Pazartesi, Kasım 23, 2020

Apple Spotify’ın iddialarına cevap verdi!

Spotify, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklama ile Apple’ın mobil uygulama mağazasında uyguladığı kuralların Spotify ve diğer müzik uygulamaları aleyhine haksız rekabete yol açtığı gerekçesiyle AB Komisyonu’na şikayette bulunduğunu duyurmuştu.

Konu ile ilgili olarak Apple sessizliğini bozdu ve Spotify’ın iddialarına cevap veren bir açıklama yayınladı.

Apple cephesinden yapılan açıklama şu şekilde:

Teknolojinin gerçek potansiyeline, ancak insanların yaratıcılığı ve hünerleriyle bir araya geldiğinde ulaştığına inanıyoruz. İlk günlerimizden itibaren aygıtlarımızı, yazılımlarımızı ve hizmetlerimizi sanatçılara, müzisyenlere, yaratıcı ve vizyoner kişilere yardımcı olacak biçimde tasarladık.

On altı yıl önce, kullanıcıların mükemmel müzikleri keşfedip satın aldıkları, her yaratıcı kişinin adil muamele gördüğü güvenilir bir yer olması gerektiğini düşünerek iTunes Store’u kullanıma sunduk. Sonuçta müzik endüstrisinde bir devrim yaşandı. İçimizdeki müzik sevgisi ve müzik yapan insanlar Apple’da iç içe geçti.

On bir yıl önce App Store, yaratıcılığa beslediğimiz bu tutkuyu mobil uygulamalara taşıdı. Geçtiğimiz on yıl içinde App Store milyonlarca iş olanağının yaratılmasına yardımcı oldu, geliştiricilere 120 milyar ABD Doları’ndan fazla kazanç getirdi, App Store ekosisteminde kurulup büyüyen işletmelerle yeni sektörlerin oluşmasını sağladı.

App Store temelde kullanıcıların keşfettikleri uygulamalara ve yaptıkları işlemlere güvenebileceği, güvenli ve emniyetli bir platform. Bu platform, ilk kez uygulama geliştiren mühendislerden büyük şirketlere kadar tüm geliştiricilerin, herkesin aynı kurallara tabi tutulduğundan emin olmasını sağlıyor.

Çünkü olması gereken bu. Uygulama geliştiren daha fazla şirketin büyüdüğünü görmek istiyoruz. Bazı yönleriyle şirketimizin rakibi olan işletmeler de buna dahil, çünkü bizi daha iyi olmaya yönlendiriyorlar.

Spotify ise çok farklı bir talepte bulunuyor. Spotify işlerini ciddi şekilde büyütmek için yıllar boyunca App Store’u kullandıktan sonra, bu pazara hiçbir katkıda bulunmadan, App Store müşterilerinden elde ettiği önemli gelirler dahil olmak üzere, App Store ekosisteminin tüm avantajlarından yararlanmak istiyor. Aynı zamanda, sevilen müzikleri kullanıcılara ulaştırırken bu eserleri yaratan sanatçılara, müzisyenlere ve şarkı yazarlarına sağladığı katkıyı gittikçe azaltıyor, hatta eser yaratıcılarının konuyu mahkemeye taşımasına neden oluyor.

Spotify’ın kendi işletme modelini belirleme hakkına kesinlikle sahiptir. Ancak Spotify’ın finansal motivasyonlarını, bizim kim olduğumuz, bugüne kadar ürettiklerimiz ve bağımsız geliştiricilere, müzisyenlere, şarkı sözü yazarlarına, kısacası her türlü yaratıcı kişiliğe destek olmak için yaptıklarımız hakkındaki yanıltıcı söylemlerle desteklemesi nedeniyle kendimizi yanıt vermek zorunda hissediyoruz.

Bu nedenle bazı temel noktalara değinmek istiyoruz:

Spotify, ürünlere ve uygulamada yapılan güncellemelere erişimi engellediğimizi öne sürüyor.

Bu konuya hemen açıklık getirelim. Spotify adına yaklaşık 200 uygulama güncellemesini onaylayıp dağıttık ve bu sayede Spotify uygulamasının indirilen kopyalarının sayısı 300 milyonu aştı. İtiraz ettiğimiz nokta, güncellemelerin Spotify’ın diğer tüm uygulamaların uyduğu kurallardan kaçınmaya çalışan özellikler içermesi oldu.

Spotify ile birlikte çalışarak sunduğu hizmeti daha fazla aygıta ve platforma taşımasına yardımcı olduk:

Spotify’a çeşitli durumlarda Siri ve AirPlay 2 desteği için ulaştığımızda bu konu üzerinde çalıştıklarını söylediler ve onlara elimizden geldiğince yardımcı olmaya her zaman hazır olduk.

