Pazar, Ocak 16, 2022

watchOS 8 ile Apple Watch’a yeni erişim, bağlantı ve farkındalık özellikleri geliyor

- Reklam -

Kullanıcıların sağlıklı, aktif ve bağlantıda kalması için yeni özellikler barındıran watchOS 8 tanıtıldı.

Wallet ve Ev uygulamalarındaki güncellemeler Apple Watch’u araç içinde ve kullanıcıların yaşadığı, çalıştığı ve ziyaret ettiği yerlerde kolay erişim için giderek daha yararlı hale getiriyor.

Yeniden tasarlanan Nefes uygulaması ve yeni Tai Chi ve Pilates antrenman türleri kullanıcıların zinde ve sağlıklı bir yaşam sürmelerine yardımcı oluyor ve zihinsel sağlıklarını destekliyor.

Yeni Portreler saat kadranı ve Mesajlar ve Fotoğraf uygulamalarındaki iyileştirmeler ise kullanıcıların sevdikleriyle bağlantıda kalmalarını daha da kolaylaştırıyor.

Yeniden Tasarlanan Ev Uygulaması

watchOS 8’deki yeniden tasarlanmış Ev uygulaması belirli bir anda ihtiyaç duyulan aksesuarlara ve ortamlara daha kolay erişim ve aksesuarları odalara göre ayrı ayrı kontrol etme olanağı sunuyor. HomeKit özellikli bir kamerası olan kullanıcılar kapıda kimin olduğunu bileklerinden görebiliyorlar. Apple Watch kullanıcıları ayrıca İnterkom düğmesine dokunarak HomePod, HomePod mini veya başka kişisel aygıtlar aracılığıyla tüm eve ya da tek tek odalara hızla bir mesaj yayınlayabiliyorlar.

Yeni Antrenman Türleri

watchOS 8 ile hem fiziksel zindelik hem bilinçli hareket için yararlı olan iki popüler antrenman türü geliyor: Tai Chi ve Pilates. Bu yeni antrenman türleri, kullanıcılara doğru ölçümler sağlamak için özel oluşturulmuş güçlü ve onaylı kalp atış hızı ve hareket algoritmalarıyla destekleniyor.

watchOS 8

Farkındalığa Yeni Bir Yaklaşım

İnsanlar daha farkında olmak için gün içinde kısa anlar bulmanın önemini şimdi her zamankinden daha fazla anlıyor. WatchOS 8’de Nefes uygulaması Farkındalık uygulamasına dönüşerek gelişmiş bir Nefes deneyiminin yanı sıra yeni Düşünme oturumunu sunuyor. Düşünme özelliği herhangi bir yerde, herhangi bir zamanda yapılabilecek ve bir dakika gibi kısa zaman alan bilinçli bir odaklanma egzersizi sağlıyor. Her Düşünme oturumu kullanıcıyı pozitif bir zihin yapısına davet eden benzersiz ve ince düşünülmüş bir kavramla karşılıyor.  Hem Nefes hem Düşünme deneyimleri, kullanıcıların oturumlardan daha fazla yararlanmasını sağlayan ipuçlarının yanı sıra harika görünen yeni animasyonlar sunuyor.

Uykuda Solunum Hızı

Apple Watch şimdi, kullanıcıların bir yatma saati öncesi rutini oluşturarak uyuma hedeflerine ulaşmalarına yardımcı oluyor ve uykuda geçen zaman, kalp atış hızı ve kan oksijeni gibi ölçümleri takip ediyor. watchOS 8 uykuda solunum hızını, yani dakika başına alınan nefes sayısını takip ederek kullanıcılara genel sağlık durumları hakkında daha da fazla bilgi veriyor. Bunu yapmak için, Apple Watch uyku sırasında yerleşik ivmeölçeri kullanarak solunum hızını ölçüyor ve bu bilgiler, zaman içindeki eğilimlerle birlikte iPhone’daki Sağlık uygulamasında görüntüleniyor. Bu ölçüm HealthKit aracılığıyla geliştiriciler tarafından da kullanılabiliyor.

