Cumartesi, Eylül 19, 2020

Dünyanın En Çarpıcı Apple Mağazaları

Bildiğiniz üzere Apple, dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden biri. Ve ürün yelpazesinde insanların bir an önce sahip olabilmek adına uğrunda saatlerce bazen de günlerce sırada beklemeyi göze aldığı, teknolojiye yön veren, alanında çığır açan bir çok ürün bulunuyor.

Her alanda mükemmelliği hedefleyen Apple, geliştirdiği bu ürünleri kullanıcılar ile en iyi şekilde buluşturabilmek için geçen zaman içinde hem ABD içinde hem de dünyanın bir çok ülkesinde birbirinden etkileyici mağazalar tasarladı ve günümüzde de tasarlamaya devam ediyor.

Her Apple mağazası; mimari güzellik ve özellikleri bakımından hiç bir şeyden feragat edilmeden tasarlanıyor. Tabii ki bunda Steve Jobs’ın tasarıma verdiği önemin etkisi yadsınamaz.

Şu ana kadar ki tüm mağazalar en ufak ayrıntıya bile dikkat edilerek ziyaretçiyi “şaşırtmak” için özel olarak tasarlanmıştır. Apple mağazaları muhteşem gözükür ve sokaktaki diğer mağazalardan kolaylıkla ayrılırlar.

2018 yılı itibari ile dünya genelinde 25 farklı ülkede toplamda 506 Apple mağazası bulunmakta ve bu yazımızda en çarpıcı olanlardan bazılarını sizlerle paylaşıyoruz.

Dubai, Birleşik Arap Emirlikleri

Dubai-UAE

Dünyanın en büyük Apple Store’u düşünüldüğünün aksine ABD’de değil! Dubai’de. Mall of Emirates’te bulunan ve Orta Doğu’da kurulan ilk Apple Store olan mağaza bölgenin de tek Apple mağazasıydı. Ancak bu özelliğini çok kısa sürdü. Dubai mağazası açıldıktan üç saat sonra Apple resmi olarak Abu Dabi’de bir başka Apple Mağazasının tanıtımını gerçekleştirdi.

Regent Street, Londra, İngiltere

Regent-Street-London-UK

Dünyadaki bir sonraki en büyük Apple mağazası Londra’da. Bu mağaza; Edward dönemine kadar uzanan, her kemerin üzerinde detaylı amblemler ve desenler bulunan tarih dolu bir binada yer almaktadır. Mağaza cam merdivenlere, cam köprüye ve göz alıcı mimarisinin bir parçası olarak aydınlatılmış cam tavana sahiptir. En ileri tasarım ve klasisizmin bir araya getirilmesiyle elde edilebileceklerin bir kanıtıdır.

Boylston Street, Boston, Amerika Birleşik Devletleri

Boylston-Street-Boston-USA

ABD’deki en büyük Apple mağazası Boston’dadır. Diğer tüm Apple mağazalarında olduğu gibi kendine özgü bir tasarımı vardır. Bünyesinde mağazanın tüm açılarından, hatta dışardan bile göze çarpan ilham verici spiral bir cam merdiven bulunmaktadır.

George Street, Sidney, Avustralya

George-Street-Sydney-Australia

Sidney’deki Apple mağazasını diğerlerinden farklı kılan özelliklerden biri Apple logosunun büyüklüğü. Bu mağazada diğer mağazaların hepsinden daha büyük bir logoya sahip. Ayrıca dünyanın en büyüğü olan devasa bir Genius Bar da bu mağazada yer alıyor.

Pudong, Şangay, Çin

Pudong-Shanghai-China

Bu Apple mağazası, Apple deneyiminin tadını çıkarmak için müşterileri yeraltına götürüyor. Mağazada ziyaretçileri yüzeyden aşağıya indiren, tepesinde gösterişli bir Apple logosunun yer aldığı spiral bir cam merdiven bulunuyor.

Ginza, Tokyo, Japonya

Ginza-Tokyo-Japan

Bu mağaza, dünyanın en uzun ve ABD dışında kurulan ilk Apple mağazası olması bakımından önem taşıyor. Göze çarpan ilk özelliği, panel kaplamasına kusursuz bir şekilde yerleştirilmiş logosu. İçeriye girildiğinde ise cam işçiliği göz kamaştırıyor. Ayrıca sadece bu mağazada görebileceğiniz, ilginç şekilde çağırma düğmesi de dahil asansörü kontrol edebileceğiniz hiç bir düğmesi olmayan asansörler de bu mağazada bulunuyor.

Union Square, San Francisco, Amerika Birleşik Devletleri

Union-Square-San-Fransisco-USA

San Francisco; Apple’ın memleketi. Bu Apple mağazası, insanların kesintisiz bir şekilde içeri yürüyebilmelerine olanak sağlayan 42ft yüksekliğindeki kayar kapıları, halka açık Wi-Fi bağlantısı ve bitkilerden oluşan yeşil duvarı ile öne çıkmaktadır. Ayrıca, tüm mağazanın enerji ihtiyacı binanın çatısına entegre edilen fotovoltaik paneller vasıtası ile sağlanmaktadır.

