Pazartesi, Kasım 29, 2021

Gelecek nesil uygulamaları destekleyen yeni geliştirici teknolojileri tanıtıldı

- Reklam -

Apple, WWDC kapsamında, 23 milyon geliştiricisinin geleceğin uygulamalarını geliştirmelerine yardımcı olacak yeni teknoloji serisini tanıttı.

Bu yeni araçlar, geliştiricilere Apple’ın platformları için daha güçlü uygulama deneyimleri oluşturma imkanı verirken işlerini daha iyi yönetmeleri ve büyütmeleri için yardımcı olacak.

App Clips ile kullanıcılar, App Clip kodları adı verilen yeni görsel göstergelerin yanı sıra NFC, paylaşılan bağlantılar ve daha fazlasıyla uygulamaları keşfetmek için hızlı ve kolay bir yola sahip oluyor. App Clips saniyeler içinde açılarak kullanıcıya uygulama deneyiminden bölüm yaşatıyor, geliştiricilere ise müşterilere tam olarak uygulamalarının en yararlı olduğu noktada ulaşmalarını sağlayan eğlenceli ve yeni bir yol sunuyor. Kullanıcılar App Clip’e girdiklerinde, tüm uygulamayı tek dokunuşla kolayca yükleyebiliyorlar.

Araç Takımları da daha yararlı olacak ve kullanıcıların bilgileri gereken zamanda tek bakışta görmelerini sağlayacak şekilde yeniden tasarlandı. Kullanıcılar, Ana Ekran sayfalarındaki araç takımlarıyla geliştiricinin araç takımını aygıtlarına her baktıklarında deneyimleyebiliyorlar. Ve yeni bir SwiftUI API ile geliştiriciler, aynı kodu kullanarak iOS, iPadOS ve macOS için araç takımları geliştirebiliyorlar.

Apple bu yıl geliştiricilere, kullanıcı gizliliğini ve güvenliğini de koruyacak şekilde güçlü işlevler sunmak için uygulamalarını temel platform özelliklerine daha derin bir şekilde entegre etmelerini sağlayan daha da fazla yol sunuyor. Yeni Bul ağ aksesuarı programı, üçüncü taraf aygıt üreticilerinin yüz milyonlarca aygıttan oluşan bir ağdan yararlanırken aygıtın yerini yalnızca kullanıcının görebilmesi için uçtan uca şifreleme sunmaya devam etmelerine imkan tanıyor. HomePod da üçüncü taraf müzik hizmetlerini entegre etmek için yeni bir programa sahip. Mail ve tarayıcı uygulaması geliştiricileri, uygulamalarını kullanıcılar tarafından seçilebilir varsayılan seçenekler olarak sunabiliyorlar. Mac için Safari’ye ise Chrome, Firefox ve Edge tarafından kullanılan popüler WebExtensions API için destek eklendi. Böylece uzantı geliştiricilerinin Safari ile çalışmaları ve uzantılarını Mac App Store aracılığıyla dağıtmaları şimdi daha kolay.

Xcode’daki yeni StoreKit aracı, geliştiricilerin abonelik ayarlarını, uygulama içi satın alımları, hatta para iadeleri simüle etmelerini sağlıyor. Üstelik bütün bunlar yerel olarak geliştiricilerin Mac’inde yapılabiliyor. Geliştiricilerin satın alma iş akışı testlerini otomatikleştirmelerini kolaylaştıran yeni bir StoreKit test çerçevesi de var. Abonelik yenilemeleri ve müşteri para iadeleri için yeni App Store sunucu bildirimleri, geliştiricilerin uygulamalarında müşteri deneyimini daha iyi yönetmelerine yardımcı oluyor. Üstelik App Store şimdi paylaşılan aile içi uygulama satın alımlarının yanı sıra, abonelikler ve uygulama içi satın alımlar için de Aile Paylaşımı’nı destekliyor. Bu, tüm aile bireyleri tarafından kullanılabilecek içerikler sunan geliştiriciler için mükemmel bir özellik.

Geliştiricilerin, harika ve yeni bir tasarıma sahip Game Center’da yapılan en yeni güncellemelerden yararlanarak oyunlarının Apple platformlarında öne çıkmasını sağlamaları şimdi her zamankinden daha kolay. Bu güncellemeler arasında, yinelenen liderlik tabloları, yeni bir oyun içi kontrol paneli ve kullanıcıların Game Center arkadaşları arasında popüler olan oyunları keşfedebilecekleri Friends Playing özelliği aracılığıyla sunulan iyileştirilmiş öneriler bulunuyor.

