iPhone Diğer saklama alanı nedir ve nasıl silinir?

0
220
iPhone Diğer saklama alanı nedir ve nasıl silinir?

En son iOS sürümünü indirmeye ve yüklemeye veya bazı fotoğraflar çekmeye veya arkadaşınızın size bahsettiği uygulamayı indirmeye çalışıyorsunuz ve iPhone’unuz depolama / saklama alanının dolu olduğunu söylüyor.

İhtiyacınız olmadığını düşündüğünüz her uygulamayı hali hazırda sildiniz, iPhone saklama alanınıza Ayarlar sayfasından baktınız ve hala yeterli alan yok. Hepsinden kötüsü, saklama alanının büyük bir kısmı sadece Diğer olarak kategorize ediliyor. Bu Diğer de ne? Ondan nasıl kurtulacaksınız?

Evet, Diğer saklama alanının bir çok iPhone kullanıcısı için gizemli ve kafa karıştırıcı olduğu aşikar. Yazımızın devamında, sizleri bu dertten kurtarmaya yardımcı olabilmek adına, diğer olarak adlandırılan bölümün neler içerdiğinden ve bu alandan nasıl kurtulabileceğinizden bahsedeceğiz…

Saklama alanını kontrol etme

Cihazınızın saklama alanını kontrol etmek için Ayarlar > Genel > iPhone Saklama Alanı bölümüne gidin. Bu bölüm aracılığı ile cihazınızın saklama alanını en iyi duruma getirmeye yönelik bir öneriler listesi ile birlikte, yüklü uygulamaların ve her uygulamanın saklama alanı kullanım miktarının bulunduğu bir liste görebilirsiniz.

Saklama alanıyla ilgili daha fazla bilgi edinmek için bir uygulamanın adına dokunun. Buradaki “Uygulamayı Kaldır” seçeneği, uygulama tarafından kullanılan saklama alanını boşaltır ancak uygulamanın belgelerini ve verilerini saklar. Uygulama hala App Store’da ise onu yeniden yüklemek tüm verilerinizi yerine koyar. “Uygulamayı Sil” seçeneği ise, uygulamayı ve uygulamayla ilgili verileri siler. Dikkat! Bu seçenek geri alınamaz bir işlemdir.

Diğer saklama alanı nedir?

iPhone’nunuzda kullanılan içerikler uygulamalar, fotoğraflar, ortamlar, mail, Apple Books, mesajlar, iCloud Drive, Sistem ve Diğer olmak üzere kategorilere ayrılır. Bu kategoriler arasında yönetimi en zor olan kategori Diğer olarak adlandırılan ve yazımızın ana konusu olan kategoridir.

Bunun sebebi diğer kategorisinin; Siri sesleri, fontlar ve sözlükler gibi silinemez mobil öğeler, silinemez günlükler ve önbellekler, Spotlight dizini ve Anahtar Zinciri ile CloudKit Veri Tabanı gibi sistem verilerini içermesidir.

iPhone Saklama Alanı

Diğer kategorisindeki önbelleğe alınmış dosyalar hakkında Apple destek sayfasında şu bilgiler yer almaktadır:

Finder ve iTunes önbelleğe alınmış müzikleri, videoları ve fotoğrafları gerçek parçalar, videolar veya fotoğraflar olarak değil, Diğer olarak sınıflandırır. Önbelleğe alınmış dosyalar; müzik, video ve fotoğraf gibi içerikleri yayınlarken veya görüntülerken oluşturulur. Müzik veya video yayını yaptığınızda bu içerik, aygıtınızda önbelleğe alınmış dosyalar olarak saklanır, böylece bu öğelere tekrar kolayca erişebilirsiniz.

Aygıtınızda daha fazla alan gerektiğinde aygıtınız, önbelleğe alınmış ve geçici dosyaları otomatik olarak kaldırır. Bu dosyaları sizin silmenize gerek yoktur.

Apple her ne kadar “Bu dosyaları sizin silmenize gerek yoktur” dese de, bize; çoğu zaman bu silme işi pek düzgün çalışmıyor gibi geliyor. Nitekim çoğu iPhone kullanıcısının “Diğer saklama alanı çok büyük yer kaplıyor” diye yakınması bunu doğrular nitelikte.

