Cumartesi, Mayıs 14, 2022
Ana SayfaGenelYeni iPhone'lar, Yenilenmiş iPad'ler,...

Yeni iPhone’lar, Yenilenmiş iPad’ler, Apple Watch Series 6 ve Daha Fazlası. İşte 2020 beklentilerimiz…

Kullanıcılar arasında son yıllarda yaygın olan bir görüş; Apple’ın eskisi gibi etkileyici ve teknolojiye yön veren ürünler geliştiremediği, yerinde saydığı yönünde. İşte bu noktada Apple’ın üzerindeki ölü toprağını atıp, silkinerek kendine gelmesi için yeni yılın tam zamanı olduğu görüşündeyiz.

Söylentilere göre Apple 2020 yılında kullanıcıların karşısına aralarında artırılmış gerçeklik başlığı, takip aksesuarı AirTags’in ve düşük maliyetli bir HomePod’un da bulunduğu bazı yeni ürünler ve değişiklikler ile çıkmaya hazırlanıyor. Tabii ki; 5G teknolojisi ve OLED ekranlar ile donatılmış yeni iPhone’lar, yenilenmiş iPad’ler, Mac’ler, Apple Watch Series 6 modelleri ve güncellenmiş bir Apple TV de bu yılın olmazsa olmazları arasında yerini almaya aday.

Yazımızın devamında, 2020’de Apple’dan görmeyi umduğumuz tüm ürünleri, şimdiye kadar duyduğumuz mevcut tüm söylenti ve bilgilere dayanarak sizler için bir araya getirdik.

iPhone SE 2

2020’nin ilk yarısında Apple’ın iPhone 11, 11 Pro ve Pro Max ile birlikte satılacak düşük maliyetli yeni bir iPhone’u piyasaya sürmeyi planladığı söyleniyor. Söylentilerde “iPhone SE 2” olarak adlandırılan akıllı telefonun tasarım olarak iPhone 8’e benzemesi bekleniyor. Şirketin yeni modeli, 2017 yılında iPhone 8 ve iPhone X’i piyasaya sürdükten sonra Apple’ın iPhone isimlendirmedeki eksiği olan “iPhone 9” olarak adlandırabileceği de söylentiler arasında.

iPhone SE 2
iPhone SE 2

A13 yongasını kullanması beklenen yeni modelin 4.7 inç büyüklüğünde bir ekrana ve Touch ID özelliğine sahip olacağı da gelen bilgiler arasında. Model; maliyetleri düşük tutmak için, tek lensli bir arka kamera, 3GB RAM ve gümüş, kırmızı ve uzay grisi renklerinde satışa sunulacak. Söylentiler, yeni düşük maliyetli iPhone’un 399$ fiyatla satılacağını gösteriyor.

iPhone 12 Serisi

Apple, şüphesiz 2020 sonbaharında da her yıl olduğu gibi iPhone serisini yenileyecek. 2020’de söylentiler, Apple’ın son birkaç yıldır kullandığı mevcut 5.8, 6.1 ve 6.5 inç boyutlarında değişiklik yaparak 5.4, 6.1 ve 6.7 inç boyutlarında birden fazla iPhone’u piyasaya sürebileceği yönünde.

Apple’ın, 2020 sonbaharında giriş seviyesi olarak 5.4 ve 6.1 inçlik iki model, üst seviye olarak ise 6.1 ve 6.7 inçlik iki model olmak üzere toplam dört iPhone modelini tanıtması bekleniyor.

2020’deki tüm iPhone’ların, OLED ekranlara sahip olması bekleniyor. Yeni iPhone’lardan en az biri tamamen yeniden tasarlanarak, iPhone 4’ün çerçevesine benzer, ayırt edici, düz bir görünüm sunan metal bir çerçeveye sahip olacak.

Ayrıca modellere çentiğin boyutunu azaltan yeni bir TrueDepth kamera sistemi eklenebilir ve söylentiler, üst düzey modellerin, derinlik bilgilerini hesaplamak için lazer kullanan yeni bir 3D üçlü lens arka kamera sistemine sahip olacağını ve daha iyi fotoğraf ve artırılmış gerçeklik yetenekleri sunulacağını öne sürüyor. Giriş seviyesi iPhone’ların ise çift objektifli bir kamera sistemi kullanması bekleniyor.