Spotify, CarPlay gibi platformlarla sıkı bir entegrasyon içinde çalışıyor ve şirket, diğer tüm geliştiricilerin sahip olduğu geliştirme araçlarına ve kaynaklara erişim sağlayabiliyor.
Spotify’ın Apple Watch ile ilgili iddialarını özellikle şaşırtıcı bulduk. Spotify Eylül 2018’de Apple Watch uygulamasını gönderdiğinde, diğer tüm uygulamalar için geçerli olan süreci izleyerek uygulamayı inceleyip onayladık. Hatta Spotify Watch uygulaması şu anda Watch Müzik kategorisinde 1 numarada yer alıyor.

Spotify, ürünlerimiz ve platformlarımız için uygulama geliştirmekte ve rekabet etmekte özgürdür. Ve bunu yapmayı sürdüreceğini umuyoruz.

Spotify ücretsiz olmadığı halde, ücretsiz uygulamalara sağlanan tüm avantajlardan yararlanmak istiyor.

App Store’daki uygulamaların yüzde 84’ü, uygulamayı indirdiğinizde veya kullandığınızda Apple’a herhangi bir ücret ödemiyor. Bu, Spotify’ın öne sürdüğü gibi bir ayrımcılık değil, bir tasarım özelliğidir:

Size ücretsiz olarak sunulan uygulamalardan Apple da ücret almaz.

En sevdiğiniz bazı ücretsiz oyunlar gibi, yalnızca yayınladığı reklamlardan gelir sağlayan uygulamalar Apple’a ücret ödemez.

Kullanıcıların abone olduğu veya uygulama dışında dijital ürünler satın aldığı ticari uygulama işlemleri, Apple tarafından ücrete tabi tutulmaz.

Apple, araç çağırma ve yiyecek paket servisi gibi fiziksel ürünler satan uygulamalardan ücret almaz.

Apple’ın talep ettiği tek katkı, güvenli uygulama içi satın alma sistemimiz kullanılarak uygulamanın içinden satın alınan dijital ürün ve hizmetler için geçerlidir. Spotify’ın da belirttiği gibi, bu gelir payı yıllık aboneliğin ilk yılı için yüzde 30’dur. Ancak Spotify bu payın sonraki yıllarda yüzde 15’e düştüğünü belirtmeyi atlıyor.

Spotify’ın şirketin işleyiş biçimi konusunda atladığı tek bilgi bu değil:

Müşterilerin çoğu, Spotify’ın ücretsiz, reklamla desteklenen ve App Store’a herhangi bir katkı sağlamayan versiyonunu kullanıyor.

Spotify müşterilerinin önemli bir bölümü, mobil iletişim operatörleriyle kurulan iş ortaklıklarından sağlanıyor. Bu da App Store’a herhangi bir katkı sağlamamakla birlikte, Spotify’ın perakendecilere ve iletişim operatörlerine benzer bir dağıtım ücreti ödemesini gerektiriyor.

Şu anda bile Spotify aboneliklerinin yalnızca çok küçük bir bölümü Apple’ın gelir paylaşımı modeline dahil. Spotify bu sayının sıfır olmasını talep ediyor.
Bunun ne anlama geldiğini açıklığa kavuşturalım. Apple, Spotify’ın kullanıcılarımıza ulaşmasını sağlıyor. Kullanıcıların bu uygulamayı indirip kullanmasına imkan veren platformu biz sunuyoruz. Spotify’ın uygulama geliştirme sürecini desteklemek için kritik önem taşıyan yazılım geliştirme araçlarını paylaşıyoruz. Ayrıca çok önemli bir adım atarak kullanıcıların uygulama içi işlemlere güven duymasını sağlayacak güvenli bir ödeme sistemi geliştirdik. Spotify gelirin yüzde 100’ünü elinde tutarak bu avantajların tümünden yararlanmak istiyor.

App Store ekosistemi olmasaydı Spotify bugün bulunduğu konumda olamazdı ama şimdi bu ekosistemin sürdürülmesine katkı sağlamaktan kaçınmak için ulaştığı ölçeği kullanıyor. Bunun doğru olmadığını düşünüyoruz.

Bunun müzikle ilgisi var mı? Hem de çok.

Spotify’ın müziğe duyduğu sevgiyi ve müziği dünyaya ulaştırma vizyonunu paylaşıyoruz. Ters düştüğümüz nokta, bu hedefe ulaşmak için izlenen yol. Bütün söylenenlerin altında, Spotify’ın başkalarının işleri üzerinden daha fazla para kazanma niyeti yatıyor. Üstelik bu sebeple yalnızca App Store’u değil, sanatçıları, müzisyenleri ve şarkı yazarlarını da sıkıştırıyor.

Daha bu hafta, Spotify ABD Telif Hakkı Kurulu’nun Spotify’ın ödediği telif hakkı ücretlerini artırmasına dair karar vermesinin ardından, müzik yapımcılarına dava açtı. Bu, yanlış olmasının yanı sıra, müzik endüstrisinde geriye doğru atılan gerçek, anlamlı ve yıkıcı bir adımı temsil ediyor.

