Pazartesi, Kasım 29, 2021

Apple cihazlar arası kablosuz şarj imkanı üzerinde çalışıyor

- Reklam -

Cihazlar arası kablosuz şarj imkanı üzerinde çalışan Apple; cihazlarına iki yönlü kablosuz şarj özelliği eklemeyi açıklayan yeni patentler almış.

İlk olarak Patently Apple tarafından tespit edilen patentler, iPhone, iPad ve Apple Watch dahil olmak üzere çeşitli cihazları şarj eden bir MacBook’u ve aynı şeyi yapabilen iPad ve iPhone modellerini gösteren çizimleri içeriyor.

İki yönlü kablosuz şarj özelliği; aslında bazı üreticiler tarafından hali hazırda kullanılıyor. Apple’ın patent çizimlerine göre burada yapmak istediği ise kablosuz şarj uyumlu Apple cihazlarını şarj etmek için bir MacBook’un kapağını, avuç içi dayanak bölümünü veya trackpadini kullanılabilmek.

Patentin çözmeyi vaat ettiği problemler ise bazı durumlarda kullanıcıların yeterli elektrik prizine ulaşamaması ve her cihaz için ayrı bir şarj aleti / güç adaptörü taşımanın her zaman imkanlar dahilinde olmaması olarak bildiriliyor.

Çizim 1

cihazlar arası kablosuz şarj - 1

Üstteki patent çizimi, bir iPhone ve Apple Watch’u şarj eden gelecekteki bir MacBook cihazını gösteriyor. MacBook’u kullanırken böyle bir şarj işlemi ne kadar mümkün olur bunu bilemedik!

Çizim 2

cihazlar arası kablosuz şarj - 2

Bir MacBook’un kapağında şarj edilen cihazları gösteren bu çizim ise dizüstü bilgisayarınızı kablosuz şarj pedi olarak kullanabileceğinizi göstermekte.

Çizim 3

cihazlar arası kablosuz şarj - 3

Bu çizimde ise Apple Watch’u şarj eden bir iPhone, iPhone’u şarj eden bir iPad ve iPad’i şarj eden bir Macbook gözüküyor.

Şu anda MacBook’lar ve iPad’ler, kablosuz şarj ile uyumlu olmayan alüminyum malzemeden üretiliyorlar. Apple, bu iki yönlü kablosuz şarj teknolojisini cihazlarına dahil etmek istiyorsa, bu sınırlamaya göre cihazlarında kullandığı materyallerde değişiklik yapmak durumunda.

Bu arada aynı anda birden fazla cihazı şarj edebilen kablosuz şarj bobinleriyle dolu bir MacBook veya iPad fikrini düşünürken Apple’ın talihsiz AirPower projesinin de insanın aklına gelmemesi imkansız. Bu patentin hayata geçebilmesi için Apple’ın güç seviyeleri ve termal kısıtlamalar doğrultusunda da cihazlarında geliştirmeler yapması gerekiyor.

Açıkcası cihazlar arası kablosuz şarj imkanı üzerindeki çalışmalar sonuç verir mi, MacBook’u tüm cihazlar için kablosuz bir şarj pedi olarak kullanabilir miyiz bilemiyoruz. Ama en azından iki yönlü kablosuz şarj teknolojisinin iPhone’larda kullanıldığını görmek bir çoğumuzu memnun edecektir.

- Reklam -

Son Eklenenler

Apple satışları durdurmuştu: Beklenen zam geldi!

Bildiğiniz üzere Apple geçtiğimiz günlerde çevrim içi mağazasından yaptığı ürün satışlarını durdurmuştu. Bunun nedeninin Türkiye'deki döviz kurunun dalgalanması ve rekor seviyeleri görmesi olduğunu sizlerle...

Apple Türkiye online satışları durdurdu

Teknoloji devi Apple, Türkiye internet sitesi üzerinde online satışları durdurdu. Dün akşam saatlerinden itibaren Apple'ın internet sitesi üzerinden iPhone 11, iPhone 13, AirPods, Apple Watch, ...

Apple Music uygulaması LG akıllı TV’lerde!

Apple Music uygulaması artık belirli model LG akıllı TV'lerde! LG tarafından bugün yapılan bir açıklama ile Apple Music uygulamasının belirli model LG akıllı TV'lere geldiği...

Popüler

Apple Kimliğinizi değiştirme

Mevcut Apple Kimliğinizi değiştirmek mi istiyorsunuz? Belli bir sebeple bir gün Apple Kimliğiniz olarak kullandığınız e-posta adresini değiştirmek isteyebilirsiniz. Apple, Apple kimliğinizi değiştirmenize imkan tanıyor....

iPhone Hesap Makinesi için bilmeniz gereken 5 ipucu

Çoğu iPhone kullanıcısı, iPhone'larında yerleşik bir hesap makinesi uygulaması olduğunu bilir ancak herkes yazımızda paylaştığımız bu 5 ipucunu bilmiyor olabilir. İşte sizler için hazırladığımız iPhone...

iPhone’unuzdan Wi-Fi şifrelerini anında paylaşın

iPhone, iPad veya iPod Touch kullanıyorsanız; kablosuz (Wi-Fi) ağ şifrenizi aileniz ve arkadaşlarınız ile şifrenizi söylemeden anında paylaşabilirsiniz. Apple tarafından iOS 11'de tanıtılan ve iOS...

YORUM BIRAK

Yorumunuzu yazınız
İsminizi yazınız
Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.