Cuma, Ekim 22, 2021

macOS Mojave tanıtıldı

Apple, profesyonellerden esinlenerek herkes için tasarlanan yepyeni özelliklere sahip son sürüm masaüstü işletim sistemi macOS Mojave‘i tanıttı.

macOS Mojave yeni Karanlık Mod özelliği ile, masaüstünü kullanıcı içeriğine odaklanan çarpıcı ve yeni bir görünüme kavuşturuyor. Yeni Yığınlar özelliği ise, dosyaları otomatik olarak gruplara ayırarak dağınık masaüstlerini düzenliyor. Haberler, Hisse Senetleri, Sesli Notlar ve Ev (Home) gibi tanıdık iOS uygulamaları da Mojave ile artık Mac’te kullanıma sunuluyor. Ayrıca yeni süreme FaceTime ile grup araması özelliği ekleniyor. Mac App Store ise baştan aşağı yenilenerek zengin editoryal içeriğe kavuşuyor.

  • Karanlık modu

macOS Mojave kullanıcıları; masaüstünü koyu bir renk şemasına dönüştürmek için Karanlık Mod’a geçebilecek, böylece kontroller arka plana geri çekilirken kullanıcı içeriğe daha rahat bir şekilde odaklanabilecek. Kullanıcılar, isterlerse açık ve koyu bir masaüstü arasında geçiş yapabilecekler.

macOS Mojave - Karanlık Modu

Posta, Mesajlar, Haritalar, Takvim ve Fotoğraflar gibi yerleşik Mac uygulamalarının tümü Karanlık Mod tasarımlarını destekleyecek. macOS Mojave ayrıca masaüstü resmini günün saatine göre otomatik olarak değiştiren yeni bir Dinamik Masaüstü özelliğine de sahip olacak. Geliştiriciler, uygulamalarında Karanlık Modu uygulayabilmek için bir API kullanabilecekler.

  • Masaüstü ve Finder

Masaüstü için geliştirilen yığınlar (stacks), dosyaları otomatik olarak dosya türüne göre gruplara ayırarak en karmaşık masaüstlerini bile düzenleyebilecek. Mojave ile kullanıcılar, yığınlarını, tarih ve etiketler gibi dosya özelliklerine göre sıralamak için özelleştirebilecekler.

macOS Mojave - Finder

Finder ise, kullanıcıların dosyaları görsel olarak gözden geçirmelerini sağlayan yepyeni bir Galeri Görünümü ile macOS Mojave’de de önemli bir güncellemeye kavuşuyor. Önizleme Bölmesi artık bir dosyanın tüm meta verilerini gösterir ve medya varlıklarını yönetmeyi kolaylaştır hale gelecek. Hızlı Eylemler, kullanıcıların PDF’leri oluşturma ve şifre koruması gibi şeyleri yapmalarına ve doğrudan Finder’dan dosyalarda özel Automator İşlemleri gerçekleştirmelerine olanak tanıyacak. Hızlı Bakış, bir dosyanın hızlı, tam boyutlu önizlemesini sunarak kullanıcıların görüntüleri döndürmelerine ve kırpmasına, PDF’leri işaretlemesine ve video ve ses kliplerini herhangi bir uygulamayı açmadan kırpmasına olanak tanıyacak.

  • Haberler, Hisse Senetleri, Sesli Notlar ve Ev

macOS Mojave’de, Haberler, Hisse Senetleri, Sesli Notlar ve Ev de dahil olmak üzere kullanışlı uygulamalar, ilk defa kullanılabilir hale geliyor. Bu uygulamalar macOS’a uyarlanmış iOS frameworkleri kullanılarak Mac’de çalışır hale getiriliyor. 2019’un sonlarından itibaren bu ek frameworkler, geliştiricilerin iOS uygulamalarını macOS’a getirmelerini kolaylaştıracak. Bu, geliştiricilere yeni fırsatlar sunacak ve Mac kullanıcıları için daha fazla uygulama yaratabilecekler.

macOS Mojave - Haberler

Haberler uygulaması ile, kullanıcılar favori yayınlarını bir uygulamadan takip edebiliyor hale gelecekler.

macOS Mojave - Ev (Home)

Ev (Home) ile, Mac kullanıcıları HomeKit özellikli aksesuarlarını kontrol edebilecek, ışıkları açmak veya kapatmak veya termostat ayarlarını değiştirmek için bilgisayarlarından uzaklaşmak zorunda kalmayacaklar.

macOS Mojave - Sesli Notlar

Sesli Notlar kişisel notlar, konferanslar, toplantılar, röportajlar ve şarkı fikirlerini kaydetmeyi ve bunlara iPhone, iPad veya Mac’ten erişmeyi kolaylaştıracak.

macOS Mojave - Hisse Senetleri

Hisse senetleri, kişiselleştirilmiş bir izleme listesinin yanı sıra teklifleri ve etkileşimli grafikleriyle birlikte, seçilmiş pazar haberlerini sunacak.

  • Grup FaceTime

Grup FaceTime ile, aynı anda birden fazla kişiyle sohbet etmek kolaylaşıyor.

macOS Mojave - Facetime

Katılımcılar herhangi bir zamanda sohbete eklenebilecek ve bir iPhone, iPad veya Mac’ten video veya ses kullanarak sohbete katılmayı seçebilecek hatta Apple Watch’dan FaceTime sesini kullanarak katılım sağlayabilecekler.

