Pazartesi, Ekim 25, 2021

iOS 13 beklentileri

- Reklam -

3 Haziran’da gerçekleştirilecek ve Apple’ın en son işletim sistemlerini tanıtacağı Dünya Geliştiriciler Konferansı (WWDC) 2019‘a bir aydan kısa bir süre kaldı. Hal böyle olunca, son birkaç haftadır, iOS 13 ile ilgili bir çok söylenti ve sızıntı ortaya çıkmaya başladı.

Yazımızın devamında Apple’ın iPhone ve iPad’lere özel olarak geliştirdiği mobil işletim sisteminin son sürümü ile ilgili beklentileri sizler için derledik.

iOS 13’de neler olması bekleniyor?

İşte iOS 13 beklentileri:

 • Karanlık (Dark) Modu
  İlk olarak Ocak ayında telafuz edilen karanlık modun, iOS 13’te sistem genelinde bir özellik olarak görülmesi bekleniyor.
 • Yazı tipi yöneticisi
  iOS 13 ile birlikte bu yıl iPhone ve iPad’lerde üçüncü parti özel yazı tiplerinin (font) desteklenmesi bekleniyor.
 • Yeni ses iletişim kutusu
  10 yıldır kayda değer bir değişim görmemiş ses ayar iletişim kutusunun iOS 13 ile birlikte ekran kullanımını etkilemeyecek şekilde küçültülerek yeniden konumlandırılması bekleniyor.
 • Dosyalar uygulaması güncellemeleri
  iOS 13 ile ilgili ortaya atılan ilk söylentiler dosyalar uygulamasında yapılması beklenen güncellemeler ile ilgiliydi. iPad Pro cihazlara USB-C bağlantı noktası eklenmesi ile kullanıcılar harici depolama imkanlarını sorgulamaya başladılar. İlgili özelliğin bu yılki yenilemenin bir parçası olarak sunulması umuluyor.
 • Anımsatıcılar güncellemesi
  iOS 7’den bu yana pek değişmeyen Anımsatıcılar’ın bu yıl tasarım olarak yenilenmesi bekleniyor.
 • Mail geliştirmeleri
  iOS 13 ile birlikte Mail uygulamasının daha akıllı bir yapıya kavuşması bekleniyor. Söylentilere göre uygulama, iOS 13’te Gmail gibi mesajları akıllıca kategoriler halinde organize edebilir.
 • Safari iyileştirmeleri
 • … bul
  Apple, iOS 13 ile birlikte iPhone’u Bul ve Arkadaş Bul uygulamalarını tek bir uygulama altında birleştirebilir.
 • iPad’de yeni çoklu görev (multitasking)
  iOS 13’te iPad’deki çoklu görev (multitasking) mimarisinde büyük değişiklikler olması bekleniyor. Aynı uygulamanın farklı adımlarda aynı anda kullanılabilir olması ön görülüyor. Ayrıca, iPad’deki Safari’ye benzer şekilde, bir uygulamanın kendisini split view görünümünde çalıştırmasına da izin verilebileceği yönünde söylentiler bulunuyor.
 • iPad için fare desteği
  Apple, söylentilere göre yeni işletim sisteminde iPad için USB-C fare desteği sunmaya hazırlanıyor.

Ne zaman?

Apple iOS 13 işletim sistemini 3 Haziran’da WWDC kapsamında kamuoyuna özellikle de geliştiricilere tanıtacak. Tanıtım sonrasında beta test aşamasına geçilecek. Bu aşamada geliştiriciler ve beta test programına kayıt olan kullanıcılar işletim sistemini kullanarak testlerini gerçekleştirecek. Beta test aşamasının tamamlanmasından sonra ise nihayet Eylül ayında yeni iPhone modellerinin tanıtılması ile birlikte iOS 13 son kullanıcılar için kullanılabilir hale gelecek.

- Reklam -

Son Eklenenler

Apple’ın Türkiye’deki üçüncü mağazası Apple Bağdat Caddesi açılıyor

Apple bugün Apple Bağdat Caddesi mağazasının 22 Ekim Cuma günü açılacağını duyurdu. İstanbul’un en merkezi yerinde bulunan Apple Bağdat Caddesi, Apple’ın Türkiye’deki üçüncü perakende satış...

M1 Pro ve M1 Max çipli MacBook Pro ile oyunun kuralları değişiyor!

Tamamen yeniden tasarlanan MacBook Pro tanıtıldı. Yeni MacBook Pro gücünü, Mac için tasarlanan ilk profesyonel çipler olan M1 Pro ve M1 Max’ten alıyor. 14 inç ve...

Apple’ın geliştirdiği en güçlü çipler M1 Pro ve M1 Max tanıtıldı

Mac için yeni çığır açıcı M1 Pro ve M1 Max çipleri tanıtıldı. M1 Pro, M1’in dönüştürücü mimarisini daha büyük bir ölçeğe taşıyarak olağanüstü performans ve...

Popüler

iPhone Hesap Makinesi için bilmeniz gereken 5 ipucu

Çoğu iPhone kullanıcısı, iPhone'larında yerleşik bir hesap makinesi uygulaması olduğunu bilir ancak herkes yazımızda paylaştığımız bu 5 ipucunu bilmiyor olabilir. İşte sizler için hazırladığımız iPhone...

iPhone 12 duvar kağıtları

iPhone 12 duvar kağıtları burada! iPhone 12 ve iPhone 12 mini, her yıl olduğu gibi bu yıl da kullanıcıların ana ekranlarını renklendirebilmeleri için yeni duvar...

iPhone Diğer saklama alanı nedir ve nasıl silinir?

En son iOS sürümünü indirmeye ve yüklemeye veya bazı fotoğraflar çekmeye veya arkadaşınızın size bahsettiği uygulamayı indirmeye çalışıyorsunuz ve iPhone'unuz depolama / saklama alanının...

1 YORUM

 1. lphone için ekranı ikiye bölerek aynı anda iki farklı uygulamayı kullanabilme özelliği getirilmeli mutlaka. 6.5 inç ekranda örneğin hem video izleyip hemde mesaj yazamamak bu devirde çağ dışı bir durum. pek cok orta giriş segment android telefonda bile ekranı bırakın ikiye bölme 8e filan bölerek kullanabiliyorsunuz.

YORUM BIRAK

Yorumunuzu yazınız
İsminizi yazınız
Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.