Pazar, Ocak 16, 2022

Apple Music için kayıpsız ses formatı ve Dolby Atmos desteği duyuruldu

- Reklam -

Apple tarafından bugün yapılan açıklama ile Apple Music için kayıpsız ses formatı ve Dolby Atmos desteği duyuruldu.

Açıklamaya göre başlangıçta 20 milyon şarkı, yıl sonuna kadar ise 75 milyon şarkının tamamı kayıpsız ses formatında sunulacak. Dolby Atmos özelliklerine erişim için ise Dolby Atmos ile uyumlu cihazlar gerekecek.

Kayıpsız ses nedir?

Kayıpsız ses sıkıştırma, bir şarkının orijinal dosya boyutunu küçültürken verinin tamamını mükemmel bir biçimde korur.

 

Apple Music’te “Kayıpsız” ifadesi 48 kHz’e kadar kayıpsız ses ve “Yüksek Çözünürlüklü Kayıpsız” ifadesi ise 48 kHz ile 192 kHz arası kayıpsız ses anlamına gelir.

 

Kayıpsız ve Yüksek Çözünürlüklü Kayıpsız dosyalar çok büyük boyutludur. Standart AAC dosyalarına göre daha fazla bant genişliği ve depolama alanı kullanır.

Dolby Atmos nedir?

Dolby Atmos, dinleyicileri içine çeken büyüleyici bir ses formatı. Ayrıca müzisyenlere sanki enstrümanlar sizi çevreliyormuş hissi veren bir miksaj yapma olanağı sağlıyor.

Yeni özelliklerin devreye girmesi ile birlikte, Apple Music kullanıcıları; ekstra ücret ödemeden Dolby Atmos ile 360° ses deneyiminin tadını çıkarıp kayıpsız ses formatı sayesinde her ayrıntıyı duyabilecekler.

iOS 14.6, iPadOS 14.6, macOS 11.4 veya tvOS 14.6 ya da daha yeni sürümler ile Apple Music aboneleri kayıpsız ses ve Dolby Atmos özelliklerinden faydalanabilecekler.

Bu arada sizlere daha önce duyurduğumuz gibi yakında Spotify için de bir HiFi paketi bekleniyor. Spotify’ın kayıpsız müzik keyfi için ekstra bir ücret talep edip etmeyeceği şu an için bilinmiyor. Ancak bu şartlar altında Spotify da kayıpsız müzik özelliğini ücretsiz olarak sunmak durumunda kalabilir.

- Reklam -

Son Eklenenler

Popüler

iPhone & iPad için Ekran Kaydı hatası çözümü

Ekran Kaydı hatası alıyor ve ekran kayıtlarını iPhone veya iPad'inize kaydedemiyor musunuz? Son zamanlarda birçok iOS kullanıcısı, iPhone ve iPad'lerinde...

iPhone 12 duvar kağıtları

iPhone 12 duvar kağıtları burada! iPhone 12 ve iPhone 12 mini, her yıl olduğu gibi bu yıl da kullanıcıların ana...

iPhone pili nasıl kalibre edilir?

Piller karmaşık teknoloji ürünleridir. Tüm şarj edilebilir piller sarf malzemesidir ve sınırlı kullanım ömrüne sahiptir. Bu nedenle bir süre...

iPhone 12 Pro duvar kağıtları burada

iPhone 12 Pro duvar kağıtları burada! Apple'ın iPhone 12 ve iPhone 12 mini'ler için hazırladığı duvar kağıtlarını geçtiğimiz günlerde iPhone...

iPhone Hesap Makinesi için bilmeniz gereken 5 ipucu

Çoğu iPhone kullanıcısı, iPhone'larında yerleşik bir hesap makinesi uygulaması olduğunu bilir ancak herkes yazımızda paylaştığımız bu 5 ipucunu bilmiyor...

YORUM BIRAK

Yorumunuzu yazınız
İsminizi yazınız
Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.