Cuma, Ekim 22, 2021

Apple Spotify’ın iddialarına cevap verdi!

Spotify, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklama ile Apple’ın mobil uygulama mağazasında uyguladığı kuralların Spotify ve diğer müzik uygulamaları aleyhine haksız rekabete yol açtığı gerekçesiyle AB Komisyonu’na şikayette bulunduğunu duyurmuştu.

Konu ile ilgili olarak Apple sessizliğini bozdu ve Spotify’ın iddialarına cevap veren bir açıklama yayınladı.

Apple cephesinden yapılan açıklama şu şekilde:

Teknolojinin gerçek potansiyeline, ancak insanların yaratıcılığı ve hünerleriyle bir araya geldiğinde ulaştığına inanıyoruz. İlk günlerimizden itibaren aygıtlarımızı, yazılımlarımızı ve hizmetlerimizi sanatçılara, müzisyenlere, yaratıcı ve vizyoner kişilere yardımcı olacak biçimde tasarladık.

On altı yıl önce, kullanıcıların mükemmel müzikleri keşfedip satın aldıkları, her yaratıcı kişinin adil muamele gördüğü güvenilir bir yer olması gerektiğini düşünerek iTunes Store’u kullanıma sunduk. Sonuçta müzik endüstrisinde bir devrim yaşandı. İçimizdeki müzik sevgisi ve müzik yapan insanlar Apple’da iç içe geçti.

On bir yıl önce App Store, yaratıcılığa beslediğimiz bu tutkuyu mobil uygulamalara taşıdı. Geçtiğimiz on yıl içinde App Store milyonlarca iş olanağının yaratılmasına yardımcı oldu, geliştiricilere 120 milyar ABD Doları’ndan fazla kazanç getirdi, App Store ekosisteminde kurulup büyüyen işletmelerle yeni sektörlerin oluşmasını sağladı.

App Store temelde kullanıcıların keşfettikleri uygulamalara ve yaptıkları işlemlere güvenebileceği, güvenli ve emniyetli bir platform. Bu platform, ilk kez uygulama geliştiren mühendislerden büyük şirketlere kadar tüm geliştiricilerin, herkesin aynı kurallara tabi tutulduğundan emin olmasını sağlıyor.

Çünkü olması gereken bu. Uygulama geliştiren daha fazla şirketin büyüdüğünü görmek istiyoruz. Bazı yönleriyle şirketimizin rakibi olan işletmeler de buna dahil, çünkü bizi daha iyi olmaya yönlendiriyorlar.

Spotify ise çok farklı bir talepte bulunuyor. Spotify işlerini ciddi şekilde büyütmek için yıllar boyunca App Store’u kullandıktan sonra, bu pazara hiçbir katkıda bulunmadan, App Store müşterilerinden elde ettiği önemli gelirler dahil olmak üzere, App Store ekosisteminin tüm avantajlarından yararlanmak istiyor. Aynı zamanda, sevilen müzikleri kullanıcılara ulaştırırken bu eserleri yaratan sanatçılara, müzisyenlere ve şarkı yazarlarına sağladığı katkıyı gittikçe azaltıyor, hatta eser yaratıcılarının konuyu mahkemeye taşımasına neden oluyor.

Spotify’ın kendi işletme modelini belirleme hakkına kesinlikle sahiptir. Ancak Spotify’ın finansal motivasyonlarını, bizim kim olduğumuz, bugüne kadar ürettiklerimiz ve bağımsız geliştiricilere, müzisyenlere, şarkı sözü yazarlarına, kısacası her türlü yaratıcı kişiliğe destek olmak için yaptıklarımız hakkındaki yanıltıcı söylemlerle desteklemesi nedeniyle kendimizi yanıt vermek zorunda hissediyoruz.

Bu nedenle bazı temel noktalara değinmek istiyoruz:

Spotify, ürünlere ve uygulamada yapılan güncellemelere erişimi engellediğimizi öne sürüyor.

Bu konuya hemen açıklık getirelim. Spotify adına yaklaşık 200 uygulama güncellemesini onaylayıp dağıttık ve bu sayede Spotify uygulamasının indirilen kopyalarının sayısı 300 milyonu aştı. İtiraz ettiğimiz nokta, güncellemelerin Spotify’ın diğer tüm uygulamaların uyduğu kurallardan kaçınmaya çalışan özellikler içermesi oldu.

Spotify ile birlikte çalışarak sunduğu hizmeti daha fazla aygıta ve platforma taşımasına yardımcı olduk:

Spotify’a çeşitli durumlarda Siri ve AirPlay 2 desteği için ulaştığımızda bu konu üzerinde çalıştıklarını söylediler ve onlara elimizden geldiğince yardımcı olmaya her zaman hazır olduk.