Uykuda Solunum Hızı

Portreler Saat Kadranı ve Fotoğraflar

Fotoğraflar kadranı en popüler Apple Watch kadranı. Ve watchOS 8, kullanıcılara en sevdikleri fotoğrafları doğrudan bileklerinden görüntülemeleri ve kullanmaları için yeni yollar sunuyor. Yeni Portreler kadranı, iPhone’da çekilmiş portre fotoğraflarına, fotoğraflardaki yüzleri otomatik olarak tanıyıp süjeyi öne çıkarmak için kırparak etkileyici ve çok katmanlı bir efektle hayat katıyor.

watchOS 8

Fotoğraflar uygulaması da koleksiyonları görüntülemek ve içlerinde gezinmek için yeni yollar sunuyor; Anılar ve Öne Çıkan Fotoğraflar, Apple Watch ile eşzamanlanıyor ve fotoğraflar şimdi yeni Paylaşma Sayfası’yla Mesajlar ve Mail aracılığıyla paylaşılabiliyor.

Mesajlar ve Kişiler

Mesajlar’daki yeni araçlarla Apple Watch’ta iletişim kurmak şimdi her zamankinden daha kolay. Kullanıcılar aynı mesaj içinde Karalama, dikte ve emoji’leri birlikte kullanabiliyor ve dikte edilen mesajlarda sunulan metni düzenleme seçeneğine sahipler. Bir mesajın ifade gücünü artırmak için kullanıcıların tek yapması gereken bir sözcük veya ifade girmek ve yüzlerce popüler GIF seçeneğinden birini tercih etmek.

watchOS 8 ile birlikte Apple Watch’ta da sunulan Kişiler uygulaması, doğrudan uygulamanın içinden kişi aramak, eklemek, düzenlemek ve paylaşmak için kolay bir yol sunuyor.

Odak

watchOS 8, iOS 15’te sunulan, kullanıcıların dikkat dağınıklığını azaltmalarına ve ana odaklanmalarına yardım eden güçlü araç seti Odak’ı da destekliyor. Apple Watch, iOS’te ayarlanmış Odak’lara otomatik olarak uyum sağlıyor. Böylece kişilerden ve uygulamalardan gelen bildirimler kullanıcının o anda ne yaptığına bağlı olarak filtreleniyor. Odak özelliği kullanım alışkanlıklarına dayanan önerilerde bulunmak için aygıt içi akıllı teknolojileri kullanıyor.

