Perşembe, Ekim 21, 2021

iOS 12 tanıtıldı. İşte tüm yeni özellikler…

Dün başlayan WWDC 18 etkinliğinin açılış oturumunda Apple Kıdemli Başkan Yardımcısı Craig Federighi tarafından herkesin merakla beklediği mobil işletim sistemi iOS 12 tanıtıldı.

iOS 12, iOS kullanıcılarının Artırılmış Gerçekliği (AR)  kullanarak dünyayı nasıl gördüklerini değiştirmeye, Memoji ve Group FaceTime ile iletişimi eğlenceli ve etkileyici hale getirmeye, Screen Time ile müşterilerin iOS cihazlarıyla etkileşimde bulundukları zamanı anlamalarını ve kontrol etmelerini sağlamaya yönelik yenilikler ile karşımıza çıkıyor. Ayrıca iOS 12, bünyesine eklenen Siri Kısayolları ile Siri’nin herhangi bir uygulama ile çalışmasını sağlayarak, işleri yapmak için çok daha hızlı bir yol sunmaya hazırlanıyor.

iOS 12 neler içeriyor?

Günlük işleri daha hızlı ve daha duyarlı hale getirmek için tasarlanan en gelişmiş mobil işletim sisteminin en son sürümü olan iOS 12’nin öne çıkan tüm özelliklerini yazımızın devamında bulabilirsiniz.

 • Daha hızlı ve daha duyarlı

iOS 12, iPhone ve iPad’de günlük görevleri, sistem genelinde performans iyileştirmeleriyle daha hızlı ve daha duyarlı hale getirmek için tasarlanmış.

Kameranın yüzde 70’e kadar daha hızlı açılacağından, klavyenin yüzde 50 daha hızlı ve daha duyarlı olacağından, sistem genelinde çok fazla çalışan iş olsa bile, uygulamaların iki kata kadar daha hızlı bir şekilde açılacağından bahsediliyor.

Bu şekilde 2013 yılında piyasaya sunulan iPhone 5’lerden bugüne kadarki en gelişmiş iPhone olan iPhone X’e kadar bir çok cihazda ciddi anlamda performans iyileştirmeleri olması bekleniyor.

 • Paylaşılan AR Deneyimleri

ARKit 2 ile geliştiricilerin dünyanın en büyük AR platformu için en yenilikçi AR uygulamalarını oluşturması, AR deneyimlerinin birden fazla kullanıcı tarafından paylaşılabilmesi ve AR uygulamalarının daha da dinamik hale getirilmesi planlanıyor.

iOS 12 - Artırılmış Gerçeklik (AR)

Yeni bir açık dosya formatı olan ve Pixar ile birlikte geliştirilen usdz ile de iOS’ta Mesajlar, Safari, Posta, Dosyalar ve Haberler gibi uygulamaların yanı sıra neredeyse her yerde, güçlü grafikler ve animasyon özellikleri sunularak Artırılmış Gerçekliğinin kolayca deneyimlenebilmesi sağlanacak.

 • Memoji ve Eğlenceli Kamera Efektleri

iPhone X kullanıcıları iOS 12 ile birlikte yeni Animoji (hayalet, koala, kaplan, T-Rex) ve kişiselleştirilebilen Memoji karakterlerini kullanarak arkadaşları ve aileleri ile eğlenceli bir iletişim kurabilecekler.

iOS 12 - Memoji

Ayrıca tüm Animoji ve Memojiler iOS 12 ile birlikte daha fazla ifadeyi yakalamak için göz kırpmaları ve dil algılama özelliklerine kavuşacaklar.

Yeni kamera efektleri ise; Mesajlar ve FaceTime için Animoji, Filtreler, Metin ve Çıkartma özelliklerini kullanıma sunuyor.

 • Grup FaceTime

FaceTime bildiğiniz üzere hayatımıza girişi ile birlikte önemli anları paylaşma ve iletişim biçimimizi değiştirmişti. Şimdi de Grup FaceTime ile aynı anda birden fazla kişiyle sohbet etmek çok kolay bir hale gelecek.

iOS 12 - Grup FaceTime

Grup FaceTime özelliği ile katılımcılar herhangi bir zamanda sohbete eklenebilecek, bir iPhone, iPad veya Mac’ten video veya ses kullanarak sohbete katılmayı seçebilecekler ve hatta Apple Watch’dan FaceTime sesini kullanarak iletişime geçebilecekler.

 • Siri Kısayolları

Siri Kısayolları, herhangi bir uygulamanın Siri ile çalışabilmesini sağlayarak işleri halletmek için yeni ve çok daha hızlı bir yol sunacak.

iOS 12 - Siri Kısayolları

Kullanıcılar, görevleri başlatmak için basit bir ses komutu oluşturabilecek ve farklı uygulamalardan bir dizi eylemin gerçekleşmesi için basit bir dokunma veya özelleştirilmiş ses komutu oluşturabilecekler.