Spotify, CarPlay gibi platformlarla sıkı bir entegrasyon içinde çalışıyor ve şirket, diğer tüm geliştiricilerin sahip olduğu geliştirme araçlarına ve kaynaklara erişim sağlayabiliyor.
Spotify’ın Apple Watch ile ilgili iddialarını özellikle şaşırtıcı bulduk. Spotify Eylül 2018’de Apple Watch uygulamasını gönderdiğinde, diğer tüm uygulamalar için geçerli olan süreci izleyerek uygulamayı inceleyip onayladık. Hatta Spotify Watch uygulaması şu anda Watch Müzik kategorisinde 1 numarada yer alıyor.

Spotify, ürünlerimiz ve platformlarımız için uygulama geliştirmekte ve rekabet etmekte özgürdür. Ve bunu yapmayı sürdüreceğini umuyoruz.

Spotify ücretsiz olmadığı halde, ücretsiz uygulamalara sağlanan tüm avantajlardan yararlanmak istiyor.

App Store’daki uygulamaların yüzde 84’ü, uygulamayı indirdiğinizde veya kullandığınızda Apple’a herhangi bir ücret ödemiyor. Bu, Spotify’ın öne sürdüğü gibi bir ayrımcılık değil, bir tasarım özelliğidir:

Size ücretsiz olarak sunulan uygulamalardan Apple da ücret almaz.

En sevdiğiniz bazı ücretsiz oyunlar gibi, yalnızca yayınladığı reklamlardan gelir sağlayan uygulamalar Apple’a ücret ödemez.

Kullanıcıların abone olduğu veya uygulama dışında dijital ürünler satın aldığı ticari uygulama işlemleri, Apple tarafından ücrete tabi tutulmaz.

Apple, araç çağırma ve yiyecek paket servisi gibi fiziksel ürünler satan uygulamalardan ücret almaz.

Apple’ın talep ettiği tek katkı, güvenli uygulama içi satın alma sistemimiz kullanılarak uygulamanın içinden satın alınan dijital ürün ve hizmetler için geçerlidir. Spotify’ın da belirttiği gibi, bu gelir payı yıllık aboneliğin ilk yılı için yüzde 30’dur. Ancak Spotify bu payın sonraki yıllarda yüzde 15’e düştüğünü belirtmeyi atlıyor.

Spotify’ın şirketin işleyiş biçimi konusunda atladığı tek bilgi bu değil:

Müşterilerin çoğu, Spotify’ın ücretsiz, reklamla desteklenen ve App Store’a herhangi bir katkı sağlamayan versiyonunu kullanıyor.

Spotify müşterilerinin önemli bir bölümü, mobil iletişim operatörleriyle kurulan iş ortaklıklarından sağlanıyor. Bu da App Store’a herhangi bir katkı sağlamamakla birlikte, Spotify’ın perakendecilere ve iletişim operatörlerine benzer bir dağıtım ücreti ödemesini gerektiriyor.

Şu anda bile Spotify aboneliklerinin yalnızca çok küçük bir bölümü Apple’ın gelir paylaşımı modeline dahil. Spotify bu sayının sıfır olmasını talep ediyor.
Bunun ne anlama geldiğini açıklığa kavuşturalım. Apple, Spotify’ın kullanıcılarımıza ulaşmasını sağlıyor. Kullanıcıların bu uygulamayı indirip kullanmasına imkan veren platformu biz sunuyoruz. Spotify’ın uygulama geliştirme sürecini desteklemek için kritik önem taşıyan yazılım geliştirme araçlarını paylaşıyoruz. Ayrıca çok önemli bir adım atarak kullanıcıların uygulama içi işlemlere güven duymasını sağlayacak güvenli bir ödeme sistemi geliştirdik. Spotify gelirin yüzde 100’ünü elinde tutarak bu avantajların tümünden yararlanmak istiyor.

App Store ekosistemi olmasaydı Spotify bugün bulunduğu konumda olamazdı ama şimdi bu ekosistemin sürdürülmesine katkı sağlamaktan kaçınmak için ulaştığı ölçeği kullanıyor. Bunun doğru olmadığını düşünüyoruz.

Bunun müzikle ilgisi var mı? Hem de çok.

Spotify’ın müziğe duyduğu sevgiyi ve müziği dünyaya ulaştırma vizyonunu paylaşıyoruz. Ters düştüğümüz nokta, bu hedefe ulaşmak için izlenen yol. Bütün söylenenlerin altında, Spotify’ın başkalarının işleri üzerinden daha fazla para kazanma niyeti yatıyor. Üstelik bu sebeple yalnızca App Store’u değil, sanatçıları, müzisyenleri ve şarkı yazarlarını da sıkıştırıyor.

