Pazar, Ocak 16, 2022

Yeni Ana Ekran tasarımı, Hızlı Notlar ve SharePlay özellikleri ile iPadOS 15 duyuruldu

- Reklam -

iPad’in benzersiz yeteneklerinden faydalanan yeni özellikleriyle kullanıcıların daha üretken olmasına yardımcı olan iPadOS 15 duyuruldu.

iPadOS 15, daha güçlü hale getirdiği Split View ve Slide Over gibi özelliklerin daha kolay keşfedilmesini ve kullanılmasını sağlıyor. Böylece daha da kullanıcı dostu bir çoklu görev deneyimi sunuyor.

Hızlı Notlar özelliğiyle şimdi Notlar uygulaması sistem genelinde kullanılabiliyor ve ister klavyeyle ister Apple Pencil ile yazıyor olun, birlikte çalışmanın ve organize olmanın yeni yollarını sunuyor.

Ana Ekran ve Uygulama Arşivi için tasarlanan yeni araç takımı yerleşimleri, iPad deneyimini kişiselleştirmenin ve uygulamaları düzenlemenin kolay yollarını sunuyor.

Çeviri özelliği, metin ve sohbetleri çevirmeye yarayan yeni özellikler sunuyor. Üstelik kullanıcılar şimdi iPad’de Swift Playgrounds ile iPhone ve iPad için uygulama geliştirebiliyorlar.

iPadOS 15 ayrıca Siri, Mail ve sistem çapındaki daha fazla yerde sunduğu yeni gizlilik denetimleri ile kullanıcı bilgilerini daha da iyi koruyor.

Çoklu Görev ve Klavye Kestirmeleri

iPadOS 15 ile şimdi birden fazla uygulamayla çalışmak her zamankinden daha kolay.

Uygulamaların üzerinde gösterilen yeni çoklu görev menüsü kullanıcıların Split View veya Slide Over’a tek bir dokunuşla geçmelerine imkan veriyor. Kullanıcılar Split View özelliğini kullanırken Ana Ekran’a hızlı bir şekilde erişebiliyor. Böylece doğru uygulamaya geçmek şimdi daha kolay hale geliyor. Kullanıcılar yeni uygulama rafını kullanarak, Safari ve Pages gibi birden fazla pencereye sahip uygulamalarda da aynı anda çalışabiliyor, mail’lerin önizlemelerini hızlı bir şekilde görebiliyorlar.

Çoklu Görev

Harici klavye deneyimi kullanıcıların yepyeni klavye kestirmeleriyle ve menü çubuğunun yeni tasarımıyla daha da fazlasını yapmalarına imkan veriyor. Doğrudan klavye üzerinde çoklu göreve imkan veren yeni kestirmelerle kullanıcılar Split View ve Slide Over özelliklerini hızla ayarlayıp ikisi arasında geçiş yapabiliyor.

Araç Takımları ve Uygulama Arşivi

Kullanıcılar artık araç takımlarını Ana Ekran sayfalarındaki uygulamaların arasına yerleştirebiliyor. Böylece tek bakışta daha fazla bilgi edinebiliyor ve daha kişisel bir deneyim elde edebiliyorlar. iPad’in büyük ekranı için özel olarak tasarlanan yeni ve daha büyük araç takımı boyutları; video, müzik, oyun ve fotoğrafları sergilemek için ideal bir alan sunuyor.

iPadOS 15 ayrıca App Store, Bul, Game Center, Mail ve Kişiler için de yepyeni araç takımları sunuyor.

Uygulama Arşivi şimdi iPad’de de kullanılabiliyor. Böylece uygulamalar otomatik olarak Üretkenlik, Oyunlar ve Son Eklenenler gibi kullanışlı kategoriler altında toplanabiliyor. Üstelik kullanıcılar tüm uygulamalarına doğrudan Dock üzerinden erişebiliyorlar.

Hızlı Notlar

Herhangi bir yerde not almanın hızlı ve kolay bir yolu olan Hızlı Notlar ile sistem genelinde her yerde not alınabiliyor.

Notlar uygulaması ayrıca düzenli olmanın, birlikte çalışmanın ve bilgileri not etmenin yeni yollarını sunuyor. Etiketler notları kategorize etmenin yanı sıra yepyeni Tag Browser ve etiket tabanlı Akıllı Klasörler ile bu notları hızlı bir şekilde bulmayı kolaylaştırıyor.

Ortak notlar üzerinde beraber çalışan kullanıcılar ise bahsetmeler özelliğini kullanarak birlikte çalıştıkları arkadaşlarına bildirim ve nota yönlendiren bağlantılar gönderebiliyor.

