Perşembe, Mayıs 12, 2022
Ana SayfaMacApple’ın geliştirdiği en güçlü...

Apple’ın geliştirdiği en güçlü çipler M1 Pro ve M1 Max tanıtıldı

Mac için yeni çığır açıcı M1 Pro ve M1 Max çipleri tanıtıldı.

M1 Pro, M1’in dönüştürücü mimarisini daha büyük bir ölçeğe taşıyarak olağanüstü performans ve sektör lideri güç verimliliğini bir arada sunuyor. M1 Max ise bu becerileri daha da üst seviyeye taşıyor.

M1 Pro ve M1 Max’te yer alan CPU, M1’e göre yüzde 70’e kadar daha hızlı CPU performansı sunuyor. Böylece Xcode’da proje derlemek gibi işler her zamankinden daha hızlı gerçekleşiyor. M1 Pro, M1’e göre 2 kata kadar daha hızlı GPU’su; M1 Max ise M1’e göre tam 4 kata kadar daha hızlı GPU’suyla profesyonel kullanıcılara en zorlu grafik iş akışlarının üstesinden kolaylıkla gelme imkanı veriyor.

M1, M1 Pro ve M1 Max

M1 Pro ve M1 Max, system-on-a-chip (SoC) mimarisini ilk kez profesyonel sistemlere getiriyor. Çipler; hızlı birleşik bellek, sektör lideri watt başına performans ve olağanüstü güç verimliliğinin yanı sıra daha yüksek bellek bant genişliği ve kapasite özellikleriyle geliyor.

M1 Pro, 32 GB’a kadar birleşik bellek desteğiyle 200 GBps’ye kadar bellek bant genişliği sunuyor. M1 Max ise M1 Pro’dan 2 kat ve M1’den yaklaşık 6 kat daha yüksek olan 400 GBps’ye kadar bellek bant genişliğine ve 64 GB’a kadar birleşik bellek desteğine sahip.

En yeni dizüstü PC’lerde bile en fazla 16 GB grafik belleği yer alırken, bu kadar yüksek miktarda belleğe sahip olmak daha önce bir dizüstü bilgisayarda sağlanması hayal bile edilemeyen, grafiklerin yoğun olarak kullanıldığı iş akışlarının üstesinden gelmeye olanak tanıyor.

M1 Pro ve M1 Max’in verimli mimarisi, MacBook Pro ister prize takılı ister pil gücüyle çalışıyor olsun, çiplerin aynı seviyede performans sunduğu anlamına geliyor.

M1 Pro ve M1 Max, aynı zamanda profesyonel video işleme için özel ProRes hızlandırıcılarına sahip gelişmiş Media Engine’lar ile birlikte geliyor. M1 Pro ve M1 Max, açık arayla Apple’ın bugüne kadar geliştirdiği en güçlü çipler.

M1 Pro ve M1 Max profesyonel iş akışlarını yeni bir seviyeye taşıyacak gelişmiş özel teknolojilerle dolu:

  • Aygıt içi yapay öğrenme hızlandırma için 16 çekirdekli Neural Engine ve iyileştirilmiş kamera performansı.
  • Yeni ekran motoru birden fazla harici ekranı destekliyor.
  • Ek entegre Thunderbolt 4 denetleyicileri daha da fazla G/Ç bant genişliği sağlıyor.
  • Apple’ın özel görüntü sinyali işlemcisi, Neural Engine ile birlikte bilişimsel video teknolojisinden yararlanarak görüntü kalitesini artırıyor. Böylece yerleşik kamerada videoların daha net ve cilt tonlarının daha doğal görünmesi sağlanıyor.
  • Apple’ın yeni Secure Enclave özelliği, donanım tarafından doğrulanan güvenli başlatma ve çalışan uygulamada kötüye kullanımı önleyen teknolojiler gibi sınıfının en iyisi güvenlik özellikleri.

Mac’in iki yıllık Apple çipe geçiş sürecinin ilk yılı geride kalırken M1 Pro ve M1 Max bu süreçte çok büyük bir adımı temsil ediyor. Apple’ın bugüne kadar geliştirdiği en güçlü ve yetenekli çipler olan bu ikili; M1 ile birlikte performans, özel teknolojiler ve güç verimliliğinde sektör lideri bir çip ailesini oluşturuyor.

Instagram
Instagram

YORUM BIRAK

Yorumunuzu yazınız
İsminizi yazınız