Perşembe, Ağustos 6, 2020

Bilmeniz gereken gizli iPhone ayarları

iOS'un derinliklerini keşfedin.

Hepinizin bildiği gibi iPhone‘un en önemli özelliklerinden biri basit yapısıdır. Kutusundan çıkarıp herhangi bir talimat okumadan kurmaya ve akabinde rahatlıkla kullanmaya başlayabilirsiniz.

Ancak yine de iPhone’nun bu basit ve sezgisel arayüzün arkasında, kullanıcıların pek çoğu tarafından daha az bilinen ayar ve seçenekler de bulunmaktadır. iOS deneyiminizi özelleştirmek ve bir üst seviyeye çıkarmak için kullanabileceğiniz gizli iPhone ayarları için yazımızın devamına bir göz atmalısınız.

Pek Bilinmeyen Gizli iPhone Ayarları

 1. Bir bakışta bildirimleri görün
  Bir iPhone 6s veya daha yenisi kullanıyorsanız, Uyandırmak için Kaldır özelliğinden yararlanabilirsiniz. Özelliği etkinleştirdikten sonra, bildirimleri görüntülemek için telefonunuzu kaldırmanız yeterlidir. Kilit ekranı yanıp söner ve yeni bildirimler görüntülenmesine rağmen, telefon kilitli kalmaya devam eder. Uyandırmak için Kaldır özelliğini açmak veya kapatmak için Ayarlar > Ekran ve Parlaklık’a gidin.
 2. Belirli indirmeleri önceliklendirin
  Aynı anda güncelleme bekleyen birden fazla uygulama mı var? iPhone’unuza hangi indirme işlemlerinin önce tamamlanması gerektiğini söyleyebilirsiniz. Ana ekranda, öncelik vermek istediğiniz uygulamayı bulun ve 3D Touch ile açılan seçenekler listesinden İndirmeye Öncelik Ver’i seçin. Bu özellik yeni bir telefon kurarken oldukça işinize yarayacaktır.
 3. Fener yoğunluğunu değiştirin
  Günlük hayatta iPhone’unuzun dahili feneri inanılmaz derecede faydalı olabilmektedir. Ancak her durum için güçlü bir ışığa ihtiyacınız olmayabilir. Neyse ki, ışığın parlaklığını değiştirmenize izin veren bir özellik bulunuyor. Kontrol Merkezi’ni açtıktan sonra el feneri simgesi üzerinde 3D Touch ile ilgili ayara ulaşabilirsiniz.
 4. QR kod taramasını etkinleştir
  Web sitelerini veya uygulamaları başlatmak için QR kodlarını taramayı seviyorsanız, şanslısınızdır: iOS, iPhone’unuzun kamerasını QR tarayıcısına çevirmenize olanak veriyor. Ayarlar’dan, Kamera’ya dokunun ve QR Kodlarını Tara anahtarını açın. Artık Kamera uygulamasını normal şekilde kullanırken, QR kodlarını taratabilirsiniz.
 5. Kullanılmayan uygulamaları silin
  Nadiren veya asla kullanmadığınız uygulamaları kaldırarak telefonunuzdaki alanı boşaltabilirsiniz. Aslında iPhone’unuz bu işi sizin yerinize yapabilir. Ayarlar > Genel > iPhone Saklama Alanı’nı seçin ve ardından Kullanılmayanları Sil seçeneğini etkinleştirin.
 6. Doğru kamera moduna atlayın
  Kamera uygulaması içinde çeşitli modlarda dolaşırken önemli bir anı kaçırmak istemiyorsanız, acele fotoğraf veya video çekmeniz gereken durumlarda Kamera simgesi üzerinde 3D Touch özelliği ile kamera modlarından istediğiniz bir tanesini hızlıca seçebilirsiniz. Apple, tüm kamera modlarını kısayollar olarak sunmamış olsa da, bu özellik çekiminizi hızlandıracaktır.
 7. Emoji’leri daha hızlı bulun
  Kelimelerinizi emojilere dönüştürebilirsiniz. Mesajlar’ı açın, bir metin satırı yazın ve boşluk çubuğunun solundaki emoji düğmesine dokunun. Emoji ile değiştirilebilen tüm kelimeler turuncu haline gelecektir. Bir kelimeyi emojiye dönüştürmek için, vurgulanmış bir kelimeye hafifçe dokunmanız yeterlidir. Eğer kelime birden fazla emojiyle eşleşirse, istediğiniz bir tanesini seçebilirsiniz.
 8. Safari sekmelerinde arama yapın