2020’de gelecek her yeni iPhone’un mevcut 4G LTE teknolojisinden daha hızlı olan 5G teknolojisini desteklemesi bekleniyor.

Apple Watch Series 6

Apple; her yıl iPhone’lar ile birlikte yeni bir Apple Watch da sunuyor ve bu yıl Apple Watch Series 6’yı bekliyoruz. Apple Watch Series 6 hakkında henüz pek bir şey duymamış olsak da, muhtemel olasılıklar şu şekilde.

Apple Watch Series 6
Apple Watch Series 6

Apple Watch Series 6’nın daha hızlı performans, daha iyi su direnci ve daha hızlı WiFi ve hücresel hızlar sunabilecek şekilde yenilenmesini bekliyoruz. Farklı olarak 2020 yılında Apple’ın uyku süresini ve kalitesini izlemek için cihaza uyku izleme yetenekleri ekleyeceği söylentiler arasında. Apple Watch Series 6’da başka yeni sağlık izleme özelliklerinin olup olmayacağını ise lansman yaklaştıkça hep birlikte göreceğiz.

Bu arada kırmızı renk ((PRODUCT) RED) bir Apple Watch Series 5 modelinin de 2020’de piyasaya sürülebileceği yönünde söylentiler bulunuyor.

Güncellenmiş iPad Pro Modelleri

2019’da iPad Pro yenilemesi olmadı ve söylentiler 2020’nin ilk yarısında bir yenileme geleceğini gösteriyor.

Apple’ın, bünyesinde daha hızlı Face ID ve ToF kamera sistemi barındıran yenilenmiş iPad Pro modelleri sunması bekleniyor. ToF kamera sistemi ile 3D modellerin iPad Pro kullanılarak yakalanması ve Apple Pencil ile düzenlenmesine olanak tanıyarak yepyeni bir verimlilik deneyimi sunulması planlanıyor.

Apple analisti Ming-Chi Kuo’dan da Apple’ın 2020’nin sonlarında lansman için mini LED ekranlı üst düzey bir 12.9 inç iPad Pro planladığını belirten bir söylenti var. Bu da Apple’ın belki de 2020’de kademeli bir iPad Pro lansmanı planladığı anlamına gelebilir.

Mini-LED, ekran kalitesinden ödün vermeden daha ince ve daha hafif ürün tasarımlarına izin verir ve aslında daha derin siyahlar, daha iyi kontrast, HDR ve daha iyi geniş renk gamı ​​performansı gibi birçok OLED avantajı getirir.

Diğer iPad’ler

Apple 10.2 inç yedinci nesil iPad’i ve 10.5 inç iPad Air’i 2020’de yenileyebilir, ancak henüz bu ürünler hakkında belirli bir söylenti duymadık.

AirTags

Apple, anahtarlar ve cüzdanlar gibi öğelere takılmak üzere tasarlanan ve bu öğelerin doğrudan Find My uygulamasında izlenmelerine izin verecek AirTags olarak adlandırılan bir Bluetooth izleme cihazı üzerinde çalışıyor.

AirTags
AirTags

Söylentilere göre AirTags, Bluetooth’un sağlayabildiğinden daha doğru izleme için Apple tarafından tasarlanmış bir U1 ultra geniş bant çipine sahip olacak ve rakiplerine karşı üstünlük sağlayacak.

Yeni MacBook Pro’lar

2020’de Apple’ın, 16 inç MacBook Pro serisini mini LED ekranlı yeni bir cihaz ile güncellemeyi planladığı söyleniyor. Mini-LED teknolojisi, daha geniş ve daha hafif ürün tasarımlarına izin verirken, gelişmiş geniş renk gamı, yüksek kontrast ve daha iyi dinamik aralık ve daha gerçekçi siyahlar gibi OLED ile aynı avantajların birçoğunu sunuyor.

Apple’ın ayrıca yılın ilk yarısında yenilenmiş klavyeye sahip 13 inç MacBook Pro’yu da piyasaya sürmesi bekleniyor. Daha önceki söylentiler, 13 inçlik modelin 32GB RAM’e kadar destekleyebileceğini de ileri sürüyor.

Diğer Mac Güncellemeleri

Aşağıda listelenen Mac modelleri için de 2020 yılında güncellemelerin gelmesi olası:

  • Macbook Air
  • iMac
  • iMac Pro
  • Mac mini
  • Mac Pro

Ancak bu güncellemeler ile ilgili şu ana kadar pek bir bilgi duymadık. Dolayısı ile yıl içinde lansman yaklaştıkça diğer mac modelleri için gelebilecek güncellemeleri hep birlikte göreceğiz.

