Cuma, Eylül 18, 2020

macOS Mojave tanıtıldı

Apple, profesyonellerden esinlenerek herkes için tasarlanan yepyeni özelliklere sahip son sürüm masaüstü işletim sistemi macOS Mojave‘i tanıttı.

macOS Mojave yeni Karanlık Mod özelliği ile, masaüstünü kullanıcı içeriğine odaklanan çarpıcı ve yeni bir görünüme kavuşturuyor. Yeni Yığınlar özelliği ise, dosyaları otomatik olarak gruplara ayırarak dağınık masaüstlerini düzenliyor. Haberler, Hisse Senetleri, Sesli Notlar ve Ev (Home) gibi tanıdık iOS uygulamaları da Mojave ile artık Mac’te kullanıma sunuluyor. Ayrıca yeni süreme FaceTime ile grup araması özelliği ekleniyor. Mac App Store ise baştan aşağı yenilenerek zengin editoryal içeriğe kavuşuyor.

  • Karanlık modu

macOS Mojave kullanıcıları; masaüstünü koyu bir renk şemasına dönüştürmek için Karanlık Mod’a geçebilecek, böylece kontroller arka plana geri çekilirken kullanıcı içeriğe daha rahat bir şekilde odaklanabilecek. Kullanıcılar, isterlerse açık ve koyu bir masaüstü arasında geçiş yapabilecekler.

macOS Mojave - Karanlık Modu

Posta, Mesajlar, Haritalar, Takvim ve Fotoğraflar gibi yerleşik Mac uygulamalarının tümü Karanlık Mod tasarımlarını destekleyecek. macOS Mojave ayrıca masaüstü resmini günün saatine göre otomatik olarak değiştiren yeni bir Dinamik Masaüstü özelliğine de sahip olacak. Geliştiriciler, uygulamalarında Karanlık Modu uygulayabilmek için bir API kullanabilecekler.

  • Masaüstü ve Finder

Masaüstü için geliştirilen yığınlar (stacks), dosyaları otomatik olarak dosya türüne göre gruplara ayırarak en karmaşık masaüstlerini bile düzenleyebilecek. Mojave ile kullanıcılar, yığınlarını, tarih ve etiketler gibi dosya özelliklerine göre sıralamak için özelleştirebilecekler.

macOS Mojave - Finder

Finder ise, kullanıcıların dosyaları görsel olarak gözden geçirmelerini sağlayan yepyeni bir Galeri Görünümü ile macOS Mojave’de de önemli bir güncellemeye kavuşuyor. Önizleme Bölmesi artık bir dosyanın tüm meta verilerini gösterir ve medya varlıklarını yönetmeyi kolaylaştır hale gelecek. Hızlı Eylemler, kullanıcıların PDF’leri oluşturma ve şifre koruması gibi şeyleri yapmalarına ve doğrudan Finder’dan dosyalarda özel Automator İşlemleri gerçekleştirmelerine olanak tanıyacak. Hızlı Bakış, bir dosyanın hızlı, tam boyutlu önizlemesini sunarak kullanıcıların görüntüleri döndürmelerine ve kırpmasına, PDF’leri işaretlemesine ve video ve ses kliplerini herhangi bir uygulamayı açmadan kırpmasına olanak tanıyacak.

  • Haberler, Hisse Senetleri, Sesli Notlar ve Ev

macOS Mojave’de, Haberler, Hisse Senetleri, Sesli Notlar ve Ev de dahil olmak üzere kullanışlı uygulamalar, ilk defa kullanılabilir hale geliyor. Bu uygulamalar macOS’a uyarlanmış iOS frameworkleri kullanılarak Mac’de çalışır hale getiriliyor. 2019’un sonlarından itibaren bu ek frameworkler, geliştiricilerin iOS uygulamalarını macOS’a getirmelerini kolaylaştıracak. Bu, geliştiricilere yeni fırsatlar sunacak ve Mac kullanıcıları için daha fazla uygulama yaratabilecekler.

macOS Mojave - Haberler

Haberler uygulaması ile, kullanıcılar favori yayınlarını bir uygulamadan takip edebiliyor hale gelecekler.

macOS Mojave - Ev (Home)

Ev (Home) ile, Mac kullanıcıları HomeKit özellikli aksesuarlarını kontrol edebilecek, ışıkları açmak veya kapatmak veya termostat ayarlarını değiştirmek için bilgisayarlarından uzaklaşmak zorunda kalmayacaklar.

macOS Mojave - Sesli Notlar

Sesli Notlar kişisel notlar, konferanslar, toplantılar, röportajlar ve şarkı fikirlerini kaydetmeyi ve bunlara iPhone, iPad veya Mac’ten erişmeyi kolaylaştıracak.

macOS Mojave - Hisse Senetleri

Hisse senetleri, kişiselleştirilmiş bir izleme listesinin yanı sıra teklifleri ve etkileşimli grafikleriyle birlikte, seçilmiş pazar haberlerini sunacak.

