Çarşamba, Eylül 23, 2020

Face ID iPhone veya iPad Pro’nuzdaki bilgilerinizi korumaya nasıl yardımcı oluyor?

iPhone ve iPad kullanıcısı iseniz dijital yaşamınızla ilgili bilgilerinizin büyük kısmı muhtemelen bu iki cihazda saklanıyordur ve takdir edersiniz ki bu bilgilerin korunması oldukça önemlidir. iPhone X ve sonraki modelleri ile A12X Bionic çipe sahip iPad Pro modellerinden en az birine sahip iseniz bu bilgilerin korunması için Face ID teknolojisinden faydalanabilirsiniz.

Parmak iziyle kimlik doğrulamada kullanılan Touch ID gibi Face ID de yüz tanımayla kimlik doğrulama alanında kullanıcılarına hizmet vermekte.

Face ID, yüzünüzün haritasını doğru şekilde çıkarmak için gelişmiş teknolojilerle donatılan TrueDepth kamera sistemi sayesinde kullanıcı dostu ve güvenli bir kimlik doğrulama olanağı sunuyor.

Face ID iPhone veya iPad Pro’nuzun kilidini tek bir bakışınızla güvenli bir şekilde açıyor, iTunes Store, App Store ve Apple Books’ta yaptığınız satın alma işlemlerinde ve Apple Pay ile gerçekleştirdiğiniz ödemelerde Face ID’yi kullanarak kimliğinizi kolayca doğrulayabiliyorsunuz.

Peki tüm bunlar nasıl oluyor, hiç merak ettiniz mi?

Face ID kullanımına olanak sağlayan teknoloji, Apple’ın bugüne kadar ürettiği en gelişmiş donanım ve yazılımlar arasında.

Face ID

TrueDepth kamera, yüzünüzün derinlik haritasını oluşturmak için yüzünüze yansıttığı 30.000’in üzerinde görünmez noktayı analiz ederek en doğru yüz verilerini elde etmenin yanı sıra yüzünüzün kızılötesi görüntüsünü de alır.

A11, A12 Bionic, A12X Bionic ve A13 Bionic çipte bulunan nöral sistemin (Secure Enclave’de muhafaza edilir) bir kısmı, derinlik haritasını ve kızılötesi görüntüyü matematiksel bir modele dönüştürüp bu modeli kayıtlı yüz verileriyle karşılaştırır.

Face ID, görünümünüzdeki değişikliklere otomatik olarak uyum sağlar. Görünümünüzde büyük bir değişiklik söz konusuysa Face ID, yüz verilerinizi güncellemeden önce parolanızı kullanarak kimliğinizi doğrular.

Face ID şapka, eşarp, gözlük, kontak lens ve çoğu güneş gözlüğüyle birlikte kullanılabilecek şekilde tasarlanmıştır. Ayrıca kapalı mekanlarda, açık havada ve hatta tamamen karanlık alanlarda bile kullanılabilir.

Face ID’yi kullanmaya başlamak için öncelikle yüzünüzü kaydetmeniz gerekir. Bunu, başlangıçtaki ayarlama işlemi sırasında yapabileceğiniz gibi daha sonra Ayarlar > Face ID ve Parola bölümüne giderek de yapabilirsiniz.

Face ID

Cihazınızın kilidini Face ID ile açmak için cihaza bakmanız yeterlidir. Face ID’yi kullanabilmeniz için, cihazınız bir yüzeyde duruyorken veya cihazı doğal bir biçimde elinizde tutarken TrueDepth kameranın yüzünüzü görmesi gerekir. TrueDepth kamera, ön kamerayla fotoğraf çekerken veya FaceTime araması yaparken kullanabildiğiniz görüş aralığına benzer bir görüş aralığına sahiptir ve cihazı yüzünüzden 25-50 cm uzakta tuttuğunuzda en iyi şekilde çalışır.

TrueDepth kamera ekranınızı uyandırmak için dokunduğunuzda, ekranı uyandıran bir bildirim geldiğinde veya iPhone’unuzu uyandırmak için kaldırdığınızda akıllı bir şekilde etkinleştirilir. Cihazınızın kilidini her açtığınızda TrueDepth kamera, doğru derinlik verileriyle birlikte kızılötesi bir görüntü yakalayarak sizi tanır. Bu bilgi, kimlik doğrulama için saklanan matematiksel modelle eşleştirilir.

TrueDepth kamera

Face ID, güvenli bir kimlik doğrulama çözümü sunmak için TrueDepth kamerayı ve makine öğrenimi teknolojisini kullanır. Yüzünüzün matematiksel modellerini de kapsayan Face ID verileri, yalnızca Secure Enclave’de mevcut olan bir anahtarla şifrelenir ve korunur.

Kayıtlı tek bir görünüm olduğunda, rastgele bir kişinin iPhone veya iPad Pro’nuza bakıp Face ID kullanarak cihazın kilidini açma olasılığı yaklaşık olarak 1.000.000’da 1’dir. Ancak ikizler, birbirine benzeyen kardeşler ve ayırt edici yüz hatları henüz tam olarak gelişmemiş olabileceğinden 13 yaşın altındaki çocuklar için bu istatistiksel olasılık farklıdır. Ek koruma sağlamak üzere Face ID, başarısız olan beş eşleştirme girişiminin ardından parola ister.