Yazılım

Her yıl Haziran ayında Dünya Çapında Geliştiriciler Konferansı sırasında Apple; iPhone, iPad, Apple Watch, Apple TV ve Mac’ler için yeni yazılımlar sunuyor.

Bu yıl da iOS 14, iPadOS 14, watchOS 7, tvOS 14 ve macOS 10.16’yı görmeyi bekliyoruz. Şimdiye kadar, ne bekleyeceğimize dair herhangi bir ayrıntı duymadık.

Düşük Maliyetli HomePod

Apple’ın 2017’de piyasaya sürülen HomePod‘un ikinci nesil sürümünü tanıtmayı planladığı söyleniyor. Yeni sürümün, rakiplerin hoparlörleriyle daha iyi rekabet etmesini sağlayacak daha düşük bir fiyat noktasına sahip olacağı söyleniyor.

Düşük Maliyetli HomePod
Düşük Maliyetli HomePod

Yeni HomePod’un geçerli HomePod’da yer alan yedi tweeter yerine sadece iki adet tweeter içereceği söyleniyor ve bu da daha düşük bir ses kalitesi ancak daha uygun bir fiyat etiketi anlamına geliyor.

Diğer Söylentiler

Kulak Üstü Kulaklıklar

Apple’ın AirPods kadar kullanışlı, üstün ses kalitesine sahip “yepyeni bir tasarıma” sahip üst düzey kulak üstü kulaklıklar üzerinde çalıştığını öne süren söylentiler var.

Kulak Üstü Kulaklıklar
Kulak Üstü Kulaklıklar

Kulaklıkların gürültü önleme teknolojisine sahip olduğu söyleniyor ve daha üst düzey bir pazara yönelik olması bekleniyor.

Apple TV

Apple TV+’nın piyasaya sürülmesinden önce, iOS 13’te yeni bir Apple TV modelinin belirtileri bulundu ve söylentiler, yükseltilmiş bir Apple TV’nin daha hızlı bir A12 işlemci kullanabileceğini yönündeydi, ancak bunun dışında yeni bir Apple TV hakkında pek bir duyum bulunmuyor.

AR Akıllı Gözlükler

Apple, iPhone’un yanında sunulması beklenen artırılmış gerçeklik akıllı gözlükleri üzerinde çalışıyor. Söylentilere göre iPhone, işlemci ihtiyaçlarının çoğunu karşılayacak ve gözlükler iPhone için bir ekran rolüne sahip olacak.

AR Akıllı Gözlükler
AR Akıllı Gözlükler

Gözlükleri bir iPhone aksesuarı olarak sunmak, Apple’ın onları ince ve hafif tutmasını sağlayacak.

ARM Tabanlı Mac

Apple, Mac serisi için kendi ARM tabanlı yongalarını geliştirerek Intel’e olan bağımlılığını azaltmayı planlıyor.

Apple’ın ARM tabanlı bir Mac’i ne zaman piyasaya süreceği hakkında pek bir duyum yok, ancak bazı söylentiler bunun 2020 gibi erken bir tarihte, belki de MacBook Air’de gelebileceğini öne sürüyor.

Sonuç olarak…

Sonuç olarak 2020 yılı söylentilerine göre Apple’ın çalışmalarında alışılmış olanların yanı sıra heyecan verici ve sürpriz ürünler de mevcut. Bu söylentilerin ne kadar doğru olduğunu ve 2020 yılının Apple’a neler getireceğini ise anca hep birlikte günler aylar geçtikçe görebileceğiz.

2020 yılında da Apple ekosistemine ait hiçbir şeyi kaçırmak istemiyorsanız; elmalihayat.com internet sitemizi ziyaret etmeyi ve @elmalihayatcom Instagram, Facebook ve Twitter sosyal medya hesaplarımızı takip etmeyi ihmal etmeyin.

2020 yılında Apple’dan beklentileriniz ile ilgili yorumlarınızı aşağıdaki bölümden bizler ile paylaşabileceğinizi unutmayın! Yorumlarınızı bekliyoruz…

Instagram
Instagram

YORUM BIRAK

Yorumunuzu yazınız
İsminizi yazınız