Yeniden Tasarlanmış Xcode

Apple platformlarındaki tüm geliştirme işlemlerinin merkezinde yer alan Xcode, şimdi Xcode 12 sürümüyle MacOS Big Sur’a uygun yeni bir görünüme sahip. Yeni belge sekmesi, birden fazla dosyanın hızlı ve çok hafif bir şekilde açılmasını sağlayarak arayüz dosyalarını destekliyor. Günlükler ve proje dosyalarıysa kendi sekmelerinde açılıyor. Gezgin fontları şimdi sistem boyutuyla uyum sağlıyor veya küçük, orta ya da büyük olarak ayarlanabiliyor. Üstelik Xcode 12, Apple silikon çipe sahip yeni Mac’leri desteklemek için varsayılan olarak evrensel macOS uygulamaları oluşturuyor.

SwiftUI, geliştiricileri gelişmiş uygulama kullanıcı arayüzleri oluşturmayı her zamankinden daha kolay hale getiren modern bir kullanıcı arayüzü çerçevesiyle tanıştırmıştı. Bu yıl, yeni yaşam döngüsü API’ları ile geliştiriciler bir uygulamanın tamamını SwiftUI’da yazma ve bu kodu tüm Apple platformlarında paylaşma imkanı buluyorlar. SwiftUI kullanarak kod yazmaya başlamış olan geliştiriciler mevcut kodlarına kolayca yeni özellikler ekleyebilecekler. Yeni Lazy API ise çok büyük veri kümelerinin olağanüstü bir performans sunmasını sağlıyor.

Mac Catalyst ile Uygulamalar Daha Fazla Özelleştirilebiliyor

WWDC 2019’da macOS Catalina ile birlikte kullanıma sunulan Mac Catalyst, geliştiricilerin iPad uygulamalarını Mac’e taşımalarını kolaylaştırdı. macOS Big Sur ile, Mac Catalyst uygulamaları otomatik olarak geniş yeni tasarımı otomatik olarak devralıyor ve geliştiricilere güçlü yeni araçlar ve uygulamaları üzerinde daha büyük kontrol imkanı sunuyor. Üstelik şimdi geliştiriciler Mac uygulamalarını iPad uygulamalarıyla aynı çözünürlükte ölçeklenmiş olarak korumayı veya tamamen özel bir Mac deneyimi oluşturmak için Mac arayüzlerinin tüm kontrolünü ellerine almayı seçebiliyorlar. Geliştiriciler, Mac Catalyst uygulamalarını Mac App Store’da 175 ülkedeki müşterilere ulaştırabiliyor ve evrensel satın alma seçeneğiyle müşterilerin Mac, iPhone ve iPad’de kolayca uygulama satın almalarına ve uygulama içi satın alım yapmalarına olanak tanıyabiliyorlar.

Genişletilmiş App Store Laboratuvarı ve Yeni App Store İnceleme Süreçleri

Apple WWDC20’de, Apple geliştirici topluluğunu tüm platformlarında daha fazla desteklemek için App Store laboratuvarının genişletilmiş bir versiyonunu da kullanıma sunuyor. Geçmişte yüz yüze gerçekleştirilen App Store laboratuvarı, yeni App Store özellikleri ve yeteneklerinin yanı sıra App Store politikalarında yapılacak güncellemeler hakkında bilgi edinilmesine ve önceliklerin belirlenmesine yardımcı oluyordu. Bu yıl geliştiriciler, geri bildirimlerini sanal laboratuvarda veya ek bir anket kanalıyla paylaşmaya teşvik ediliyor. Gönderilen anket yanıtları 26 Haziran’a kadar toplanacak. Bu yıl dördüncüsü yapılan ve yarım milyon geliştiriciye ulaşan bu anket, halka açık TestFlight bağlantıları ve müşteri değerlendirmelerine yanıt verme özelliği gibi App Store geliştirici hizmetleriyle sonuçlanan geri bildirimlerin alınmasını sağlayan çok önemli bir yolu temsil ediyor.

Apple, geliştiricilerin önümüzdeki yıl içinde gerçekleşecek yeni geliştirici forumlarında geri bildirimlerini paylaşmaları için ek kanallar da sağlayacak. Bu forumlarda geliştiriciler, küçük ya da kapsamlı her türlü önerilerini paylaşmaya teşvik edilecekler. Böylece Apple, değişiklikleri uygulamaya ve tüm geliştirici topluluğu için App Store deneyimini iyileştirmeye devam edebilecek.

Bunlara ek olarak, uygulama inceleme sürecine, bu yaz uygulanacak iki değişiklik geliyor. Birincisi, geliştiriciler bir uygulamanın App Store İnceleme Kuralları’nı ihlal edip etmediği konusundaki kararlara itiraz etme hakkının yanı sıra kuralları da tartışmaya açabildikleri bir mekanizmaya sahip olacaklar. İkincisi, App Store’da bulunan uygulamalarda hata düzeltme işlemleri, yasal sorunlarla ilgili olanlar dışında, artık kural ihlali nedeniyle geciktirilmeyecek. Bunun yerine, geliştiriciler sorunu bir sonraki gönderimde düzeltebilecekler.