Opéra, Paris, Fransa

Opéra-Paris-France

Bu Apple mağazası, 130 yıldan daha eski bir Fransız binasında konumlandırılmıştır. Bu mağazanın konseptinin arkasındaki fikir Paris’in romantik hissi ile iletişimde kalmaktı. Mağazanın öne çıkan özelliklerden bazıları mozaik yer döşemesi, harika taş ve pirinç işçiliğidir. Bu mağaza diğer Apple mağazalarından çok farklı olduğu için bazı kişiler tarafından eleştirirken, çoğu kişi benzersizliğini övmektedir.

IFC Mall, Hong Kong

IFC-Mall-Hong-Kong

Bu Apple mağazası iki katlı olup stratejik olarak popüler IFC alışveriş merkezindeki ziyaretçileri cezbedecek şekilde yerleştirilmiştir. İkinci katında küçük çocukların eğlenebilmesi için bir oyun alanı da içermektedir. Ve bir başka muhteşem spiral cam merdiven de bu mağazada bulunmaktadır.

Upper West Side, NYC, Amerika Birleşik Devletleri

Upper-West-Side-NYC-USA

Bu Apple mağazasının yapılanlar arasında en maliyetlisi olduğu söylenir ve nedenini görmek hiç de zor değil. Devasa cam duvarlar, herkesin bakışlarını yakalar. Yapıda aynı zamanda tüm Apple mağazalarından daha fazla taş kullanmıştır. Sonuç olarak, şık bir mağaza ortaya çıkmıştır. Bu mağaza Apple ve New York’un zarafet ve kalitesini tam olarak özetler.

Apple Park Ziyaretçi Merkezi

Apple-Park-Visitor-Centre

Burası tam bir Apple mağazası olmasa da, oldukça büyük ve bu listede bahsetmeye değer. Cupertino’daki bu ayrıcalıklı mekan, dünyadaki hiçbir Apple Store’da bulamayacağınız Apple Park ürünlerini satıyor. Merkez iki kattan oluşmaktadır ve ikinci katta, bir fincan kahve eşliğinde ana kampüsün muhteşem manzarasının tadını çıkarabilirsiniz. Bu merkezde kampüsün 3 boyutlu modelini oluşturmak için Artırılmış Gerçeklik kullanarak Apple Park’ı keşfedebilirsiniz.

Sonuç olarak; Londra’dan Şanghay’a, New York City’den Sidney’e, Apple; kesinlikle perakende satışın en güzel mağazalarından bazılarına sahip. Eğer bu mağazaları ziyaret etme fırsatınız olmuş ise deneyimlerinizi, olmamış ise en çok hangisine gitmek istediğinizi yorumlar bölümünde bizler ile paylaşabilirsiniz.

ElmaliHayat.com Sosyal Medya Hesaplarımızı Takip Edin!
FacebookInstagramTwitter

YORUM BIRAK

Yorumunuzu yazınız
İsminizi yazınız
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

.
Try Apple Music

En Yeniler

Apple Resim içinde resim, 4K YouTube videoları, HomeKit güvenli video entegrasyonu ve daha fazlasıyla tvOS 14’ü yayınladı

Apple, dördüncü ve beşinci nesil Apple TV modelleri için tasarlanan tvOS işletim sisteminin en yeni sürümü olan tvOS 14'ü...

watchOS 7 uyku izleme, saat kadranı paylaşma özelliği ve daha fazlası ile kullanımda

Apple, yaklaşık üç aylık beta testi döneminin ardından dün gece itibari ile watchOS 7'yi kullanıma sundu.Güncelleme tüm uyumlu Apple...

iPadOS 14 yeni widget’lar, Apple Pencil geliştirmeleri ve daha fazlasıyla kullanıma sunuldu

Apple, çeşitli değişiklikler ve iyileştirmeler getiren iPadOS 14'ü resmi olarak yayınladı.iOS ile aynı temeller üzerine kurulmuş olan iPadOS 14,...

macOS Catalina ve Mojave kullanıcıları için Safari 14 güncellemesi yayınlandı

macOS Big Sur ile birlikte gelecek olan Safari 14, kullanıcılara yenilenmiş bir tasarım ile gizlilik raporları, yerleşik bir çevirmen...

iOS 14 yayınlandı. İşte tüm sürüm notları…

Kullanıcıların sabırsızlık ile beklediği, iPhone’daki deneyimi modernleştiren, önemli uygulama güncellemeleri ve yeni özellikler içeriren iOS 14 dün akşam itibari...

Sekizinci nesil iPad tanıtıldı

Apple, Neural Engine'i ilk kez giriş seviyesi bir iPad'e getiren güçlü A12 Bionic çipi içeren sekizinci nesil iPad'i tanıttı.Güçlü...

Popüler

iPhone’unuzdan Wi-Fi şifrelerini anında paylaşın

iPhone, iPad veya iPod Touch kullanıyorsanız; kablosuz (Wi-Fi) ağ şifrenizi aileniz ve arkadaşlarınız ile şifrenizi söylemeden anında paylaşabilirsiniz.Apple tarafından...

Dijital araba anahtarı desteği sunan iOS 13.6 yayınlandı

Dijital araba anahtarı desteğini ve Sağlık uygulamasında yeni bir Belirtiler kategorisi sunan iOS 13.6 yayınlandı.Bu sürüm, her zamanki gibi...

App Store ve iTunes Hediye Kartları Nasıl Kullanılır?

App Store ve iTunes Hediye Kartları iTunes Store, Apple Books veya App Store'daki uygulamalar, oyunlar, müzikler, filmler, TV şovları, kitaplar ve iCloud için yapılan...

Benzer Yazılar
Size tavsiye ettiklerimiz