Yeni Etkinlik görünümü ise notlarda yapılan en yeni eklemeleri gösteriyor.

FaceTime ve SharePlay

iPadOS 15 sayesinde, arkadaşlar ve aileyle yapılan sohbetler daha da doğal hale geliyor. Kullanıcılar şimdi bir arkadaşlarıyla FaceTime görüşmesi yaparken SharePlay ile deneyimlerini paylaşabiliyor. Paylaşılan oynatma denetimleri herkesin içerikleri oynatmasına, durdurmasına veya ileri atlatmasına imkan veriyor. Kullanıcılar izlediklerini Apple TV’de de görüntüleyebiliyor, arkadaşlarıyla ve aileleriyle FaceTime görüşmesi yaparken aynı içeriği televizyonlarında izleyip anı paylaşabiliyorlar.

SharePlay kullanıcıların ekranlarını paylaşmalarına da imkan veriyor. Kullanıcılar bu sayede web’de birlikte gezinebiliyorlar.

Safari

Safari şimdi kullanıcıların gezinirken sayfaların daha büyük bir bölümünü görmelerine imkan veren yeni sekme tasarımına sahip. Yeni sekme çubuğu web sayfasının rengini alıyor ve sekmeleri, araç çubuğunu ve arama alanını tek bir kompakt tasarımda bir araya getiriyor.

Safari

Sekme Grupları sekmeleri kolayca kaydedip yönetmenin yeni bir yolunu sunuyor. Ve ayrıca Mac ve iPhone’da eşzamanlanıyor. Böylece kullanıcılar projelerine istedikleri cihazdan devam edebiliyor ve bu projeleri aile ve arkadaşlarıyla paylaşabiliyorlar. iPad’deki Safari şimdi App Store’da sunulan web genişletmelerini de destekliyor.

Odaklanma Araçları

iPadOS 15, kullanıcıların dikkat dağınıklığını azaltmalarına ve odaklanmalarına yardımcı olan güçlü araçlar sunuyor.

Odak, bildirimleri kullanıcıların etkinliklerine göre filtreleyen yeni bir özellik. Kullanıcılar, özel bir Odak oluşturup veya bağlama göre önerilmiş bir Odak seçip aygıtlarını anı yaşamalarına yardımcı olacak şekilde ayarlayabiliyorlar.

Kullanıcılar, sadece ilgili uygulamaları görüntülemek veya dikkat dağınıklığını azaltmak için uygulamaları ve araç takımlarını kullanarak odak anlarına uygun Ana Ekran sayfaları da oluşturabiliyorlar.

Yeni bildirim özetleri, kullanıcının sabah veya akşam gibi diledikleri zaman alabileceği bildirimlerden oluşan düzenli koleksiyonlar sunuyor. Böylece günlük etkinliklerini istedikleri şekilde takip etmeleri kolaylaşıyor.

Yeni Fotoğraf Özellikleri

Live Text özelliği, cihaz içi akıllı teknolojilerden yararlanarak fotoğraflardaki metinleri algılıyor ve kullanıcıların bu metinler üzerinde işlem yapabilmelerini sağlıyor. Görsel Araştır özelliği ile kullanıcılar bir fotoğraf içindeki bir köpek veya çiçek türü gibi nesneleri belirleyebiliyorlar.

Live Text

Spotlight Fotoğraflar uygulamasında ve web görsellerinde arama yapma imkanı da sunuyor. Spotlight, ayrıca Live Text özelliğinden yararlanarak bir toplu taşıma haritasının fotoğrafını, bir faturayı veya bir yemek tarifinin ekran görüntüsünü aratmayı kolaylaştırıyor. Live Text ayrıca el yazısıyla da çalışıyor ve fotoğraf, etkileşimli tahta veya notları aratmak için harika bir özellik haline geliyor.

Çeviri Uygulaması

Çeviri uygulaması, sohbetleri daha kolay ve doğal hale getiren yeni özelliklerle iPad’e geliyor. Çeviri uygulamasını kullanırken Auto Translate özelliği konuşan kişileri ve konuşulan dili algılıyor. Böylece kullanıcılar mikrofon düğmesine dokunmak zorunda kalmadan doğal bir şekilde sohbet edebiliyorlar. Daha da kişisel sohbetler için yüz yüze görünüm iki kişinin aralarına iPad’i koyarak karşılıklı oturmalarına ve sohbetin çevirisini kendi taraflarında görmelerine imkan veriyor.

Metinler şimdi iPad’deki her yerde çevrilebiliyor. Çeviri için metni seçip Çeviri’ye dokunmanız yetiyor. Üstelik el yazısıyla yazılmış metinler de çevrilebiliyor. Live Text ile birlikte kullanıldığında fotoğraflardaki metinler bile çevrilebiliyor.