Apple’ın yaklaşımı her zaman pastayı büyütmekten yana oldu. Yeni pazarlar oluşturarak hem kendi şirketimiz hem de sanatçılar, yaratıcı kişiler, girişimciler ve büyük bir fikri olan bütün “çılgınlar” için daha fazla fırsat yaratabiliriz. Bu bizim genlerimizde var. Bu, yeni uygulama fikirlerini geliştirmek için doğru model olmasının yanı sıra müşterilerimiz için de daha iyi bir model.

Spotify’ın başarılı bir şirket haline gelip yüz milyonlarca müzik severe ulaşmasına yardımcı olmak için yaptığımız tüm çalışmalardan gurur duyuyoruz ve Spotify’ın başarılarının devamını diliyoruz. Ne de olsa App Store’u yaratırken amaçladığımız şey tam olarak buydu.

 

Bizi takip edin!

939BeğenenlerBeğen
968TakipçilerTakip Et
102TakipçilerTakip Et

Mac, iPad, iPhone, Apple Watch, Apple TV, Apple Music, Apple aksesuarları ve daha fazlası ile alakalı haberler, analizler, incelemeler, rehberler, ipuçları, soru ve cevaplar...

Hepsi ve daha fazlası Türkçe içerik ile elmalihayat.com internet sitesi ve @elmalihayatcom Instagram, Facebook ve Twitter sosyal medya hesaplarımızda.

Takip edin Apple ekosistemine ait hiçbir şeyi kaçırmayın!

Son Eklenenler
Bir göz atın deriz

iPhone 12 ve iPhone 12 mini

iPhone 12 Türkiye fiyatları belli oldu

Apple'ın ekim ayı içinde tanıttığı iPhone 12 modellerinin Türkiye fiyatları sonunda açıklandı. Açıklanan fiyatlar 9 bin 999 bin ila 19 bin 999 lira arasında değişiyor. Tanıtımından...

Benzer Yazılar
Size tavsiye ettiklerimiz

YORUM BIRAK

Yorumunuzu yazınız
İsminizi yazınız
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

.

En Yeniler

iPhone 12 Türkiye fiyatları belli oldu

Apple'ın ekim ayı içinde tanıttığı iPhone 12 modellerinin Türkiye fiyatları sonunda açıklandı. Açıklanan fiyatlar 9 bin 999 bin ila 19...

iPhone 12 modelleri için iOS 14.2.1 yayınlandı

Apple, iPhone 12 ailesine özgü problemleri çözmeye yönelik olarak iOS 14.2.1 (18B121) güncellemesini yayınladı. Bildiğiniz üzere iPhone 12 ailesinde iPhone...

2020 yılı Apple Music Ödüllerini kazananlar belli oldu

2020 yılı Apple Music Ödülleri sahiplerini buldu. Apple, 2020 yılı Apple Music Ödülleri'nin kazananlarını açıkladı. Bu yıl ikinci kez düzenlenen...

Birçok geliştirici için App Store komisyon oranı %15’e düşürülecek

Apple tarafından yapılan bir açıklama ile App Store komisyon oranlarında bir çok geliştiriciyi etkileyecek bir değişiklik yapıldığı duyuruldu. Açıklamaya göre...

En iyi akıllı telefon ekranı iPhone 12 Pro Max’de

En iyi akıllı telefon ekranı iPhone 12 Pro Max'de! DisplayMate, iPhone 12 Pro Max'in şimdiye kadar test edilen en iyi...

6,6 Milyon Dolarlık Apple ürünü çalındı

İngiltere'de 6,6 Milyon dolar değerinde bir kamyon dolusu Apple ürünü çalındı. Açıklama Northamptonshire Polisi'nden geldi. Yapılan açıklamaya göre Birleşik Krallık'taki...

Popüler

iPhone 12 duvar kağıtları

iPhone 12 duvar kağıtları burada! iPhone 12 ve iPhone 12 mini, her yıl olduğu gibi bu yıl da kullanıcıların ana...

LiDAR Tarayıcısı nedir?

Dün duyurulan yeni iPad Pro, son teknoloji derinlik algılama özelliği sunan çığır açıcı LiDAR Tarayıcısı ile daha profesyonel iş...

Bilgisayar korsanlarını, meraklıları ve hırsızları iPhone’unuzdan uzak tutun!

iPhone'lar aslına bakılırsa oldukça sağlam ve güvenli platformlardır. Buna rağmen günlük kullanım alışkanlıklarınızı pek fazla etkilemeyecek birkaç ufak değişiklikle,...

iPhone Diğer saklama alanı nedir ve nasıl silinir?

En son iOS sürümünü indirmeye ve yüklemeye veya bazı fotoğraflar çekmeye veya arkadaşınızın size bahsettiği uygulamayı indirmeye çalışıyorsunuz ve...

İyileştirilmiş Pil Şarjı özelliği nedir?

iOS 13 ile birlikte iPhone'lara günlük şarj etme alışkanlıklarınızı öğrenerek pilinizin kullanım ömrünü artıran İyileştirilmiş Pil Şarjı adında yeni...