Geliştiriciler de Kısayol API’larını kullanarak bu yeni özelliği uygulamalarına kolay bir şekilde entegre edebilecekler.

 • Fotoğraflar

Fotoğraflara eklenen Senin İçin sekmesi ile, Anılar ve iCloud Paylaşılan Albümlerinin bir yerde birleştirilmesi sağlanacak.

iOS 12 - Fotoğraflar

Yeni bir paylaşım önerisi özelliği, arkadaşlarınızla fotoğraf paylaşmayı kolaylaştıracak ve fotoğraf çeken arkadaşların, aynı gezi veya etkinlikteki fotoğraflarını ve videolarını birbirleri ile paylaşmalarını otomatik olarak önerebilecek.

iOS 12 - Fotoğraflar

Kullanıcılar gelişmiş arama özelliği sayesinde yalnızca doğru fotoğrafları bulmak için birden çok arama terimini birleştirebilecek.

iOS 12 - Fotoğraflar

 • Rahatsız Etme, Bildirimler ve Ekran Süresi

iOS 12’ye dahil edilen yeni araçlar, kullanıcıların iOS cihazlarıyla etkileşimde bulundukları süreyi anlamalarına ve kontrol etmelerine yardımcı olacak.

Rahatsız Etme’deki yeni modlar, belirtilen bir zamana, konuma veya eyleme bağlı olarak otomatik olarak sona erecek ve Yatmadan önce Rahatsız Etme, ekranın karartılması ve kilitli ekranda tüm bildirimlerin gizlenmesiyle daha iyi bir gece uykusu çekmenize yardımcı olacak.

iOS 12, kullanıcılara bildirimlerin nasıl teslim edildiğini kontrol edebilmeleri için daha fazla seçenek sunacak. Sessizce teslim edilecek veya tamamen kapatılacak bildirimler anında yönetilebilecek. Gruplandırılmış bildirimler, birden çok bildirimi aynı anda görüntülemeyi ve yönetmeyi kolaylaştıracak.

iOS 12 - Ekran Süresi, Rahatsız Etme, Bildirimler

Ekran Süresi (Screen Time), kullanıcılara uygulamalarda ve web sitelerinde geçirdikleri süreyi daha iyi anlamalarına ve kontrol etmelerine yardımcı olacak ayrıntılı bilgi ve araçlar sağlayacak. Günlük ve haftalık Etkinlik Raporları, bireysel uygulamalarda harcanan toplam süreyi, uygulama kategorileri bazında kullanımı, kaç bildirim aldığını ve iPhone veya iPad’in ne sıklıkla kullanıldığını gösterecek.

Ekran Saati ayrıca ebeveynlere çocuğunun Etkinlik Raporuna kendi iOS cihazlarından erişerek, Aile Koruması’nı iCloud’da kullanmalarına olanak tanıyacak ve bir çocuğun iOS cihazını kullanılabileceği zamanları, örneğin yatma zamanı gibi, sınırlamak üzere zamanlamalara olanak tanıyacak.

 • Gizlilik ve güvenlik

Tüm Apple yazılım güncellemelerinde olduğu gibi, iOS 12 için de gelişmiş gizlilik ve güvenlik en önemli öncelik olmaya devam ediyor.

 • Ek Uygulama Özellikleri
  • Apple Books, kitap ve sesli kitapların keşfedilmesini ve keyfini çıkarmayı kolaylaştırmak için yeniden tasarlandı ve Kitap Mağazası (Book Store) sekmesi, yeni eklenenleri keşfetmeyi ve özel teklifleri incelemeyi kolaylaştıracak şekilde düzenlendi.
  • Apple News, yeni kanalları ve konuları keşfetmeyi veya doğrudan favorilere atlamayı kolaylaştırmak için yeniden tasarlandı ve iPad’de yeni bir kenar çubuğu eklenerek daha kolay gezinme olanağı sağlanıyor.
  • Stocks uygulaması iPad’e geliyor.
  • CarPlay için 3. parti navigasyon uygulamaları desteği geliyor.
  • Sesli Notlar artık iPad’de kullanılabilir oluyor ve cihazlardaki kayıtları ve düzenlemeleri senkronize etmek için iCloud desteği ekleniyor. Yeni bir tasarım, kayıtları kaydetmeyi, paylaşmayı ve düzenlemeyi kolaylaştırıyor.
  • Siri çeviriye 40’dan fazla dil desteği geliyor.
  • iPhone ve Apple Watch’taki cüzdan (Wallet) uygulaması, öğrenci kimlik kartlarını destekleyerek kampüsteki her şeye erişmeyi daha da kolaylaştıracak hale geliyor.