Swift Playgrounds ile Uygulama Geliştirme

Swift Playgrounds, kod yazmayı öğrenmenin en iyi ve en kolay yolu. Üstelik şimdi Swift Playgrounds ile kullanıcılar doğrudan kendi iPad’lerinde iPhone ve iPad için uygulama geliştirmeye ve bu uygulamaları doğrudan App Store’da paylaşmaya yarayan araçlara sahipler.

Swift Playgrounds

Uygulama geliştirilirken yazılan kodlar doğrudan canlı önizlemeye yansıtılıyor ve kullanıcılar uygulamalarını denemek için tam ekranda çalıştırabiliyorlar.

Swift paketlerine eklenen yeni bir açık proje formatı iPad’deki Swift Playgrounds’da, Mac’te ise Xcode’da açılıp düzenlenebiliyor. Böylece kullanıcılar iPad ve Mac ile uygulama geliştirirken daha da çok yönlü bir deneyim elde edebiliyorlar.

Diğer iPadOS 15 Özellikleri

 • Universal Control özelliği, kullanıcıların tek bir mouse ve klavyeyle çalışarak iPad ve Mac arasında geçiş yapmalarına imkan veriyor ve kurulum gerektirmeyen, kusursuz bir deneyim sunuyor. Hatta kullanıcılar cihazlar arasında içerik kopyalayıp yapıştırabiliyorlar. Bu özellik iPad’de Apple Pencil ile yaptığınız çizimleri Mac’teki Keynote slaytına koymak için harika bir yöntem sağlıyor.
 • Sizinle Paylaşılan özelliği, sistem genelinde çalışarak Mesajlar’daki yazışmalarda paylaşılan makaleleri, müzikleri, TV programlarını, fotoğrafları ve daha fazlasını buluyor ve bunları Fotoğraflar, Safari, Apple News, Müzik, Podcast’ler veya Apple TV uygulamasında pratik bir şekilde açarak bilgilere bağlam içinde hızla erişmeyi kolaylaştırıyor.
 • Fotoğraflar uygulaması bugüne dek Anılar özelliğine yapılan en büyük güncelleme, yepyeni bir görünüm, büyüleyici ve etkileşimli arayüz ve anılara hayat veren kişiselleştirilmiş şarkı önerileri için aygıt içi akıllı teknolojilerden yararlanan Apple Music entegrasyonu ile yenileniyor.
 • Harita uygulaması gezinmenin ve dünyayı keşfetmenin yeni yollarını sunuyor. Kullanıcılar şehirlerdeki mahalleleri, ticari bölgeleri, yükseklik ayrıntılarını ve binaları çok daha zengin detaylarla görebilecek, yeni yol renk ve etiketlerinin, özel olarak tasarlanmış simge yapıların ve ay ışığıyla parlayan yeni gece modunun keyfini çıkarabilecekler.
 • Gizlilik; yeni koruma önlemleri, şeffaflık özellikleri ve denetimlerle yeni bir seviyeye ulaşıyor. Mail Privacy Protection özelliği, takip teknolojilerinin mail’lere erişmesini engellemeye yardımcı oluyor. Uygulama Gizlilik Raporu ise uygulamaların diğer şirketlerle nasıl bilgi paylaştığıyla ilgili şeffaflık sunuyor.
 • Siri kullanıcıların gizliliğini koruyacak şekilde tasarlanıyor. Şimdi, aygıt içi konuşma algılama özelliği sayesinde Siri taleplerindeki ses dosyaları varsayılan olarak tamamen iPad’de işleniyor ve performans ciddi ölçüde artıyor. Siri’ye, AirPods’ta kullanıcıların sadece sorarak ekranlarında ne olduğunu ve daha fazlasını öğrenebilecekleri Bildirimleri Seslendir özelliği de ekleniyor.
 • iCloud+, kullanıcıların iCloud’da sevdikleri tüm özellikleri E-postamı Gizle özelliği, genişletilmiş HomeKit Güvenli Video desteği, yeni bir inovatif internet gizlilik servisi ve iCloud Private Relay (Gizli Aktarma) gibi yeni premium özelliklerle hiçbir ek ücret olmadan bir araya getiriyor. Mevcut iCloud aboneleri bu sonbaharda otomatik olarak iCloud+ aboneliğine yükseltilecek. Tüm iCloud+ tarifeleri, aynı Aile İçi Paylaşım grubundaki kişilerle paylaşılabilecek. Böylece iCloud+ servisiyle birlikte sunulan yeni özelliklerden, depolama alanından ve zenginleştirilmiş deneyimden herkes yararlanabilecek.
 • Yeni erişilebilirlik özellikleri, kullanıcılara özel tasarlanıyor. VoiceOver ekran okuyucusu şimdi cihaz içi akıllı teknolojileri kullanarak görsellerin içindeki nesneleri algılayabiliyor. Bu sayede kullanıcılar artık görüntülerdeki insanlar, metinler, tablo verileri ve diğer nesnelerle ilgili daha da fazla ayrıntıyı keşfedebilecekler. Üçüncü taraf göz takibi donanımları için sunulan destek sayesinde kullanıcılar iPad’i yalnızca gözlerini kullanarak kontrol edebilecekler. Arka plan sesleri sürekli olarak çalıyor, diğer seslerle veya sistem sesleriyle bir araya geliyor veya bunların içine dalıyor. Böylece çevredeki istenmeyen sesleri veya dış gürültüleri örterek kullanıcıların odaklanmalarına, sakinleşmelerine veya dinlenmelerine yardımcı oluyor. Sound Actions özelliği kullanıcıların Anahtarla Denetim özelliğini kişiselleştirerek ağızdan çıkan sesleri kullanma imkanı sunuyor. Kullanıcılar şimdi ekran ve metin boyutunu her uygulama için tek tek değiştirip kişiselleştirebiliyor.

