Salı, Ağustos 3, 2021

Dünyanın En Çarpıcı Apple Mağazaları

Bildiğiniz üzere Apple, dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden biri. Ve ürün yelpazesinde insanların bir an önce sahip olabilmek adına uğrunda saatlerce bazen de günlerce sırada beklemeyi göze aldığı, teknolojiye yön veren, alanında çığır açan bir çok ürün bulunuyor.

Her alanda mükemmelliği hedefleyen Apple, geliştirdiği bu ürünleri kullanıcılar ile en iyi şekilde buluşturabilmek için geçen zaman içinde hem ABD içinde hem de dünyanın bir çok ülkesinde birbirinden etkileyici mağazalar tasarladı ve günümüzde de tasarlamaya devam ediyor.

Her Apple mağazası; mimari güzellik ve özellikleri bakımından hiç bir şeyden feragat edilmeden tasarlanıyor. Tabii ki bunda Steve Jobs’ın tasarıma verdiği önemin etkisi yadsınamaz.

Şu ana kadar ki tüm mağazalar en ufak ayrıntıya bile dikkat edilerek ziyaretçiyi “şaşırtmak” için özel olarak tasarlanmıştır. Apple mağazaları muhteşem gözükür ve sokaktaki diğer mağazalardan kolaylıkla ayrılırlar.

Dünyanın En Çarpıcı Apple Mağazaları

2018 yılı itibari ile dünya genelinde 25 farklı ülkede toplamda 506 Apple mağazası bulunmakta ve bu yazımızda en çarpıcı olanlardan bazılarını sizlerle paylaşıyoruz.

Dubai, Birleşik Arap Emirlikleri

Dubai-UAE

Dünyanın en büyük Apple Store’u düşünüldüğünün aksine ABD’de değil! Dubai’de. Mall of Emirates’te bulunan ve Orta Doğu’da kurulan ilk Apple Store olan mağaza bölgenin de tek Apple mağazasıydı. Ancak bu özelliğini çok kısa sürdü. Dubai mağazası açıldıktan üç saat sonra Apple resmi olarak Abu Dabi’de bir başka Apple Mağazasının tanıtımını gerçekleştirdi.

Regent Street, Londra, İngiltere

Regent-Street-London-UK

Dünyadaki bir sonraki en büyük Apple mağazası Londra’da. Bu mağaza; Edward dönemine kadar uzanan, her kemerin üzerinde detaylı amblemler ve desenler bulunan tarih dolu bir binada yer almaktadır. Mağaza cam merdivenlere, cam köprüye ve göz alıcı mimarisinin bir parçası olarak aydınlatılmış cam tavana sahiptir. En ileri tasarım ve klasisizmin bir araya getirilmesiyle elde edilebileceklerin bir kanıtıdır.

Boylston Street, Boston, Amerika Birleşik Devletleri

Boylston-Street-Boston-USA

ABD’deki en büyük Apple mağazası Boston’dadır. Diğer tüm Apple mağazalarında olduğu gibi kendine özgü bir tasarımı vardır. Bünyesinde mağazanın tüm açılarından, hatta dışardan bile göze çarpan ilham verici spiral bir cam merdiven bulunmaktadır.

George Street, Sidney, Avustralya

George-Street-Sydney-Australia

Sidney’deki Apple mağazasını diğerlerinden farklı kılan özelliklerden biri Apple logosunun büyüklüğü. Bu mağazada diğer mağazaların hepsinden daha büyük bir logoya sahip. Ayrıca dünyanın en büyüğü olan devasa bir Genius Bar da bu mağazada yer alıyor.

Pudong, Şangay, Çin

Pudong-Shanghai-China

Bu Apple mağazası, Apple deneyiminin tadını çıkarmak için müşterileri yeraltına götürüyor. Mağazada ziyaretçileri yüzeyden aşağıya indiren, tepesinde gösterişli bir Apple logosunun yer aldığı spiral bir cam merdiven bulunuyor.

Ginza, Tokyo, Japonya

Ginza-Tokyo-Japan

Bu mağaza, dünyanın en uzun ve ABD dışında kurulan ilk Apple mağazası olması bakımından önem taşıyor. Göze çarpan ilk özelliği, panel kaplamasına kusursuz bir şekilde yerleştirilmiş logosu. İçeriye girildiğinde ise cam işçiliği göz kamaştırıyor. Ayrıca sadece bu mağazada görebileceğiniz, ilginç şekilde çağırma düğmesi de dahil asansörü kontrol edebileceğiniz hiç bir düğmesi olmayan asansörler de bu mağazada bulunuyor.

Union Square, San Francisco, Amerika Birleşik Devletleri

Union-Square-San-Fransisco-USA

San Francisco; Apple’ın memleketi. Bu Apple mağazası, insanların kesintisiz bir şekilde içeri yürüyebilmelerine olanak sağlayan 42ft yüksekliğindeki kayar kapıları, halka açık Wi-Fi bağlantısı ve bitkilerden oluşan yeşil duvarı ile öne çıkmaktadır. Ayrıca, tüm mağazanın enerji ihtiyacı binanın çatısına entegre edilen fotovoltaik paneller vasıtası ile sağlanmaktadır.

Opéra, Paris, Fransa

Opéra-Paris-France

Bu Apple mağazası, 130 yıldan daha eski bir Fransız binasında konumlandırılmıştır. Bu mağazanın konseptinin arkasındaki fikir Paris’in romantik hissi ile iletişimde kalmaktı. Mağazanın öne çıkan özelliklerden bazıları mozaik yer döşemesi, harika taş ve pirinç işçiliğidir. Bu mağaza diğer Apple mağazalarından çok farklı olduğu için bazı kişiler tarafından eleştirirken, çoğu kişi benzersizliğini övmektedir.