Yeni Gizlilik Saydamlığı Seviyeleri

Bir uygulamanın gizlilik prosedürlerinin saydam bir şekilde görülebilmesi, potansiyel kullanıcılarda güven oluşturmak açısından kritik önem taşıyor. Geliştiriciler şimdi, uygulamaların toplayabileceği veri türleri, verilerin üçüncü taraflarla paylaşılıp paylaşılmadığı ve kullanıcıların veri paylaşmamayı tercih edebilmesi dahil olmak üzere, uygulamalarının gizlilik prosedürlerini kullanıcıların inceleyebilmesi için doğrudan App Store’da detaylı olarak sunma imkanına sahipler.

Diğer Geliştirici Özellikleri

  • ARKit 4, iPad Pro’daki LiDAR sensörüyle çalışmak üzere tasarlanan ve yerinde mimari, tasarım, peyzaj tasarımı ve üretim gibi yepyeni uygulama türlerine olanak veren yeni Depth API’yı kullanarak gerçek dünya hakkında bilgi almanın yeni yollarını sunuyor.
  • Core ML’de model geliştirme ve şifreleme için sunulan ek araçlar, Create Ml’daki yeni şablonlar ve eğitim özellikleri, görme ve doğal dile yönelik daha fazla API sayesinde, kapsamlı yapay öğrenme uygulamaları geliştirmek şimdi daha kolay.
  • PencilKit şimdi, kullanıcıların Apple Pencil ile yazı yazabilecekleri metin giriş alanlarına sahip uygulamalar oluşturmayı kolaylaştıran Karalama özelliğine sahip. Ayrıca geliştiriciler PencilKit’i kullanarak kenarlık verilerine erişebiliyor ve aynı anda Apple Pencil girişiyle sistem dokunma hareketlerini kusursuz şekilde işleyebiliyorlar.
  • Swift Package Manager, Asset Catalog paketlerini ve yerelleştirmeleri kolayca paylaşmak için kaynaklara erişim desteği sunuyor. Numerics, ArgumentParser ve System gibi yeni açık kaynak paketleri, Swift’i daha fazla kullanım durumu için mükemmel bir dil haline getiriyor.
  • TestFlight şimdi hızlı derleme dağıtımı için 100 kişiye kadar ekip üyesini destekliyor.
  • AirPods Motion API geliştiricilerin gerçek zamanlı hareket verilerine erişmelerine olanak veriyor.
  • Geliştiriciler şimdi kullanıcılara mevcut üçüncü taraf uygulama hesaplarını Apple ile Giriş Yap hesaplarına yükseltme imkanı sunabiliyorlar.
- Reklam -

Son Eklenenler

Apple satışları durdurmuştu: Beklenen zam geldi!

Bildiğiniz üzere Apple geçtiğimiz günlerde çevrim içi mağazasından yaptığı ürün satışlarını durdurmuştu. Bunun nedeninin Türkiye'deki döviz kurunun dalgalanması ve rekor seviyeleri görmesi olduğunu sizlerle...

Apple Türkiye online satışları durdurdu

Teknoloji devi Apple, Türkiye internet sitesi üzerinde online satışları durdurdu. Dün akşam saatlerinden itibaren Apple'ın internet sitesi üzerinden iPhone 11, iPhone 13, AirPods, Apple Watch, ...

Apple Music uygulaması LG akıllı TV’lerde!

Apple Music uygulaması artık belirli model LG akıllı TV'lerde! LG tarafından bugün yapılan bir açıklama ile Apple Music uygulamasının belirli model LG akıllı TV'lere geldiği...

Popüler

iOS 13 ile Safari’de tam sayfa ekran görüntüsü alabilirsiniz!

iOS 13 ile hayatımıza giren ve pek çok kişinin dikkatini çekmeyen özelliklerden biri de bu yazımızda bahsedeceğimiz kullanıcılara Safari'de tam sayfa ekran görüntüsü alabilme...

iPhone 12 Pro duvar kağıtları burada

iPhone 12 Pro duvar kağıtları burada! Apple'ın iPhone 12 ve iPhone 12 mini'ler için hazırladığı duvar kağıtlarını geçtiğimiz günlerde iPhone 12 duvar kağıtları başlıklı yazımızda sizler...

iPhone Hesap Makinesi için bilmeniz gereken 5 ipucu

Çoğu iPhone kullanıcısı, iPhone'larında yerleşik bir hesap makinesi uygulaması olduğunu bilir ancak herkes yazımızda paylaştığımız bu 5 ipucunu bilmiyor olabilir. İşte sizler için hazırladığımız iPhone...

YORUM BIRAK

Yorumunuzu yazınız
İsminizi yazınız
Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.