Salı, Ekim 26, 2021

CES 2018’den beklentilerimiz

- Reklam -

Bu yıl 9-12 Ocak tarihleri arasında Las Vegas’ta gerçekleşecek olan CES 2018 için geri sayım başladı.

Apple’ın resmi olarak yer almadığı Tüketici Elektroniği Fuarı, büyük iPhone ve Mac aksesuar üreticilerinin neredeyse tamamının katılımı ile Apple severlerin de dikkatini çekmeyi başarıyor.

Rakamlarla CES

New Mexico City’de 250 şirket ve 17.500 katılımcı ile 1967’de başlayan CES; o günden bu güne geçen zamanda 10 kattan fazla büyüme gösterdi.

Sürekli değişen küresel teknoloji endüstrisini ileriye götürmek için 2017 yılında 50. defa kapılarını açan CES’e 4000’den fazla şirket ve 600’den fazla startup ürünlerini tanıtmak için katıldı. Fuar süresince 60.219’u ABD dışından olmak üzere 184.279 endüstri profesyoneli ağırlandı.

CES 2018’den neler bekleniyor?

Apple penceresinden baktığımızda CES 2018’den beklentileri 6 ana başlık altında toplayabiliriz:

  • HomeKit
  • Kablosuz Şarj
  • HomePod rekabeti
  • VR ve AR
  • iPhone Fotoğrafçılığı
  • Mac Aksesuarları

Homekit

Bu yılki gösterinin en önemli temalarından biri akıllı evler ve bu Apple eko sisteminde olanlar için HomeKit anlamına geliyor. Yerleşik HomeKit desteğine sahip akıllı aksesuarların, etkinlik boyunca en çok ilgi çekecekler arasında yer alması bekleniyor.

Kablosuz Şarj

Geçen sonbaharda iPhone 8, 8 Plus ve X’in piyasaya sürülmesi ile Apple, aksesuar üreticileri için tamamen yeni bir pazarın kilidini açtı: Qi tabanlı kablosuz şarj.

Belkin, 2018 yılına ilişkin en yeni şarj cihazlarını hali hazırda duyurmuş durumda. Diğer aksesuar üreticilerinin de çeşitli şekil ve boyutlardaki kablosuz şarj aksesuarlarını tanıtması bekleniyor.

HomePod rekabeti

Apple, akıllı hoparlör pazarına, HomePod’a gelen erteleme ile henüz giriş yapmazken, rakiplerin hoparlörleri her yeni gün ortaya çıkmaya devam ediyor.

Bu yılki CES’de büyük, güçlü ev sineması hoparlörlerinden, Google Home Mini gibi küçük, ucuz sanal asistanlara kadar bir çok farklı seçeneği görmeyi bekleyebilirsiniz.

Pazarın giderek daha da doymuş hale geldiği rekabette, Apple, HomePod’u rakiplerinden üstün kılmak için zor bir mücadele ile karşı karşıya kalacak gibi.

VR ve AR

Tim Cook’un, sanal gerçeklik yerine, arttırılmış gerçekliğin geleceğine inandığını söylemesi, diğer şirketlerin VR’yi keşfetmeye devam etmesini durdurmadı. CES’de birçoğu yeni 4K çözünürlüklü ekranlar sunan VR cihazlar beğeniye sunulacak. Ayrıca AR ile ilgili gelişmelerin de fuarda tanıtılması bekleniyor.

iPhone Fotoğrafçılığı

Her iPhone nesli ile Apple, cihazın görüntüleme yeteneklerini büyük ölçüde geliştirir; bunun sonucunda kameraları daha da ileri götüren yeni aksesuarlar ortaya çıkar.

DJI, şirketin popüler iPhone sabitleyici teçhizatının geliştirilmiş bir versiyonu olan Osmo Mobile 2’yi açıklayarak bir nevi bu yılın CES’sini başlatmış oldu. Fuar süresince diğer pro video, ses ve fotoğrafçılık ekipmanlarının yanı sıra Osmo gibi daha fazla aksesuar görebiliriz.

Mac Aksesuarları

Geçen yıl CES’de piller, klavye ve adaptörler de dahil olmak üzere birkaç yeni Mac çevre birimi görücüye çıkmıştı. Bu yıl bunlara ek olarak harici ekranların ön plana çıkmasını bekleyebilirsiniz. Nitekim Apple, artık Mac’ler için kendisi özel bir harici ekran satmıyor ve diğer üreticiler için çekici bir pazar ortaya çıkmış durumda.

- Reklam -

Son Eklenenler

Apple’ın Türkiye’deki üçüncü mağazası Apple Bağdat Caddesi açılıyor

Apple bugün Apple Bağdat Caddesi mağazasının 22 Ekim Cuma günü açılacağını duyurdu. İstanbul’un en merkezi yerinde bulunan Apple Bağdat Caddesi, Apple’ın Türkiye’deki üçüncü perakende satış...

M1 Pro ve M1 Max çipli MacBook Pro ile oyunun kuralları değişiyor!

Tamamen yeniden tasarlanan MacBook Pro tanıtıldı. Yeni MacBook Pro gücünü, Mac için tasarlanan ilk profesyonel çipler olan M1 Pro ve M1 Max’ten alıyor. 14 inç ve...

Apple’ın geliştirdiği en güçlü çipler M1 Pro ve M1 Max tanıtıldı

Mac için yeni çığır açıcı M1 Pro ve M1 Max çipleri tanıtıldı. M1 Pro, M1’in dönüştürücü mimarisini daha büyük bir ölçeğe taşıyarak olağanüstü performans ve...

Popüler

Apple Kimliğinizi değiştirme

Mevcut Apple Kimliğinizi değiştirmek mi istiyorsunuz? Belli bir sebeple bir gün Apple Kimliğiniz olarak kullandığınız e-posta adresini değiştirmek isteyebilirsiniz. Apple, Apple kimliğinizi değiştirmenize imkan tanıyor....

iPhone 12 Pro duvar kağıtları burada

iPhone 12 Pro duvar kağıtları burada! Apple'ın iPhone 12 ve iPhone 12 mini'ler için hazırladığı duvar kağıtlarını geçtiğimiz günlerde iPhone 12 duvar kağıtları başlıklı yazımızda sizler...

iPhone’unuzdan Wi-Fi şifrelerini anında paylaşın

iPhone, iPad veya iPod Touch kullanıyorsanız; kablosuz (Wi-Fi) ağ şifrenizi aileniz ve arkadaşlarınız ile şifrenizi söylemeden anında paylaşabilirsiniz. Apple tarafından iOS 11'de tanıtılan ve iOS...

YORUM BIRAK

Yorumunuzu yazınız
İsminizi yazınız
Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.