Salı, Mart 31, 2020

iPhone Diğer saklama alanı nedir ve nasıl silinir?

En son iOS sürümünü indirmeye ve yüklemeye veya bazı fotoğraflar çekmeye veya arkadaşınızın size bahsettiği uygulamayı indirmeye çalışıyorsunuz ve iPhone’unuz depolama / saklama alanının dolu olduğunu söylüyor.

İhtiyacınız olmadığını düşündüğünüz her uygulamayı hali hazırda sildiniz, iPhone saklama alanınıza Ayarlar sayfasından baktınız ve hala yeterli alan yok. Hepsinden kötüsü, saklama alanının büyük bir kısmı sadece Diğer olarak kategorize ediliyor. Bu Diğer de ne? Ondan nasıl kurtulacaksınız?

Evet, Diğer saklama alanının bir çok iPhone kullanıcısı için gizemli ve kafa karıştırıcı olduğu aşikar. Yazımızın devamında, sizleri bu dertten kurtarmaya yardımcı olabilmek adına, diğer olarak adlandırılan bölümün neler içerdiğinden ve bu alandan nasıl kurtulabileceğinizden bahsedeceğiz…

Saklama alanını kontrol etme

Cihazınızın saklama alanını kontrol etmek için Ayarlar > Genel > iPhone Saklama Alanı bölümüne gidin. Bu bölüm aracılığı ile cihazınızın saklama alanını en iyi duruma getirmeye yönelik bir öneriler listesi ile birlikte, yüklü uygulamaların ve her uygulamanın saklama alanı kullanım miktarının bulunduğu bir liste görebilirsiniz.

Saklama alanıyla ilgili daha fazla bilgi edinmek için bir uygulamanın adına dokunun. Buradaki “Uygulamayı Kaldır” seçeneği, uygulama tarafından kullanılan saklama alanını boşaltır ancak uygulamanın belgelerini ve verilerini saklar. Uygulama hala App Store’da ise onu yeniden yüklemek tüm verilerinizi yerine koyar. “Uygulamayı Sil” seçeneği ise, uygulamayı ve uygulamayla ilgili verileri siler. Dikkat! Bu seçenek geri alınamaz bir işlemdir.

Diğer saklama alanı nedir?

iPhone’nunuzda kullanılan içerikler uygulamalar, fotoğraflar, ortamlar, mail, Apple Books, mesajlar, iCloud Drive, Sistem ve Diğer olmak üzere kategorilere ayrılır. Bu kategoriler arasında yönetimi en zor olan kategori Diğer olarak adlandırılan ve yazımızın ana konusu olan kategoridir.

Bunun sebebi diğer kategorisinin; Siri sesleri, fontlar ve sözlükler gibi silinemez mobil öğeler, silinemez günlükler ve önbellekler, Spotlight dizini ve Anahtar Zinciri ile CloudKit Veri Tabanı gibi sistem verilerini içermesidir.

iPhone Saklama Alanı

Diğer kategorisindeki önbelleğe alınmış dosyalar hakkında Apple destek sayfasında şu bilgiler yer almaktadır:

Finder ve iTunes önbelleğe alınmış müzikleri, videoları ve fotoğrafları gerçek parçalar, videolar veya fotoğraflar olarak değil, Diğer olarak sınıflandırır. Önbelleğe alınmış dosyalar; müzik, video ve fotoğraf gibi içerikleri yayınlarken veya görüntülerken oluşturulur. Müzik veya video yayını yaptığınızda bu içerik, aygıtınızda önbelleğe alınmış dosyalar olarak saklanır, böylece bu öğelere tekrar kolayca erişebilirsiniz.

Aygıtınızda daha fazla alan gerektiğinde aygıtınız, önbelleğe alınmış ve geçici dosyaları otomatik olarak kaldırır. Bu dosyaları sizin silmenize gerek yoktur.