  • Yeni Mac App Store

2011’deki lansmanından bu yana Mac App Store, kullanıcıların Mac için yazılım indirme ve yükleme yöntemlerini değiştirdi ve bugün dünyadaki en büyük Mac uygulamaları kataloğu olmaya devam ediyor. macOS Mojave’de Mac App Store, doğru Mac uygulamasını bulmayı kolaylaştıran yeni bir görünüm ve zengin içeriğiyle yepyeni bir tasarıma kavuşuyor.

macOS Mojave - App Store

Yeni tasarım, Keşfet sekmesi ile yeni ve güncellenmiş uygulamaları vurgularken, Oluştur (Create), Çalış (Work), Çal (Play) ve Geliştir (Develop) sekmeleri kullanıcıların belirli bir proje veya amaç için uygulama bulmasına yardımcı olacak. Her zaman olduğu gibi, kullanıcılar Mac App Store’dan Apple tarafından onaylanmış güvenli uygulamaları hiç bir çekince duymadan gönül rahatlığı ile indirebilecekler.

Kullanılabilirlik

macOS Mojave’nin geliştirici beta sürümü, developer.apple.com adresindeki Apple Developer Program üyeleri tarafından şu anda kullanılabilir durumda. Yakın zamanda ise beta.apple.com adresinde Mac kullanıcılarına açık beta programı olarak sunulması bekleniyor. macOS Mojave için tam sürüm ise bu sonbaharda yayınlanacak.

Hangi cihazlarda kullanılabilecek?

2012 ortalarında veya sonrasında piyasaya sürülen Mac’ler için ücretsiz olarak kullanıma sunulacak olan macOS Mojave, ayrıca 2010 ve 2012’de tavsiye edilen Metal özellikli ekran kartlarına sahip Mac Pro modelleri tarafından da kullanılabilir olacak.

.

Son Eklenenler

Apple’ın Türkiye’deki üçüncü mağazası Apple Bağdat Caddesi açılıyor

Apple bugün Apple Bağdat Caddesi mağazasının 22 Ekim Cuma günü açılacağını duyurdu. İstanbul’un en merkezi yerinde bulunan Apple Bağdat Caddesi, Apple’ın Türkiye’deki üçüncü perakende satış...

M1 Pro ve M1 Max çipli MacBook Pro ile oyunun kuralları değişiyor!

Tamamen yeniden tasarlanan MacBook Pro tanıtıldı. Yeni MacBook Pro gücünü, Mac için tasarlanan ilk profesyonel çipler olan M1 Pro ve M1 Max’ten alıyor. 14 inç ve...

Apple’ın geliştirdiği en güçlü çipler M1 Pro ve M1 Max tanıtıldı

Mac için yeni çığır açıcı M1 Pro ve M1 Max çipleri tanıtıldı. M1 Pro, M1’in dönüştürücü mimarisini daha büyük bir ölçeğe taşıyarak olağanüstü performans ve...

Benzer Yazılar

Apple’ın Türkiye’deki üçüncü mağazası Apple Bağdat Caddesi açılıyor

Apple bugün Apple Bağdat Caddesi mağazasının 22 Ekim Cuma günü açılacağını duyurdu. İstanbul’un en merkezi yerinde bulunan Apple Bağdat Caddesi, Apple’ın Türkiye’deki üçüncü perakende satış...

Apple Watch Series 7 15 Ekim Cuma günü satışa sunulacak

Daha büyük ve daha gelişmiş bir ekranla donatılan Apple Watch Series 7 için ön siparişler 8 Ekim Cuma günü başlıyor. Yeni model 15 Ekim...

iPhone deneyimini zenginleştiren güçlü özellikler içeren iOS 15 yayınlandı

iOS 15 bağlantıda kalmanın yeni yollarına ek olarak kullanıcıların aygıt içi akıllı teknolojilerle odaklanmalarına, keşfetmelerine ve daha fazlasını yapmalarına yardımcı olan güçlü özellikler sunuyor. Apple; dikkat...

Popüler

iPhone 12 Pro duvar kağıtları burada

iPhone 12 Pro duvar kağıtları burada! Apple'ın iPhone 12 ve iPhone 12 mini'ler için hazırladığı duvar kağıtlarını geçtiğimiz günlerde iPhone 12 duvar kağıtları başlıklı yazımızda sizler...

iPhone Hesap Makinesi için bilmeniz gereken 5 ipucu

Çoğu iPhone kullanıcısı, iPhone'larında yerleşik bir hesap makinesi uygulaması olduğunu bilir ancak herkes yazımızda paylaştığımız bu 5 ipucunu bilmiyor olabilir. İşte sizler için hazırladığımız iPhone...

iOS 13 ile Safari’de tam sayfa ekran görüntüsü alabilirsiniz!

iOS 13 ile hayatımıza giren ve pek çok kişinin dikkatini çekmeyen özelliklerden biri de bu yazımızda bahsedeceğimiz kullanıcılara Safari'de tam sayfa ekran görüntüsü alabilme...

YORUM BIRAK

Yorumunuzu yazınız
İsminizi yazınız
Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.