Pazar, Ekim 24, 2021

Google Fotoğraflar depolama alanıyla ilgili önemli güncelleme

- Reklam -

Google; depolama alanı politikasında büyük bir değişikliğe gidiyor ve bu durum bir çok iPhone ve iPad kullanıcısını da doğrudan etkileyecek gibi görünüyor. Nitekim iOS cihazlarında Google Fotoğraflar uygulamasını kullanan ciddi bir kitle bulunuyor.

Gelelim değişikliğe…

Google Fotoğraflar’a yüksek kalitede yüklenen fotoğraflar ve videolar, önümüzdeki Haziran ayından itibaren kullanıcıların 15 GB’lık Google Hesabı depolama alanında hesaba katılmaya başlayacak.

Google Fotoğraflar 2015’te piyasaya sürüldüğünde, Google kullanıcılara “yüksek kalitede” sınırsız sayıda fotoğraf yükleme olanağı sunmuştu. Ancak bu durum yakında değişecek.

Google; depolama alanı politikasında yapacağı değişikliğinin nedeni olarak ise daha da fazla anıya kucak açmak ve Google Fotoğraflar’ı geleceğe hazırlamak isteğini gösteriyor.

Şirket tarafından yapılan açıklamaya göre; Google Fotoğraflar, aralarında sizinkilerin de bulunduğu 4 trilyondan fazla fotoğraf ve videoya ev sahipliği yapıyor. Üstelik her hafta 28 milyar yeni fotoğraf ve video daha yükleniyor.

Google Fotoğraflar depolama alanı politikası değişiyor!

Değişecek depolama alanı politikası ile:

  • 1 Haziran 2021’den itibaren Yüksek kalite ayarında yedeklenen tüm yeni fotoğraf ve videolar, Google Drive ve Gmail gibi Google hizmetlerinde şu an olduğu şekilde, Google Hesabınızla birlikte sağlanan 15 GB’lık ücretsiz depolama alanında veya ek depolama alanı satın aldıysanız bu depolama alanlarında hesaba katılacak.
  • 1 Haziran 2021’den önce Yüksek kalite ayarında yedeklemiş olduğunuz fotoğraf veya videolar bu değişikliğin kapsamında olmayacak ve Google Hesabı depolama alanınızda hesaba katılmayacak. Buna, Yüksek kalite ayarında yüklemiş olduğunuz mevcut tüm içeriğiniz dahildir.

Google ayrıca 1 Haziran 2021’de yeni bir depolama alanı yönetimi aracını kullanıma sunacağını duyurdu. Bu araçla karanlık, bulanık çıkmış veya başka nedenlerle istemeyeceğiniz içerikleri kolayca bulup silebilecek böylece depolama alanınızda yer açabileceksiniz.

Konu ile ilgili olarak şirket tarafından kotanıza ulaşmanıza ne kadar zaman kaldığını gösteren kişiselleştirilmiş bir tahmin de oluşturulmuş durumda. Bu tahmin; fotoğraf, video ve diğer içerikleri Google Hesabınıza ne sıklıkta yedeklediğinizi dikkate alıyor.

Uzun lafın kısası Google Fotoğraflar kullanan kullanıcıların 1 Haziran 2021 tarihine kadar fotoğraf yedekleme konusunda kendilerine bir yol haritası çizmeleri gerekiyor. Bu ister ücretli Google One alanı satınalmak olur ister ekstra iCloud alanı almak olur yada harici disk satın almak olur. Orası tamamen kullanıcıların gereksinim ve tercihlerine bağlı.

- Reklam -
.

Son Eklenenler

Apple’ın Türkiye’deki üçüncü mağazası Apple Bağdat Caddesi açılıyor

Apple bugün Apple Bağdat Caddesi mağazasının 22 Ekim Cuma günü açılacağını duyurdu. İstanbul’un en merkezi yerinde bulunan Apple Bağdat Caddesi, Apple’ın Türkiye’deki üçüncü perakende satış...

M1 Pro ve M1 Max çipli MacBook Pro ile oyunun kuralları değişiyor!

Tamamen yeniden tasarlanan MacBook Pro tanıtıldı. Yeni MacBook Pro gücünü, Mac için tasarlanan ilk profesyonel çipler olan M1 Pro ve M1 Max’ten alıyor. 14 inç ve...

Apple’ın geliştirdiği en güçlü çipler M1 Pro ve M1 Max tanıtıldı

Mac için yeni çığır açıcı M1 Pro ve M1 Max çipleri tanıtıldı. M1 Pro, M1’in dönüştürücü mimarisini daha büyük bir ölçeğe taşıyarak olağanüstü performans ve...

Popüler

eSIM nedir? Hangi iPhone modellerinde, nasıl kullanılabilir?

Bu yazımızda Türkiye'deki mobil operatörler tarafından desteklenmeye başlanması ile birlikte hayatımıza giren eSIM nedir? Hangi iPhone modellerinde, nasıl kullanılabilir? sorularının yanıtlarını sizlerle paylaşıyoruz. Öncelikle eSIM...

iPhone pili nasıl kalibre edilir?

Piller karmaşık teknoloji ürünleridir. Tüm şarj edilebilir piller sarf malzemesidir ve sınırlı kullanım ömrüne sahiptir. Bu nedenle bir süre sonra kapasiteleriyle birlikte performanslarının da...

iPhone & iPad için Ekran Kaydı hatası çözümü

Ekran Kaydı hatası alıyor ve ekran kayıtlarını iPhone veya iPad'inize kaydedemiyor musunuz? Son zamanlarda birçok iOS kullanıcısı, iPhone ve iPad'lerinde bir ekran kaydı oluşturmaya çalıştıklarında...

1 YORUM

YORUM BIRAK

Yorumunuzu yazınız
İsminizi yazınız
Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.