Cuma, Kasım 26, 2021

Ecosia artık iOS, iPadOS ve macOS’ta varsayılan bir arama motoru seçeneği

- Reklam -

Ecosia, Almanya’nın Berlin kentinde kurulmuş olan ve elde ettiği karın % 80’ini veya daha fazlasını ağaçlandırmaya odaklanan kâr amacı gütmeyen kuruluşlara bağışlayan bir arama motorudur.

Ecosia Arama Motoru Ağaçlandırma Çalışmaları

Dün yayınlanan iOS 14.3 ve macOS Big Sur 11.1 güncellemeleri ile Ecosia artık iOS, iPadOS ve macOS’ta varsayılan arama motoru olarak ayarlanabiliyor.

Ecosia 2018 yılında gizlilik dostu bir arama motoru olmayı taahhüt etmiştir. Bu amaçla kullanıcıların yaptıkları aramalar şifrelenirken, kullanıcı bilgileri saklanmamakta, üçüncü kişilere satılmamaktadır.

Ecosia arama sonuçlarının elde eldilmesinde ilk başlarda Yahoo! arama sonuçlarını kullanırken şimdilerde Bing üzerinden aldığı verileri kendi algoritmalarıyla geliştirerek kullanıcılarına göstermektedir. Şirketin en büyük gelir kaynağı ise reklam gösterimidir.

Şirket, dünya çapında 16 ülkede ağaç dikmek için birçok kuruluşla birlikte çalışıyor. Bu ülkeler arasında Peru, Nikaragua, Kolombiya, Haiti, Brezilya, Fas, İspanya, Senegal, Burkina Faso, Gana, Madagaskar, Uganda, Tanzanya, Etiyopya, Kenya ve Endonezya yer alıyor.

ecosia.org web sitesi, şimdiye kadar yapılan aramalar sonucunda 115 milyondan fazla ağaç dikildiğini gösteriyor.

Edinilen bilgilere göre yalnızca Apple kullanıcılarından elde edilen reklam geliri ile 2020 yılında yedi milyondan fazla ağaç dikilmiş ve şimdi iOS, iPadOS ve macOS’ta varsayılan arama motoru seçeneği ile daha fazla ağaç dikiminin gerçekleşmesi mümkün.

Varsayılan olarak ayarlanabilen arama motorları hangileri?

Tabii ki Ecosia varsayılan olarak ayarlanabilen tek arama motoru değil. Safari ayarlarında varsayılan olarak ayarlanabilen tüm arama motorları şu şekilde:

  • Google
  • Yahoo
  • Bing
  • DuckDuckGo
  • Ecosia

Siz de dilerseniz Ayarlar > Safari > Arama Motoru adımına giderek iOS ve iPadOS’ta varsayılan arama motorunuzu değiştirebilirsiniz. macOS’ta ise Safari ayarlarından varsayılan arama motorunu ayarlayabilirsiniz.

Ecosia’yı varsayılan arama motoru olarak ayarlamak isteyen kullanıcıların ise bunu yapmak için iOS 14.3, iPadOS 14.3 veya macOS 11.1’e güncelleme yapmaları gerekiyor.

- Reklam -

Son Eklenenler

Apple satışları durdurmuştu: Beklenen zam geldi!

Bildiğiniz üzere Apple geçtiğimiz günlerde çevrim içi mağazasından yaptığı ürün satışlarını durdurmuştu. Bunun nedeninin Türkiye'deki döviz kurunun dalgalanması ve rekor seviyeleri görmesi olduğunu sizlerle...

Apple Türkiye online satışları durdurdu

Teknoloji devi Apple, Türkiye internet sitesi üzerinde online satışları durdurdu. Dün akşam saatlerinden itibaren Apple'ın internet sitesi üzerinden iPhone 11, iPhone 13, AirPods, Apple Watch, ...

Apple Music uygulaması LG akıllı TV’lerde!

Apple Music uygulaması artık belirli model LG akıllı TV'lerde! LG tarafından bugün yapılan bir açıklama ile Apple Music uygulamasının belirli model LG akıllı TV'lere geldiği...

Popüler

Apple Kimliğinizi değiştirme

Mevcut Apple Kimliğinizi değiştirmek mi istiyorsunuz? Belli bir sebeple bir gün Apple Kimliğiniz olarak kullandığınız e-posta adresini değiştirmek isteyebilirsiniz. Apple, Apple kimliğinizi değiştirmenize imkan tanıyor....

eSIM nedir? Hangi iPhone modellerinde, nasıl kullanılabilir?

Bu yazımızda Türkiye'deki mobil operatörler tarafından desteklenmeye başlanması ile birlikte hayatımıza giren eSIM nedir? Hangi iPhone modellerinde, nasıl kullanılabilir? sorularının yanıtlarını sizlerle paylaşıyoruz. Öncelikle eSIM...

iPhone & iPad için Ekran Kaydı hatası çözümü

Ekran Kaydı hatası alıyor ve ekran kayıtlarını iPhone veya iPad'inize kaydedemiyor musunuz? Son zamanlarda birçok iOS kullanıcısı, iPhone ve iPad'lerinde bir ekran kaydı oluşturmaya çalıştıklarında...

YORUM BIRAK

Yorumunuzu yazınız
İsminizi yazınız
Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.