Face ID, basılı veya 2D dijital fotoğraflarda bulunmayan derinlik bilgilerini kullanarak eşleştirme yapar. Sahteciliğe karşı karmaşık nöral ağların kullanımı sayesinde, maskeler veya başka tekniklerle girişilen sahte kilit açma denemelerine karşı koruma sağlayacak şekilde tasarlanmıştır. Üstelik Face ID, telefonunuza bakıp bakmadığınızı da algılar. Gözlerinizin açık olup olmadığını ve telefona bakıp bakmadığınızı tespit eder. Bu da bir başkasının cihazınızın kilidini bilginiz dışında (örneğin, siz uyurken) açmasını daha da zorlaştırır.

Yüzünüzün matematiksel modellerini de kapsayan Face ID verileri Secure Enclave tarafından şifrelenir ve korunur. Deneyiminizi iyileştirmek için, başarıyla kimlik doğruladığınız durumlar da dahil olmak üzere siz Face ID’yi kullandıkça bu veriler geliştirilir ve güncellenir. Face ID, yakın bir eşleşme algılanmasına rağmen cihaz kilidinin parolayla açıldığı durumlarda da bu verileri günceller. Face ID verileri cihazınızın dışına çıkarılmaz ve hiçbir zaman iCloud’a veya başka bir yere yedeklenmez.

Desteklenen uygulamalarda, kimlik doğrulama için Face ID’yi etkinleştirebilirsiniz. Uygulamalara yalnızca kimlik doğrulama işleminin başarılı olup olmadığı bilgisi gönderilir. Uygulamalar, kayıtlı yüzle ilişkilendirilen Face ID verilerine erişemez.

Face ID’ye kaydolmak isterseniz bu özelliğin nasıl kullanıldığını denetleyebilir veya özelliği istediğiniz zaman etkisizleştirebilirsiniz. Örneğin, aygıtınızın kilidini Face ID’yi kullanarak açmak istemiyorsanız Ayarlar > Face ID ve Parola > Face ID’yi Kullan bölümünü açın ve iPhone’un Kilidini Açma veya iPad’in Kilidini Açma seçeneğini etkisizleştirin. Face ID’yi etkisizleştirmek için Ayarlar > Face ID ve Parola’yı açın ve Face ID’yi Sıfırla’ya dokunun. Bu işlemin ardından, yüzünüzün matematiksel modelleri de dahil olmak üzere Face ID verileri aygıtınızdan silinir. Tüm içerikleri ve ayarları silmeyi veya iPhone’umu Bul’u kullanarak aygıtınızı silmeyi ya da sıfırlamayı seçerseniz tüm Face ID verileri de silinir.

ElmaliHayat.com Sosyal Medya Hesaplarımızı Takip Edin!
FacebookInstagramTwitter

YORUM BIRAK

Yorumunuzu yazınız
İsminizi yazınız
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

.
Try Apple Music

En Yeniler

Apple Resim içinde resim, 4K YouTube videoları, HomeKit güvenli video entegrasyonu ve daha fazlasıyla tvOS 14’ü yayınladı

Apple, dördüncü ve beşinci nesil Apple TV modelleri için tasarlanan tvOS işletim sisteminin en yeni sürümü olan tvOS 14'ü...

watchOS 7 uyku izleme, saat kadranı paylaşma özelliği ve daha fazlası ile kullanımda

Apple, yaklaşık üç aylık beta testi döneminin ardından dün gece itibari ile watchOS 7'yi kullanıma sundu.Güncelleme tüm uyumlu Apple...

iPadOS 14 yeni widget’lar, Apple Pencil geliştirmeleri ve daha fazlasıyla kullanıma sunuldu

Apple, çeşitli değişiklikler ve iyileştirmeler getiren iPadOS 14'ü resmi olarak yayınladı.iOS ile aynı temeller üzerine kurulmuş olan iPadOS 14,...

macOS Catalina ve Mojave kullanıcıları için Safari 14 güncellemesi yayınlandı

macOS Big Sur ile birlikte gelecek olan Safari 14, kullanıcılara yenilenmiş bir tasarım ile gizlilik raporları, yerleşik bir çevirmen...

iOS 14 yayınlandı. İşte tüm sürüm notları…

Kullanıcıların sabırsızlık ile beklediği, iPhone’daki deneyimi modernleştiren, önemli uygulama güncellemeleri ve yeni özellikler içeriren iOS 14 dün akşam itibari...

Sekizinci nesil iPad tanıtıldı

Apple, Neural Engine'i ilk kez giriş seviyesi bir iPad'e getiren güçlü A12 Bionic çipi içeren sekizinci nesil iPad'i tanıttı.Güçlü...

Popüler

iPhone pili nasıl kalibre edilir?

Piller karmaşık teknoloji ürünleridir. Tüm şarj edilebilir piller sarf malzemesidir ve sınırlı kullanım ömrüne sahiptir. Bu nedenle bir süre...

Dijital araba anahtarı desteği sunan iOS 13.6 yayınlandı

Dijital araba anahtarı desteğini ve Sağlık uygulamasında yeni bir Belirtiler kategorisi sunan iOS 13.6 yayınlandı.Bu sürüm, her zamanki gibi...

İyileştirilmiş Pil Şarjı özelliği nedir?

iOS 13 ile birlikte iPhone'lara günlük şarj etme alışkanlıklarınızı öğrenerek pilinizin kullanım ömrünü artıran İyileştirilmiş Pil Şarjı adında yeni...

Benzer Yazılar
Size tavsiye ettiklerimiz