IFC Mall, Hong Kong

IFC-Mall-Hong-Kong

Bu Apple mağazası iki katlı olup stratejik olarak popüler IFC alışveriş merkezindeki ziyaretçileri cezbedecek şekilde yerleştirilmiştir. İkinci katında küçük çocukların eğlenebilmesi için bir oyun alanı da içermektedir. Ve bir başka muhteşem spiral cam merdiven de bu mağazada bulunmaktadır.

Upper West Side, NYC, Amerika Birleşik Devletleri

Upper-West-Side-NYC-USA

Bu Apple mağazasının yapılanlar arasında en maliyetlisi olduğu söylenir ve nedenini görmek hiç de zor değil. Devasa cam duvarlar, herkesin bakışlarını yakalar. Yapıda aynı zamanda tüm Apple mağazalarından daha fazla taş kullanmıştır. Sonuç olarak, şık bir mağaza ortaya çıkmıştır. Bu mağaza Apple ve New York’un zarafet ve kalitesini tam olarak özetler.

Apple Park Ziyaretçi Merkezi

Apple-Park-Visitor-Centre

Burası tam bir Apple mağazası olmasa da, oldukça büyük ve bu listede bahsetmeye değer. Cupertino’daki bu ayrıcalıklı mekan, dünyadaki hiçbir Apple Store’da bulamayacağınız Apple Park ürünlerini satıyor. Merkez iki kattan oluşmaktadır ve ikinci katta, bir fincan kahve eşliğinde ana kampüsün muhteşem manzarasının tadını çıkarabilirsiniz. Bu merkezde kampüsün 3 boyutlu modelini oluşturmak için Artırılmış Gerçeklik kullanarak Apple Park’ı keşfedebilirsiniz.

Sonuç olarak; Londra’dan Şanghay’a, New York City’den Sidney’e, Apple; kesinlikle perakende satışın en güzel mağazalarından bazılarına sahip. Eğer bu mağazaları ziyaret etme fırsatınız olmuş ise deneyimlerinizi, olmamış ise en çok hangisine gitmek istediğinizi yorumlar bölümünde bizler ile paylaşabilirsiniz.

.

Son Eklenenler

Gürültü önleme özellikli kablosuz kulaklık Beats Studio Buds duyuruldu

Müziği sanatçıların amaçladığı şekilde dinlemeniz için tasarlanan, gürültü önleme özellikli, gerçek kablosuz kulak içi kulaklık Beats Studio Buds duyuruldu. Beats Studio Buds, özelleştirilmiş akustik bir...

2021 yılı Apple Tasarım Ödülleri sahiplerini buldu

2021 yılı Apple Tasarım Ödülleri sahiplerini buldu. Altı yeni ödül kategorisinde, dünyanın dört bir yanındaki geliştiriciler inovasyon, görseller ve grafikler, etkileşim, keyif ve eğlence, kapsayıcılık...

iOS 15 ile uyumlu iPhone ve iPod touch modelleri hangileri?

Bildiğiniz üzere Apple WWDC 2021 etkinliğinde, iPhone ve iPod touch işletim sisteminin bir sonraki büyük güncellemesi olan iOS 15'i duyurdu. iOS 15 bu sonbaharda resmi...

Benzer Yazılar

Yeni nesil Apple TV 4K tanıtıldı.

Dolby Vision ile yüksek kare hızı HDR sunan yeni nesil Apple TV 4K duyuruldu. Yeni Apple TV 4K'nın kalbinde, grafik performansında, video kod çözmede ve...

Uzun zamandır beklenen AirTag sonunda tanıtıldı.

Apple'ın Bul uygulamasıyla birlikte nesneleri takip etmeye ve bulmaya yardımcı olacak küçük ve zarif AirTag sonunda tanıtıldı. AirTag ile eşyalarınızı bulmak oldukça kolay hale geliyor. AirTag...

M1 çip, 12.9 inç Liquid Retina XDR ekran, Wi-Fi 6. İşte yeni iPad Pro…

Apple, iPad'de mümkün olanın sınırlarını zorlayan, şimdiye kadarki en güçlü ve gelişmiş iPad Pro'yu duyurdu. İşte yeni iPad Pro ve özellikleri... Apple tasarımı M1 çipinin...

Popüler

iPhone 12 duvar kağıtları

iPhone 12 duvar kağıtları burada! iPhone 12 ve iPhone 12 mini, her yıl olduğu gibi bu yıl da kullanıcıların ana ekranlarını renklendirebilmeleri için yeni duvar...

iPhone pili nasıl kalibre edilir?

Piller karmaşık teknoloji ürünleridir. Tüm şarj edilebilir piller sarf malzemesidir ve sınırlı kullanım ömrüne sahiptir. Bu nedenle bir süre sonra kapasiteleriyle birlikte performanslarının da...

Bilgisayar korsanlarını, meraklıları ve hırsızları iPhone’unuzdan uzak tutun!

iPhone'lar aslına bakılırsa oldukça sağlam ve güvenli platformlardır. Buna rağmen günlük kullanım alışkanlıklarınızı pek fazla etkilemeyecek birkaç ufak değişiklikle, cihazınızın güvenlik seviyesini önemli ölçüde...

YORUM BIRAK

Yorumunuzu yazınız
İsminizi yazınız
Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.