Apple her ne kadar “Bu dosyaları sizin silmenize gerek yoktur” dese de, bize; çoğu zaman bu silme işi pek düzgün çalışmıyor gibi geliyor. Nitekim çoğu iPhone kullanıcısının “Diğer saklama alanı çok büyük yer kaplıyor” diye yakınması bunu doğrular nitelikte.

Diğer saklama alanı boyutu nasıl küçültülür?

Gelelim bu alanı küçültmek için yapılabileceklere.

Evet diğer olarak kategorize edilen alanı küçültmek için internette bulunabilecek ve denenebilecek bir kaç yöntem mevcut. Bu yöntemler arasında genellikle;

  • Safari web sitesi verilerini ve çevrim dışı okuma listesini silme
  • Uygulamalardaki ön belleğe alınmış verileri silme
  • Kullanılmayan uygulamaları otomatik olarak kaldırma seçeneğinin aktif edilmesi
  • Arka planda uygulama yenileme ve konum verilerini kapatma
  • Eski iMessage ve Mail verilerini silme gösteriliyor.

Ancak bize göre bu işin en temiz yolu iPhone’u iTunes ile yedekleyip cihazı sıfırlamak ve sonrasında alınan yedeği kullanarak cihazı geri yüklemek. Çünkü cihazınızda yer kaplayan olağan dışı büyük boyutta Diğer kategorisinin en büyük suçlularından biri büyük olasılık ile işletim sistemindeki veya uygulamalardaki hatalar. Bozuk dosyaları bulmanın ve kaldırmanın en iyi yolu ise, hepsini yakmak ve baştan başlamaktır.

Bilgisayarınızı kullanarak iPhone yedekleme

Cihazınızı bilgisayarınızı kullanarak yedeklemek için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

  • Cihazınızı bilgisayarınıza bağlayın. macOS Catalina 10.15 yüklü bir Mac’te Finder’ı açın. macOS Mojave 10.14 veya önceki bir sürüm yüklü bir Mac’te ya da bir PC’de iTunes’u açın.
  • Cihazınızın parolasını soran bir ileti görüntüleniyorsa veya Bu Bilgisayara Güvenilsin mi? uyarısını alıyorsanız ekrandaki adımları izleyin. Bilgisayarınızda cihazınızı bulun.
  • Cihazınızdaki veya Apple Watch’unuzdaki Sağlık ve Aktivite verilerini kaydetmek istiyorsanız yedeklemenizi şifrelemeniz gerekir: [Aygıt] yedeklemesini şifrele kutusunu seçin ve kolay hatırlayabileceğiniz bir parola oluşturun. (Bu parola olmadan iTunes yedeklemelerinizi kurtarmanız mümkün olmayacağı için parolanızı not edin ve güvenli bir yerde saklayın.) Sağlık ve Aktivite verilerinizi kaydetmeniz gerekmiyorsa şifrelenmemiş bir yedekleme oluşturabilirsiniz. Bunun için Şimdi Yedekle’yi tıklamanız yeterlidir.

iPhone Yedekleme

  • İşlem bittiğinde, yedeklemenin başarıyla tamamlanıp tamamlanmadığını görebilirsiniz.

iPhone Yedekleme

Yedekleme işlemi tamamlandığında Ayarlar > Genel > Sıfırla > Tüm İçerikleri ve Ayarları Sil adımına dokunmanız gerekiyor. Bu işlem, iPhone’unuzu kutusundan ilk çıktığı duruma döndürecektir. Cihazınız yeniden başlatıldığında ve ilk kurulum işlemine başladığında, iTunes açık durumdayken iPhone’unuzu bilgisayarınıza yeniden bağlayın ve cihazınızı geri yüklemek için ekrandaki talimatları izleyin. Tebrikler artık daha küçük bir Diğer saklama alanı boyutuna sahipsiniz 🙂

Meşakkatli…

Cihazı sıfırlamak ve yeniden yüklemek, Diğer depolama alanının boyutunu azaltmanın en uzun ve en kapsamlı yoludur, ancak aynı zamanda en iyisidir de. Bu yöntemden başka diğer saklama alanını daha küçük hale getirmenin bir yolu maalesef bulunmuyor.