Diğer watchOS 8 Güncellemeleri

  • Artık Apple Watch’ta da birden fazla sayaç kullanılabiliyor ve Siri ile bunlara “Çamaşır Yıkama Sayacı” veya “Yemek Pişirme Sayacı” gibi özel etiketler verilebiliyor.
  • watchOS 8’de, aralarında Harita, Farkındalık, Şu An Çalınan, Telefon, Podcast’ler, Kronometre, Sayaçlar ve Sesli Notlar da bulunan daha fazla uygulama Hep Açık ekranı destekliyor. watchOS 8 üçüncü taraf uygulamaları için oluşturulmuş yeni bir Hep Açık API’si ile geliştiricilerin uygulamalarını güncel ve duruma uygun tutmalarını kolaylaştırıyor.
  • Farklı kol yapılarına sahip Apple Watch kullanıcılarını desteklemek için, AssistiveTouch özelliği Apple Watch’un ekrana dokunmadan basit el hareketlerini algılamasını ve böylece tek elle kullanılabilmesini sağlıyor. Kullanıcılar yerleşik hareket sensörlerini kullanarak gelen aramaları yanıtlayabiliyor, ekran üzerindeki hareket imlecini kontrol edebiliyor ve Bildirim Merkezi, Denetim Merkezi ve daha fazlasına erişim sağlayan bir eylem menüsünü açabiliyorlar.
  • Apple Watch’taki yeni Nesneleri Bul uygulaması kullanıcıların Bul ağı aracılığıyla etiketledikleri eşyalarının yerini bulmasına yardımcı olurken, yeni Aygıtları Bul uygulaması ise kullanıcıların aynı Apple ID ile kaydedilmiş kayıp Apple aygıtlarının yerini belirlemelerine yardımcı oluyor.
  • Yeniden tasarlanan Müzik uygulaması kullanıcıların tek bir yerden Mesajlar ve Mail aracılığıyla şarkı, albüm ve çalma listeleri paylaşmalarına, müzik ve radyo dinlemelerine imkan veriyor.
  • Hava Durumu uygulaması, bazı sert hava koşullarıyla ilgili resmi duyuruları gösteren Ciddi Hava Durumu bildirimleri özelliğini destekliyor. Uygulama ayrıca Bir Saat Sonra Yağış uyarıları da veriyor ve güncellenmiş komplikasyonlar sunuyor.
  • Aile Ayarları’na Hong Kong, Japonya ve belirli Çin ana karası ve ABD şehirlerinde ulaşım kartları ekleme özelliği geliyor. Ayrıca Takvim ve Mail uygulamaları Google hesabı ekleme seçeneği sunuyor.
  • Tümüyle Apple Watch merkeze alınarak oluşturulan ilk fitness servisi olan Apple Fitness+, watchOS 8’de Resim içinde Resim desteği ve yeni filtreleme seçenekleri de sunuyor ve kullanıcılar devam eden bir antrenmanı herhangi bir aygıttan duraklatıp yeniden başlatabiliyorlar. Fitness+ bu ay içinde, en gözde fitness uzmanlarından biri olan Jeanette Jenkins’in yer aldığı yeni bir antrenman serisi ve Lady Gaga, Jennifer Lopez, Keith Urban ve Alicia Keys’in tüm çalma listelerini içeren antrenmanlarla yeni bir Sanatçı Spotlight Serisi sunacak.

watchOS 8’in geliştirici beta sürümü bugünden itibaren developer.apple.com adresinde Apple Developer Program üyelerine sunulacak. Halka açık beta sürümü ise gelecek ay beta.apple.com adresinde watchOS kullanıcılarına sunulacak. watchOS 8, iPhone 6s veya daha yeni bir iPhone modeliyle eşleştirilmiş Apple Watch Series 3 veya daha yeni Apple Watch modelleri için bu sonbaharda ücretsiz yazılım güncellemesi olarak sunulacak.

Son olarak bazı özelliklerin her bölgede veya dilde ya da her cihazda kullanılamayabileceğini de hatırlatalım.

- Reklam -

Son Eklenenler

Popüler

iPhone Hesap Makinesi için bilmeniz gereken 5 ipucu

Çoğu iPhone kullanıcısı, iPhone'larında yerleşik bir hesap makinesi uygulaması olduğunu bilir ancak herkes yazımızda paylaştığımız bu 5 ipucunu bilmiyor...

iPhone & iPad için Ekran Kaydı hatası çözümü

Ekran Kaydı hatası alıyor ve ekran kayıtlarını iPhone veya iPad'inize kaydedemiyor musunuz? Son zamanlarda birçok iOS kullanıcısı, iPhone ve iPad'lerinde...

iPhone 12 Pro duvar kağıtları burada

iPhone 12 Pro duvar kağıtları burada! Apple'ın iPhone 12 ve iPhone 12 mini'ler için hazırladığı duvar kağıtlarını geçtiğimiz günlerde iPhone...

iPhone pili nasıl kalibre edilir?

Piller karmaşık teknoloji ürünleridir. Tüm şarj edilebilir piller sarf malzemesidir ve sınırlı kullanım ömrüne sahiptir. Bu nedenle bir süre...

Apple Kimliğinizi değiştirme

Mevcut Apple Kimliğinizi değiştirmek mi istiyorsunuz? Belli bir sebeple bir gün Apple Kimliğiniz olarak kullandığınız e-posta adresini değiştirmek isteyebilirsiniz. Apple,...

YORUM BIRAK

Yorumunuzu yazınız
İsminizi yazınız
Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.