  • Grup FaceTime

Grup FaceTime ile, aynı anda birden fazla kişiyle sohbet etmek kolaylaşıyor.

macOS Mojave - Facetime

Katılımcılar herhangi bir zamanda sohbete eklenebilecek ve bir iPhone, iPad veya Mac’ten video veya ses kullanarak sohbete katılmayı seçebilecek hatta Apple Watch’dan FaceTime sesini kullanarak katılım sağlayabilecekler.

  • Yeni Mac App Store

2011’deki lansmanından bu yana Mac App Store, kullanıcıların Mac için yazılım indirme ve yükleme yöntemlerini değiştirdi ve bugün dünyadaki en büyük Mac uygulamaları kataloğu olmaya devam ediyor. macOS Mojave’de Mac App Store, doğru Mac uygulamasını bulmayı kolaylaştıran yeni bir görünüm ve zengin içeriğiyle yepyeni bir tasarıma kavuşuyor.

macOS Mojave - App Store

Yeni tasarım, Keşfet sekmesi ile yeni ve güncellenmiş uygulamaları vurgularken, Oluştur (Create), Çalış (Work), Çal (Play) ve Geliştir (Develop) sekmeleri kullanıcıların belirli bir proje veya amaç için uygulama bulmasına yardımcı olacak. Her zaman olduğu gibi, kullanıcılar Mac App Store’dan Apple tarafından onaylanmış güvenli uygulamaları hiç bir çekince duymadan gönül rahatlığı ile indirebilecekler.

Kullanılabilirlik

macOS Mojave’nin geliştirici beta sürümü, developer.apple.com adresindeki Apple Developer Program üyeleri tarafından şu anda kullanılabilir durumda. Yakın zamanda ise beta.apple.com adresinde Mac kullanıcılarına açık beta programı olarak sunulması bekleniyor. macOS Mojave için tam sürüm ise bu sonbaharda yayınlanacak.

Hangi cihazlarda kullanılabilecek?

2012 ortalarında veya sonrasında piyasaya sürülen Mac’ler için ücretsiz olarak kullanıma sunulacak olan macOS Mojave, ayrıca 2010 ve 2012’de tavsiye edilen Metal özellikli ekran kartlarına sahip Mac Pro modelleri tarafından da kullanılabilir olacak.

ElmaliHayat.com Sosyal Medya Hesaplarımızı Takip Edin!
FacebookInstagramTwitter

YORUM BIRAK

Yorumunuzu yazınız
İsminizi yazınız
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

.
Try Apple Music

En Yeniler

Apple Resim içinde resim, 4K YouTube videoları, HomeKit güvenli video entegrasyonu ve daha fazlasıyla tvOS 14’ü yayınladı

Apple, dördüncü ve beşinci nesil Apple TV modelleri için tasarlanan tvOS işletim sisteminin en yeni sürümü olan tvOS 14'ü...

watchOS 7 uyku izleme, saat kadranı paylaşma özelliği ve daha fazlası ile kullanımda

Apple, yaklaşık üç aylık beta testi döneminin ardından dün gece itibari ile watchOS 7'yi kullanıma sundu.Güncelleme tüm uyumlu Apple...

iPadOS 14 yeni widget’lar, Apple Pencil geliştirmeleri ve daha fazlasıyla kullanıma sunuldu

Apple, çeşitli değişiklikler ve iyileştirmeler getiren iPadOS 14'ü resmi olarak yayınladı.iOS ile aynı temeller üzerine kurulmuş olan iPadOS 14,...

macOS Catalina ve Mojave kullanıcıları için Safari 14 güncellemesi yayınlandı

macOS Big Sur ile birlikte gelecek olan Safari 14, kullanıcılara yenilenmiş bir tasarım ile gizlilik raporları, yerleşik bir çevirmen...

iOS 14 yayınlandı. İşte tüm sürüm notları…

Kullanıcıların sabırsızlık ile beklediği, iPhone’daki deneyimi modernleştiren, önemli uygulama güncellemeleri ve yeni özellikler içeriren iOS 14 dün akşam itibari...

Sekizinci nesil iPad tanıtıldı

Apple, Neural Engine'i ilk kez giriş seviyesi bir iPad'e getiren güçlü A12 Bionic çipi içeren sekizinci nesil iPad'i tanıttı.Güçlü...

Popüler

iPhone pili nasıl kalibre edilir?

Piller karmaşık teknoloji ürünleridir. Tüm şarj edilebilir piller sarf malzemesidir ve sınırlı kullanım ömrüne sahiptir. Bu nedenle bir süre...

İyileştirilmiş Pil Şarjı özelliği nedir?

iOS 13 ile birlikte iPhone'lara günlük şarj etme alışkanlıklarınızı öğrenerek pilinizin kullanım ömrünü artıran İyileştirilmiş Pil Şarjı adında yeni...

iPhone’unuzdan Wi-Fi şifrelerini anında paylaşın

iPhone, iPad veya iPod Touch kullanıyorsanız; kablosuz (Wi-Fi) ağ şifrenizi aileniz ve arkadaşlarınız ile şifrenizi söylemeden anında paylaşabilirsiniz.Apple tarafından...

Benzer Yazılar
Size tavsiye ettiklerimiz