Diğer saklama alanı boyutu nasıl küçültülür?

Gelelim bu alanı küçültmek için yapılabileceklere.

Evet diğer olarak kategorize edilen alanı küçültmek için internette bulunabilecek ve denenebilecek bir kaç yöntem mevcut. Bu yöntemler arasında genellikle;

  • Safari web sitesi verilerini ve çevrim dışı okuma listesini silme
  • Uygulamalardaki ön belleğe alınmış verileri silme
  • Kullanılmayan uygulamaları otomatik olarak kaldırma seçeneğinin aktif edilmesi
  • Arka planda uygulama yenileme ve konum verilerini kapatma
  • Eski iMessage ve Mail verilerini silme gösteriliyor.

Ancak bize göre bu işin en temiz yolu iPhone’u iTunes ile yedekleyip cihazı sıfırlamak ve sonrasında alınan yedeği kullanarak cihazı geri yüklemek. Çünkü cihazınızda yer kaplayan olağan dışı büyük boyutta Diğer kategorisinin en büyük suçlularından biri büyük olasılık ile işletim sistemindeki veya uygulamalardaki hatalar. Bozuk dosyaları bulmanın ve kaldırmanın en iyi yolu ise, hepsini yakmak ve baştan başlamaktır.

ElmaliHayat.com Sosyal Medya Hesaplarımızı Takip Edin!
FacebookInstagramTwitter

 

Bilgisayarınızı kullanarak iPhone yedekleme

Cihazınızı bilgisayarınızı kullanarak yedeklemek için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

  • Cihazınızı bilgisayarınıza bağlayın. macOS Catalina 10.15 yüklü bir Mac’te Finder’ı açın. macOS Mojave 10.14 veya önceki bir sürüm yüklü bir Mac’te ya da bir PC’de iTunes’u açın.
  • Cihazınızın parolasını soran bir ileti görüntüleniyorsa veya Bu Bilgisayara Güvenilsin mi? uyarısını alıyorsanız ekrandaki adımları izleyin. Bilgisayarınızda cihazınızı bulun.
  • Cihazınızdaki veya Apple Watch’unuzdaki Sağlık ve Aktivite verilerini kaydetmek istiyorsanız yedeklemenizi şifrelemeniz gerekir: [Aygıt] yedeklemesini şifrele kutusunu seçin ve kolay hatırlayabileceğiniz bir parola oluşturun. (Bu parola olmadan iTunes yedeklemelerinizi kurtarmanız mümkün olmayacağı için parolanızı not edin ve güvenli bir yerde saklayın.) Sağlık ve Aktivite verilerinizi kaydetmeniz gerekmiyorsa şifrelenmemiş bir yedekleme oluşturabilirsiniz. Bunun için Şimdi Yedekle’yi tıklamanız yeterlidir.

iPhone Yedekleme

  • İşlem bittiğinde, yedeklemenin başarıyla tamamlanıp tamamlanmadığını görebilirsiniz.

iPhone Yedekleme

Yedekleme işlemi tamamlandığında Ayarlar > Genel > Sıfırla > Tüm İçerikleri ve Ayarları Sil adımına dokunmanız gerekiyor. Bu işlem, iPhone’unuzu kutusundan ilk çıktığı duruma döndürecektir. Cihazınız yeniden başlatıldığında ve ilk kurulum işlemine başladığında, iTunes açık durumdayken iPhone’unuzu bilgisayarınıza yeniden bağlayın ve cihazınızı geri yüklemek için ekrandaki talimatları izleyin. Tebrikler artık daha küçük bir Diğer saklama alanı boyutuna sahipsiniz 🙂

Meşakkatli…

Cihazı sıfırlamak ve yeniden yüklemek, Diğer depolama alanının boyutunu azaltmanın en uzun ve en kapsamlı yoludur, ancak aynı zamanda en iyisidir de. Bu yöntemden başka diğer saklama alanını daha küçük hale getirmenin bir yolu maalesef bulunmuyor.

Yazımız ile ilgili görüş ve sorularınızı yorumlar bölümünden bizlere iletebilirsiniz.

YORUM BIRAK

Yorumunuzu yazınız
İsminizi yazınız