  Bu özelliği kullanarak Safari’de site içi arama yapmak için Paylaşım butonuna dokunmanız, ardından paylaşım seçeneklerin alt satırında yer alan Sayfada Bul‘u seçmeniz ve aramak istediğiniz kelimeleri yazmanız gerekiyor.
 9. Video çözünürlüğünü değiştirme
  En yüksek çözünürlükte ve en ayrıntılı kare hızındaki videolar 4K ekranda harika görünür; ancak aynı zamanda çok fazla yer kaplarlar. Arkadaşlarınızın kısa videolarını çekerken, daha düşük çözünürlükte kayıt yaparak bellek tasarrufu sağlayabilirsiniz. Varsayılan çözünürlüğü değiştirmek için Ayarlar > Kamera > Video bölümüne gidin.
 10. Dosyalar arasında sıralama
  iOS Dosyalar uygulamasında, dosyalarınızı farklı şekillerde düzenleyebilirsiniz. Bunun için ekranı aşağı doğru sürüklerseniz bir menü görünür. Bu menü dosyaları ad, tarih, boyut veya etiketlere göre sıralamanıza izin verir. Aynı menü, yeni klasörler oluşturmanıza ve liste ile küçük resim görünümleri arasında geçiş yapmanıza da olanak tanır.
 11. Müzik ile uykuya dalın
  En sevdiğiniz şarkı listesi ile uykuya dalmak istiyorsunuz, ancak gece boyunca da müzik çalmasın diyorsanız; iOS, belirli bir süre sonra müziği durdurmanıza izin verecektir. Saat uygulamasını açın ve Zamanlayıcı sekmesine basın. Buradan, Zamanlayıcı Bittiğinde seçeneğini belirleyin. Bu noktada bir zil sesi seçmeyi tercih etmek yerine bunun yerine Yürütmeyi Durdurmayı seçebilirsiniz. Sonunda, süre ölçerin süresini ayarlayın ve Başlat’a dokunun. Zamanlayıcı sona erdiğinde başlattığınız müzik veya podcast’ler duracaktır.
 12. Notlarınızı güvence altına alın
  iPhone’unuzdaki Notlar uygulamasında son derece özel bilgiler (örneğin şifreler veya kimlik numaraları) bulunduruyorsanız, doğal olarak başkalarının bu bilgilere erişmesini istemezsiniz. Notlarınızı bir şifreyle koruyarak güvence altına alabilirsiniz. Ayarlar > Notlar’a gidip Parola bölümüne girin. Burada bir kod veya Dokunmatik Kimlik kilidi ayarlayabilirsiniz. Notlar uygulamasının içinde, kilitlemek istediğiniz not içinde Paylaş butonuna dokunarak, Notu Kilitle’yi seçebilirsiniz.
 13. Konum izlemeyi sınırlayın
  Bazı uygulamalar, düzgün çalışabilmek için konumunuzu bilmelidir. Ancak bu, her zaman nerede olduğunuzu bilmeleri gerektiği anlamına gelmez. Bu nedenle, iOS, uygulamaların kesinlikle ihtiyaç duyduklarında konumunuza erişmesini sağlar. Bunu yapmak için, Ayarlar uygulamasını açın ve Gizlilik’e, ardından Konum Hizmetleri’ne dokunun. Herhangi bir uygulamayı seçin ve Her Zaman seçeneğini Uygulamayı Kullanırken olarak değiştirin.
 14. Siri’ye talimatları yazın
  Çok gürültülü veya çok sessiz bir ortamda, Siri ile yüksek sesle konuşmamayı tercih edebilirsiniz. Bu gibi durumlarda konuşmak yerine yazabilirsiniz. Ayarlar > Genel > Erişilebilirlik’e, sonra da Siri’ye dokunun. Şimdi Type to Siri seçeneğini açın. Şimdi, Siri’yi çağırmak için Ana Ekran düğmesini (veya iPhone X’deki Güç düğmesini) basılı tuttuğunuzda, konuşabilir veya talimatlarınızı yazabilirsiniz.
 15. Daha büyük, daha kalın metinler kullanın
  iPhone’un varsayılan metin boyutu ve şekli için uyum sağlamanız gerekmez. Ayarlar’ı açıp ardından Ekran ve Parlaklık’a dokunduğunuzda, ekrandaki tipografiyi değiştirmek için Metin Boyutu ve Kalın Metin seçeneklerini kullanabilirsiniz. Buradan yapılan seçimler her uygulama için geçerli olmasa da, Apple’ın tüm yerel uygulamaları ve tüm iOS ayarlar ekranları yaptığınız seçime göre görüntülenecektir.
ElmaliHayat.com Sosyal Medya Hesaplarımızı Takip Edin!
FacebookInstagramTwitter

