Apple’ın Kuruluş Hikayesi

Ne zaman, kim tarafından, nasıl kuruldu?

0
2665
Steve Jobs ve Wozniak

Apple…

Neredeyse adını duymayanın kalmadığı, kuruluşundan bu yana çıkardığı ürünler ile sürekli kendinden bahsettirmeyi başaran teknoloji devi.

Apple Inc. ya da eski adıyla Apple Computer, Inc., merkezi Cupertino’da bulunan; tüketici elektroniği, bilgisayar yazılımı ve kişisel bilgisayar tasarlayan, geliştiren ve satan Amerikan çok uluslu şirkettir. En bilinen donanım ürünleri Mac serisi bilgisayarlar, iPod müzik çalar, iPhone akıllı telefon, iPad tablet bilgisayar ve Apple Watch adlı akıllı saattir. Yazılımları arasında ise OS X ve iOS işletim sistemleri, iTunes medya tarayıcısı, Safari internet tarayıcısı ile iLife ve iWork paketleri yer almaktadır.

Bunlar çoğumuzun bildiği, Apple hakkındaki genel bilgiler. Peki türlü türlü ürünleri ile bir çok başarı elde etmiş olan Apple; ne zaman, kim veya kimler tarafından, nasıl kuruldu? Sektöre ilk girdiği yıllarda hangi ürünleri bulunuyordu? Kuruluş hikayesi yazımızın devamında…

Kuruluş

Apple, Steve Jobs ve Steve Wozniak tarafından insanların bilgisayarlara bakış açısını değiştirmek vizyonu ile 1 Nisan 1976 tarihinde kurulmuştur.

İkilinin başlangıçtaki amacı insanların evlerinde veya ofislerinde kullanabilecekleri boyutlarda kullanıcı dostu bir bilgisayar yapmaktı.

Apple I – İlk bilgisayar

Jobs ve Wozniak; Apple I adını verdikleri ilk bilgisayarlarını Job’un garajında ürettiler ve sadece anakart olarak (monitör, klavye ve kasasız) satışa sundular. Bu bilgisayar yaklaşık 200 adet üretildi ve 1 Mhz hızında bir işlemciye sahipti. Satış fiyatı ise Wozniak’ın tekrar eden sayıları sevmesi sebebi ile 666.66$ olarak belirlenmişti.

Apple I
Apple I

Apple II – İşler değişiyor & gelişiyor

Ocak 1977 gerçekleşen şirketleşmenin ardından 16 Nisan 1977’de tanıtılan Apple II ise ilk renkli ekrana sahip bilgisayar olarak sektörde bir çığır açtı ve bünyesinde bulunan 6 renk destekleyen monitörü, klavyesi, floppy disk kontrolörleri ve 8 adet genişleme yuvası ile tüm zamanların en popüler bilgisayarlarından biri oldu. Bu gelişme ile Apple’ın satışları iki yıl içinde 7.8 milyon $ seviyesinden 117 milyon $ seviyelerine yükseldi.

Apple II
Apple II

Geliştirdiği bu iki bilgisayar ile Apple; sektöre hızlı bir giriş yapmış oldu ve adından söz ettirmeyi başardı. Kuruluşunun ardından günümüze kadar geçen onlarca yıl içinde; yaratıcılığın sınırlarını zorlayarak geliştirdiği ürünler ve servisler ile bilgisayar endüstrisinde birçok ilklere imza attı.

Her ne kadar son dönemde yenilikçilik bakımından eleştirilere maruz kalsa da adından söz ettirmeye edecek gibi gözüküyor.

YORUM BIRAK

Yorumunuzu yazınız
İsminizi yazınız
Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.