Daha bu hafta, Spotify ABD Telif Hakkı Kurulu’nun Spotify’ın ödediği telif hakkı ücretlerini artırmasına dair karar vermesinin ardından, müzik yapımcılarına dava açtı. Bu, yanlış olmasının yanı sıra, müzik endüstrisinde geriye doğru atılan gerçek, anlamlı ve yıkıcı bir adımı temsil ediyor.

Apple’ın yaklaşımı her zaman pastayı büyütmekten yana oldu. Yeni pazarlar oluşturarak hem kendi şirketimiz hem de sanatçılar, yaratıcı kişiler, girişimciler ve büyük bir fikri olan bütün “çılgınlar” için daha fazla fırsat yaratabiliriz. Bu bizim genlerimizde var. Bu, yeni uygulama fikirlerini geliştirmek için doğru model olmasının yanı sıra müşterilerimiz için de daha iyi bir model.

Spotify’ın başarılı bir şirket haline gelip yüz milyonlarca müzik severe ulaşmasına yardımcı olmak için yaptığımız tüm çalışmalardan gurur duyuyoruz ve Spotify’ın başarılarının devamını diliyoruz. Ne de olsa App Store’u yaratırken amaçladığımız şey tam olarak buydu.

 

.

Son Eklenenler

Apple’ın Türkiye’deki üçüncü mağazası Apple Bağdat Caddesi açılıyor

Apple bugün Apple Bağdat Caddesi mağazasının 22 Ekim Cuma günü açılacağını duyurdu. İstanbul’un en merkezi yerinde bulunan Apple Bağdat Caddesi, Apple’ın Türkiye’deki üçüncü perakende satış...

M1 Pro ve M1 Max çipli MacBook Pro ile oyunun kuralları değişiyor!

Tamamen yeniden tasarlanan MacBook Pro tanıtıldı. Yeni MacBook Pro gücünü, Mac için tasarlanan ilk profesyonel çipler olan M1 Pro ve M1 Max’ten alıyor. 14 inç ve...

Apple’ın geliştirdiği en güçlü çipler M1 Pro ve M1 Max tanıtıldı

Mac için yeni çığır açıcı M1 Pro ve M1 Max çipleri tanıtıldı. M1 Pro, M1’in dönüştürücü mimarisini daha büyük bir ölçeğe taşıyarak olağanüstü performans ve...

Benzer Yazılar

Apple’ın Türkiye’deki üçüncü mağazası Apple Bağdat Caddesi açılıyor

Apple bugün Apple Bağdat Caddesi mağazasının 22 Ekim Cuma günü açılacağını duyurdu. İstanbul’un en merkezi yerinde bulunan Apple Bağdat Caddesi, Apple’ın Türkiye’deki üçüncü perakende satış...

Apple Watch Series 7 15 Ekim Cuma günü satışa sunulacak

Daha büyük ve daha gelişmiş bir ekranla donatılan Apple Watch Series 7 için ön siparişler 8 Ekim Cuma günü başlıyor. Yeni model 15 Ekim...

iPhone deneyimini zenginleştiren güçlü özellikler içeren iOS 15 yayınlandı

iOS 15 bağlantıda kalmanın yeni yollarına ek olarak kullanıcıların aygıt içi akıllı teknolojilerle odaklanmalarına, keşfetmelerine ve daha fazlasını yapmalarına yardımcı olan güçlü özellikler sunuyor. Apple; dikkat...

Popüler

iPhone pili nasıl kalibre edilir?

Piller karmaşık teknoloji ürünleridir. Tüm şarj edilebilir piller sarf malzemesidir ve sınırlı kullanım ömrüne sahiptir. Bu nedenle bir süre sonra kapasiteleriyle birlikte performanslarının da...

iPhone’unuzdan Wi-Fi şifrelerini anında paylaşın

iPhone, iPad veya iPod Touch kullanıyorsanız; kablosuz (Wi-Fi) ağ şifrenizi aileniz ve arkadaşlarınız ile şifrenizi söylemeden anında paylaşabilirsiniz. Apple tarafından iOS 11'de tanıtılan ve iOS...

iPhone 12 duvar kağıtları

iPhone 12 duvar kağıtları burada! iPhone 12 ve iPhone 12 mini, her yıl olduğu gibi bu yıl da kullanıcıların ana ekranlarını renklendirebilmeleri için yeni duvar...

YORUM BIRAK

Yorumunuzu yazınız
İsminizi yazınız
Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.