Cuma, Ekim 22, 2021

eSIM nedir? Hangi iPhone modellerinde, nasıl kullanılabilir?

- Reklam -

Bu yazımızda Türkiye’deki mobil operatörler tarafından desteklenmeye başlanması ile birlikte hayatımıza giren eSIM nedir? Hangi iPhone modellerinde, nasıl kullanılabilir? sorularının yanıtlarını sizlerle paylaşıyoruz.

Öncelikle eSIM tanımı ile başlayalım…

eSIM nedir?

Uyumlu cep telefonlarında gömülü olarak yer alan eSIM, fiziksel bir nano SIM kullanmak zorunda kalmadan operatörünüzün sağladığı hücresel veri planını etkinleştirmenize olanak sağlayan dijital bir SIM’dir.

eSIM teknolojisi, fiziksel bir müdahale olmadan uzaktan sim profilinin yüklenmesi ve yönetimine imkân sağlayan bir teknolojidir.

eSIM’in avantajları neler?

 • Daha güvenli: eSIM ile verileriniz daha güvenlidir; çünkü sanal kart çalınamaz veya kaybolamaz.
 • Çift sim kart kullanım imkanı: Biri nano sim kart, biri eSim olmak üzere aktif olarak iki sim kart kullanabilirsiniz. Çift SIM kullanabileceğiniz bazı durumlar şunlardır:
  • İş için bir hat, kişisel aramalar için başka bir hat kullanma.
  • Ülke veya bölge dışına yaptığınız seyahatlerde planınıza yerel bir veri planı ekleme.
  • Konuşma ve veri için farklı planlar kullanma.
 • Daha fazla esneklik: Birden fazla eSIM profili yükleyebilirsiniz.
 • Çevreci: Tamamen dijital olduğu için plastik parça içermez.

Şimdi de eSIM destekleyen iPhone modellerine bir göz atalım…

eSIM hangi iPhone modelleri tarafından destekleniyor?

iPhone XS, iPhone XS Max, iPhone XR ve sonraki modeller bünyesinde eSIM teknolojisini barındıran modellerdir.

Şu an itibari ile eSIM destekleyen iPhone modellerini listelemek gerekirse; listede:

 • iPhone XS
 • iPhone XS Max
 • iPhone XR
 • iPhone SE 2020
 • iPhone 11
 • iPhone 11 Pro
 • iPhone 11 Pro Max
 • iPhone 12
 • iPhone 12 mini
 • iPhone 12 Pro
 • iPhone 12 Pro Max yer alıyor.

Yeri gelmişken belirtelim iPhone haricinde Apple ekosisteminde eSIM desteği sunan başka cihazlar da bulunmakta. Bu cihazlar arasında şu an için iPad Pro ile birlikte Apple Watch Series 3, 4, 5 ve 6 yer alıyor. Ancak ne yazık ki eSIM destekli Apple Watch serilerinin yurdumuzda resmi olarak satışı yapılmıyor.

eSIM’in kullanımı ile ilgili bilgiler ile yazımızı sonlandıralım…

eSIM nasıl kullanılır?

eSIM teknolojisinden faydalanabilmek için öncelikle iOS 12.1 veya sonraki bir sürümü yüklü bir iPhone XS, iPhone XS Max, iPhone XR veya sonraki bir iPhone modeline sahip olmalısınız.

Cihazınız eSIM’i destekliyor ise bundan sonraki aşamada mobil operatörünüz ile iletişime geçip eSIM temin etmeniz gerekir. Bu işlem için en yakın bayiye gidip başvuru yapmalısınız. Başvuru sonrasında tarafınıza bir QR kodu verilecektir. Hücresel veri planınızı etkinleştirmek için operatörünüzün size verdiği bu QR kod kullanılacaktır.