iPadOS 15 ile uyumlu iPad’ler hangileri?

İşte iPadOS 15 ile uyumlu iPad’lerin tam listesi:

 • iPad 5. nesil
 • iPad 6. nesil
 • iPad 7. nesil
 • iPad 8. nesil
 • iPad Air 2. nesil
 • iPad Air 3. nesil
 • iPad Air 4. nesil
 • iPad mini 4. nesil
 • iPad mini 5. nesil
 • 9.7 inç iPad Pro 1. nesil
 • 12.9 inç iPad Pro 1. nesil
 • 9.7 inç iPad Pro 2. nesil
 • 12.9 inç iPad Pro 2. nesil
 • 10.5 inç iPad Pro
 • 12.9 inç iPad Pro 3. nesil
 • 11 inç iPad Pro
 • 12.9 inç iPad Pro 4. nesil
 • 11 inç M1 iPad Pro
 • 12.9 inç M1 iPad Pro

Hemen belirtelim; listede görebileceğiniz gibi 2015 yılında piyasaya sürülen A9 çipli modeller bile Apple tarafından desteklenmeye devam ediyor.

iPadOS 15’in geliştirici önizlemesi bugünden itibaren developer.apple.com adresinde Apple Developer Program üyelerine, halka açık beta sürümü ise gelecek ay beta.apple.com adresinde iPadOS kullanıcılarına sunulacak. Yeni yazılım özellikleri bu sonbaharda, iPad mini 4 ve daha yeni modeller, iPad Air 2 ve daha yeni modeller, 5. nesil iPad ve daha yeni modeller ve tüm iPad Pro modelleri için ücretsiz yazılım güncellemesi olarak kullanıma sunulacak.

- Reklam -

Son Eklenenler

Popüler

iPhone 12 Pro duvar kağıtları burada

iPhone 12 Pro duvar kağıtları burada! Apple'ın iPhone 12 ve iPhone 12 mini'ler için hazırladığı duvar kağıtlarını geçtiğimiz günlerde iPhone...

iPhone & iPad için Ekran Kaydı hatası çözümü

Ekran Kaydı hatası alıyor ve ekran kayıtlarını iPhone veya iPad'inize kaydedemiyor musunuz? Son zamanlarda birçok iOS kullanıcısı, iPhone ve iPad'lerinde...

Apple Kimliğinizi değiştirme

Mevcut Apple Kimliğinizi değiştirmek mi istiyorsunuz? Belli bir sebeple bir gün Apple Kimliğiniz olarak kullandığınız e-posta adresini değiştirmek isteyebilirsiniz. Apple,...

iPhone Diğer saklama alanı nedir ve nasıl silinir?

En son iOS sürümünü indirmeye ve yüklemeye veya bazı fotoğraflar çekmeye veya arkadaşınızın size bahsettiği uygulamayı indirmeye çalışıyorsunuz ve...

iPhone’unuzdan Wi-Fi şifrelerini anında paylaşın

iPhone, iPad veya iPod Touch kullanıyorsanız; kablosuz (Wi-Fi) ağ şifrenizi aileniz ve arkadaşlarınız ile şifrenizi söylemeden anında paylaşabilirsiniz. Apple tarafından...

YORUM BIRAK

Yorumunuzu yazınız
İsminizi yazınız
Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.