Kullanılabilirlik

iOS 12’nin geliştiriciler için beta versiyonu dün itibari ile, developer.apple.com adresindeki Apple Developer Program üyeleri tarafından kullanılabilir durumda. Bu ayın sonuna doğruda beta.apple.com adresinde iOS kullanıcılarına bir genel beta programı sunulması bekleniyor. Tam sürüm ise bu sonbaharda ücretsiz bir yazılım güncellemesi olarak sunulacak.

iOS 12 hangi cihazlara gelecek?

Yapılan açıklamaya göre iOS 12; iOS 11 yüklenebilen tüm modellere yüklenebilecek. Dolayısı ile iOS 12 yüklenebilecek cihazlar şu şekilde:

 • iPhone X
 • iPhone 8
 • iPhone 8 Plus
 • iPhone 7
 • iPhone 7 Plus
 • iPhone 6s
 • iPhone 6s Plus
 • iPhone 6
 • iPhone 6 Plus
 • iPhone SE
 • iPhone 5s
 • 12.9-inch iPad Pro
 • 10.5-inch iPad Pro
 • 9.7-inch iPad Pro
 • iPad Air 2
 • iPad Air
 • iPad (5.jenerasyon)
 • iPad mini 4
 • iPad mini 3
 • iPad mini 2
 • iPod touch (6.jenerasyon)
.

Son Eklenenler

Apple’ın Türkiye’deki üçüncü mağazası Apple Bağdat Caddesi açılıyor

Apple bugün Apple Bağdat Caddesi mağazasının 22 Ekim Cuma günü açılacağını duyurdu. İstanbul’un en merkezi yerinde bulunan Apple Bağdat Caddesi, Apple’ın Türkiye’deki üçüncü perakende satış...

M1 Pro ve M1 Max çipli MacBook Pro ile oyunun kuralları değişiyor!

Tamamen yeniden tasarlanan MacBook Pro tanıtıldı. Yeni MacBook Pro gücünü, Mac için tasarlanan ilk profesyonel çipler olan M1 Pro ve M1 Max’ten alıyor. 14 inç ve...

Apple’ın geliştirdiği en güçlü çipler M1 Pro ve M1 Max tanıtıldı

Mac için yeni çığır açıcı M1 Pro ve M1 Max çipleri tanıtıldı. M1 Pro, M1’in dönüştürücü mimarisini daha büyük bir ölçeğe taşıyarak olağanüstü performans ve...

Benzer Yazılar

Apple’ın Türkiye’deki üçüncü mağazası Apple Bağdat Caddesi açılıyor

Apple bugün Apple Bağdat Caddesi mağazasının 22 Ekim Cuma günü açılacağını duyurdu. İstanbul’un en merkezi yerinde bulunan Apple Bağdat Caddesi, Apple’ın Türkiye’deki üçüncü perakende satış...

WhatsApp’ta Uçtan Uca Şifrelenmiş Yedekler nedir? Nasıl açılır, kapatılır?

WhatsApp bugünden itibaren, Google Drive veya iCloud'da depolanan yedekleri uçtan uca şifrelemeyle korumak için isteğe bağlı ekstra bir güvenlik katmanı sunuyor. >> Uçtan Uca Şifrelenmiş...

AirTag ve MagSafe iyileştirmeleri içeren iOS 15.0.2 yayınlandı

iOS 15.0.2 yayınlandı. Apple geçen ay kullanıma sunduğu iOS 15 işletim sisteminin hatalarını gidererek iyileştirmeye devam ediyor. Güncellemeye ait sürüm notları şu şekilde: Mesajlar’dan arşivinize...

Popüler

iPhone pili nasıl kalibre edilir?

Piller karmaşık teknoloji ürünleridir. Tüm şarj edilebilir piller sarf malzemesidir ve sınırlı kullanım ömrüne sahiptir. Bu nedenle bir süre sonra kapasiteleriyle birlikte performanslarının da...

iPhone’unuzdan Wi-Fi şifrelerini anında paylaşın

iPhone, iPad veya iPod Touch kullanıyorsanız; kablosuz (Wi-Fi) ağ şifrenizi aileniz ve arkadaşlarınız ile şifrenizi söylemeden anında paylaşabilirsiniz. Apple tarafından iOS 11'de tanıtılan ve iOS...

iPhone 12 Pro duvar kağıtları burada

iPhone 12 Pro duvar kağıtları burada! Apple'ın iPhone 12 ve iPhone 12 mini'ler için hazırladığı duvar kağıtlarını geçtiğimiz günlerde iPhone 12 duvar kağıtları başlıklı yazımızda sizler...

YORUM BIRAK

Yorumunuzu yazınız
İsminizi yazınız
Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.