YORUM BIRAK

Yorumunuzu yazınız
İsminizi yazınız
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

.
Try Apple Music

En Yeniler

Apple Store Uygulamasının 10. Yıl kutlamasına katılmak ister misiniz?

Apple, geçtiğimiz haziran ayında 10. yaşına giren Apple Store uygulamasının içine kullanıcıların da kutlamalara katılabilmesi için sürpriz bir yumurta...

Apple 27 inç iMac’i 10. nesil Intel CPU’lar, T2 çip ve 1080p web kamerası ile güncelledi

Apple, daha hızlı 10. nesil Intel işlemci seçenekleri, yeni nesil AMD grafik kartı, 128GB'a kadar RAM, daha yüksek çözünürlüklü...

Universal Stüdyoları’nın yeni filmleri sinema gösteriminden 17 gün sonra iTunes’a gelecek

Universal Stüdyoları'nın gelecekteki filmleri, Universal Stüdyoları ve AMC Sinemaları arasında yapılan bir anlaşmaya göre sinema gösteriminden sadece 17 gün...

2020 yılı iPhone Fotoğraf Ödülleri’nin kazananları açıklandı

Bu yıl 13’üncüsü düzenlenen ve dünyanın dört bir yanından binlerce kişinin katıldığı iPhone Fotoğraf Ödülleri’nin kazananları açıklandı.Yılın büyük ödülü,...

Apple, 2030 yılına kadar tedarik zinciri ve ürünleri için yüzde 100 karbon nötr olmayı taahhüt ediyor

Apple 2030 yılına kadar tüm tedarik zinciri ve ürünleri için yüzde 100 karbon nötr olma planını açıkladı. Şirket şimdiden...

Mario Kart Tour’a yatay mod desteği geldi

iOS ve Android cihazlar için Nintendo tarafından geliştirilen Mario Kart Tour artık yatay modda oynanabilecek.2019'da oyun sevenlerin beğenisine sunulan...

Popüler

iCloud neyi yedekler?

iPhone, iPad ve iPod touch'ınızdaki bilgilerin bir kopyasına sahip olmak için iCloud Yedekleme'yi kullanabilirsiniz. iCloud Yedekleme iPhone, iPad ve iPod...

iPhone Diğer saklama alanı nedir ve nasıl silinir?

En son iOS sürümünü indirmeye ve yüklemeye veya bazı fotoğraflar çekmeye veya arkadaşınızın size bahsettiği uygulamayı indirmeye çalışıyorsunuz ve...

iPhone’unuzdan Wi-Fi şifrelerini anında paylaşın

iPhone, iPad veya iPod Touch kullanıyorsanız; kablosuz (Wi-Fi) ağ şifrenizi aileniz ve arkadaşlarınız ile şifrenizi söylemeden anında paylaşabilirsiniz.Apple tarafından...

Benzer Yazılar
Size tavsiye ettiklerimiz