QR kodu tarama

Hücresel veri planınızı etkinleştirmek için operatörünüzün size verdiği QR kodunu taratmak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

 1. Kamera uygulamasını açın ve QR kodunuzu tarayın.
 2. Görüntülendiğinde, Hücresel Plan Algılandı bildirimine dokunun.
 3. Ekranın alt kısmındaki Sürdür’e dokunun.
 4. Hücresel Plan Ekle’ye dokunun.
 5. eSIM’i etkinleştirmek için bir onay kodu girmeniz istenirse operatörünüzün verdiği numarayı girin.

Alternatif bir yol olarak Ayarlar > Hücresel > Hücresel Plan Ekle adımını da kullanabilirsiniz. Bu ekrana geldiğinizde sizden operatörünüz tarafından verilen QR kodunu çerçeveye konumlandırmanız istenecektir. Bu ekran aracılığı ile alt bölümde yer alan “Ayrıntıları Elle Girin” kısmına dokunarak isterseniz ayrıntıları elle de girebilirsiniz.

iPhone’unuz aynı anda birden fazla eSIM bulundurabilir!

iPhone’unuzda birden fazla eSIM bulundurabilir ancak aynı anda bunlardan yalnızca birini kullanabilirsiniz. eSIM’ler arasında geçiş yapmak için Ayarlar’a dokunun, Hücresel’e veya Mobil Veri’ye ve ardından kullanmak istediğiniz plana dokunun. Ardından Bu Hattı Etkinleştir’e dokunun.

eSIM ile ilgili sizler ile paylaşacaklarımız şimdilik bu kadar. Cihazınız eSIM destekliyor mu? eSIM’e geçiş yapmayı düşünüyor musunuz? Cevaplarınız ve konu ile ilgili sorularınız için yorumlar bölümünü kullanabilirsiniz.

- Reklam -
.

Son Eklenenler

Apple’ın Türkiye’deki üçüncü mağazası Apple Bağdat Caddesi açılıyor

Apple bugün Apple Bağdat Caddesi mağazasının 22 Ekim Cuma günü açılacağını duyurdu. İstanbul’un en merkezi yerinde bulunan Apple Bağdat Caddesi, Apple’ın Türkiye’deki üçüncü perakende satış...

M1 Pro ve M1 Max çipli MacBook Pro ile oyunun kuralları değişiyor!

Tamamen yeniden tasarlanan MacBook Pro tanıtıldı. Yeni MacBook Pro gücünü, Mac için tasarlanan ilk profesyonel çipler olan M1 Pro ve M1 Max’ten alıyor. 14 inç ve...

Apple’ın geliştirdiği en güçlü çipler M1 Pro ve M1 Max tanıtıldı

Mac için yeni çığır açıcı M1 Pro ve M1 Max çipleri tanıtıldı. M1 Pro, M1’in dönüştürücü mimarisini daha büyük bir ölçeğe taşıyarak olağanüstü performans ve...

Popüler

iPhone & iPad için Ekran Kaydı hatası çözümü

Ekran Kaydı hatası alıyor ve ekran kayıtlarını iPhone veya iPad'inize kaydedemiyor musunuz? Son zamanlarda birçok iOS kullanıcısı, iPhone ve iPad'lerinde bir ekran kaydı oluşturmaya çalıştıklarında...

iPhone 12 Pro duvar kağıtları burada

iPhone 12 Pro duvar kağıtları burada! Apple'ın iPhone 12 ve iPhone 12 mini'ler için hazırladığı duvar kağıtlarını geçtiğimiz günlerde iPhone 12 duvar kağıtları başlıklı yazımızda sizler...

Apple Kimliğinizi değiştirme

Mevcut Apple Kimliğinizi değiştirmek mi istiyorsunuz? Belli bir sebeple bir gün Apple Kimliğiniz olarak kullandığınız e-posta adresini değiştirmek isteyebilirsiniz. Apple, Apple kimliğinizi değiştirmenize imkan tanıyor....

1 YORUM

YORUM BIRAK

Yorumunuzu yazınız
İsminizi yazınız
Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.