Cumartesi, Ekim 23, 2021

NASA’nın Perseverance uzay aracında 90’ların iMac işlemcisi kullanılıyor!

- Reklam -

Evet başlığı yanlış okumadınız. Böyle özel bir görev için geliştirilen bir araçta; çoğumuz son teknoloji bir işlemci kullanılmış olmasını beklerdi.

Ancak durum tam olarak böyle değil.

Amerikan Havacılık ve Uzay Ajansının (NASA) 30 Temmuz 2020’de yola çıkan ve geçtiğimiz ay Kızıl Gezegen’e başarıyla iniş yapan Mars keşif aracı Perseverance’da 90’ların iMac işlemcisi kullanılıyor!

NewScientist‘in haberine göre, Perseverance işlem gücünü Apple’ın 1998 yılında iMac G3’lerde kullandığı işlemci olan PowerPC 750’den alıyor.

PowerPC 750

PowerPC 750 tek çekirdekli, 233MHz bir işlemciydi. Günümüz çok çekirdekli, 5.0GHz üstü frekans değerlerine sahip işlemcileri düşünüldüğünde gerçekten çok güçsüz.

Peki neden bu kadar eski bir işlemci tercih edilmiş olabilir? Konunun tabii ki maliyetle hiçbir ilgisi yok. Buradaki kriterler sağlamlık ve güvenilirlik.

Sonuçta, Mars’a bir robot indirmek için 2,7 milyar dolar harcadığınızda, teknolojinizin en belirsiz durumlarda dahi güvenilir olması önemlidir. Sağlamlık ve güvenilirlik bakımından PowerPC 750 kendini kanıtlamış bir işlemci.

Şu anda, RAD750; Dünya’nın yörüngesinde GPS, görüntüleme, hava durumu ve askeri amaçlı yaklaşık 100 kadar uyduya güç veriyor. Ve RAD750 bu görevlerinde hiç başarısız olmadı. Ayrıca RAD750 Nasa’nın Orion uzay aracında da kullandığı bir işlemci.

Bu arada, iMac’in CPU’su ile Perseverance keşif aracının içindekiler tabii ki birebir aynı değil. Aralarında sizinde tahmin edebileceğiniz gibi büyük bir fark var. BAE Systems, bu görev için -55 ile 125 santigrat derece sıcaklık ile 200.000 ila 1.000.000 Rads arası değerlere dayanabilen, PowerPC 750’nin radyasyonla sertleştirilmiş bir versiyonunu üretmiş.

Zira Mars, Dünya ile aynı türde bir atmosfere sahip değil. Bu yüzden dış etmenlere karşı güçlendirilmiş bir versiyon kullanımı önemli. Aksi takdirde tek bir güneş ışığı parlaması Perseverance için maceranın başlamadan bitmesi anlamına gelebilirdi.

- Reklam -
.

Son Eklenenler

Apple’ın Türkiye’deki üçüncü mağazası Apple Bağdat Caddesi açılıyor

Apple bugün Apple Bağdat Caddesi mağazasının 22 Ekim Cuma günü açılacağını duyurdu. İstanbul’un en merkezi yerinde bulunan Apple Bağdat Caddesi, Apple’ın Türkiye’deki üçüncü perakende satış...

M1 Pro ve M1 Max çipli MacBook Pro ile oyunun kuralları değişiyor!

Tamamen yeniden tasarlanan MacBook Pro tanıtıldı. Yeni MacBook Pro gücünü, Mac için tasarlanan ilk profesyonel çipler olan M1 Pro ve M1 Max’ten alıyor. 14 inç ve...

Apple’ın geliştirdiği en güçlü çipler M1 Pro ve M1 Max tanıtıldı

Mac için yeni çığır açıcı M1 Pro ve M1 Max çipleri tanıtıldı. M1 Pro, M1’in dönüştürücü mimarisini daha büyük bir ölçeğe taşıyarak olağanüstü performans ve...

Popüler

iPhone 12 duvar kağıtları

iPhone 12 duvar kağıtları burada! iPhone 12 ve iPhone 12 mini, her yıl olduğu gibi bu yıl da kullanıcıların ana ekranlarını renklendirebilmeleri için yeni duvar...

iOS 13 ile Safari’de tam sayfa ekran görüntüsü alabilirsiniz!

iOS 13 ile hayatımıza giren ve pek çok kişinin dikkatini çekmeyen özelliklerden biri de bu yazımızda bahsedeceğimiz kullanıcılara Safari'de tam sayfa ekran görüntüsü alabilme...

iPhone pili nasıl kalibre edilir?

Piller karmaşık teknoloji ürünleridir. Tüm şarj edilebilir piller sarf malzemesidir ve sınırlı kullanım ömrüne sahiptir. Bu nedenle bir süre sonra kapasiteleriyle birlikte performanslarının da...

YORUM BIRAK

Yorumunuzu yazınız
İsminizi yazınız
Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.