Yazımız ile ilgili görüş ve sorularınızı yorumlar bölümünden bizlere iletebilirsiniz.

Sosyal medyada da Elmalı Hayat var!
Sosyal Medya Hesaplarımızı Takip Etmek için hemen aşağıdaki ikonlara tıklayın...

FacebookInstagramTwitter
@elmalihayatcom@elmalihayatcom@elmalihayatcom

Benzer Yazılar

YORUM BIRAK

Yorumunuzu yazınız
İsminizi yazınız
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Bizi Takip Edin!

103BeğenenlerBeğen
1,266TakipçilerTakip Et
90TakipçilerTakip Et

En Yeniler

Dünya Sağlık Örgütü COVID-19 uygulaması hazırlıyor

Dünya Sağlık Örgütü, COVID-19 salgını ile ilgili olarak tüm insanlığı bilgilendirmek amacı ile haberler, ipuçları, uyarılar vb. içerecek resmi bir uygulama yayınlamaya hazırlanıyor.iOS, Android...

Google Podcasts App Store’da

Google’ın resmi Podcast'ler uygulaması Google Podcasts ilk kez App Store'da.Google Podcasts ile dünyanın dört bir yanından podcast'leri ücretsiz olarak bulup iOS 12.0 veya üst...

Apple, nisan ayı içinde mağazalarını yeniden açmayı planlıyor

Bloomberg'e göre Apple, Nisan ayının ilk yarısından itibaren perakende mağazalarını kademeli olarak yeniden açmayı planlıyor.Yapılan plana göre mağazaların tümü bir kerede yeniden açılmayacak ve...

macOS Catalina 10.15.4 kullanıma sunuldu

Apple bu akşam itibari ile macOS Catalina 10.15.4 güncellemesini kullanıma sundu.macOS Catalina 10.15.4; iCloud Drive klasörü paylaşma, Ekran Süresi iletişim sınırları, Apple Music eşzamanlı...

watchOS 6.2 yayınladı. EKG ve Düzensiz kalp ritim bildirimleri artık Türkiye’de!

Apple; yeni özellikler, iyileştirmeler ve hata düzeltmeleri içeren watchOS 6.2 güncellemesini yayınladı.Bu güncelleme ile Türkiye'deki Apple Watch kullanıcılarının uzun zamandır beklediği iki önemli özellik...

Popüler

iPhone 11’ler ne kadar radyasyon yayıyor?

2019 Şubat ayında yayınladığımız "iPhone'unuz ne kadar radyasyon yayıyor?"...

iPhone ve iPad için iOS 13 Duvar Kağıtları

iOS 13 bir süredir beta sürümde ve uzun zamandır...

iPhone pili nasıl kalibre edilir?

Piller karmaşık teknoloji ürünleridir. Tüm şarj edilebilir piller sarf...

iPhone & iPad için Ekran Kaydı hatası çözümü

Ekran kayıtlarını iPhone veya iPad'inize kaydedemiyor musunuz?Son zamanlarda birçok...

iPhone’unuz ne kadar radyasyon yayıyor?

Günümüzde iPhone'unuz neredeyse günün 24 saati bir şekilde elinizin...

iPhone’unuzdan Wi-Fi şifrelerini anında paylaşın

iPhone, iPad veya iPod Touch kullanıyorsanız; kablosuz (Wi-Fi) ağ...

iPhone’unuzda Rahatsız Edici Arama ve Mesajları Engelleme

İstenmeyen telefon çağrıları ve mesajları, günümüzde birçok akıllı telefon...

iCloud neyi yedekler?

iPhone, iPad ve iPod touch'ınızdaki bilgilerin bir kopyasına sahip...

Apple Kimliğinizi değiştirme

Belli bir sebeple bir gün Apple Kimliğiniz olarak kullandığınız e-posta...

iPhone kilitli ekran erişim ayarları

iPhone'nuzda kilitli ekran erişim ayarlarını yapmadıysanız (parola koruması açık...