Cumartesi, Ekim 23, 2021

Mac’iniz açılırken kullanabileceğiniz tuş kombinasyonları

- Reklam -

Bazen Mac‘iniz düzgün çalışmayabilir ve bu nedenle NVRAM ve PRAM’ı sıfırlamanız gerekir. Bazen de, işletim sistemini yeniden yüklemek veya sabit sürücünüzü internet üzerinden kurtarmak için Kurtarma Modu’nda önyükleme yapmanız gerekebilir. İhtiyacınız ne olursa olsun, Mac’inizi buna uygun modda önyükleyebilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken Mac’iniz açılırken ekstradan bazı tuşlara basmak.

Mac’iniz açılırken kullanabileceğiniz tuş kombinasyonları

Güvenli Mode – shift – Safe Mode

Güvenli mod, Mac’inizin belirli denetimleri gerçekleştirip, belirli yazılımların otomatik olarak yüklenmesini ve/veya açılmasını önleyerek açılmasını sağlayan bir moddur. Bu modda; başlangıç disketi doğrulanır ve gerekirse dizin sorunları onarılmaya çalışılır. Yalnızca gereken Kernel uzantılarını yüklenir. Başlangıç Öğeleri ve Giriş öğelerinin otomatik olarak açılması engellenir. Kullanıcı tarafından yüklenen fontlar devre dışı bırakılır. Yazı tipi önbellekleri, Kernel önbellekleri ve diğer sistem önbellek dosyaları silinir.Mac’inizi güvenli modda başlatmak için; başlatır başlatmaz shift tuşuna basmalı ve giriş ekranını görene kadar bırakmamalısınız.

 

Başlangıç Yöneticisi – option (alt) – Startup Manager

Başlangıç Yöneticisi, önyükleme sırasında farklı bir başlangıç diski seçmenize izin verir. Örneğin Mac’inizi Windows veya MacOS beta çalıştırmak için bölümlendirdiyseniz, varsayılan disk yerine bu başlangıç diskini seçebilirsiniz.Mac’inizi bu modda başlatmak için; başlatır başlatmaz option tuşuna basmalı ve Başlangıç yöneticisi ekranını görene kadar bırakmamalısınız. Açılan ekrandan başlangıç diskini seçerek işlemlerinize devam edebilirsiniz.

 

Harici bir diskten başlatma – C

Mac’inizi geçerli bir işletim sistemi içeren mevcut bir CD, DVD veya USB sürücüsünden başlatabilirsiniz.Mac’inizi bu modda başlatmak için; başlatır başlatmaz C tuşuna basmalı ve Başlangıç yöneticisi ekranını görene kadar bırakmamalısınız. Başlangıç yöneticisinden dilediğiniz harici diski seçebilirsiniz.

 

Apple Donanım Testi veya Apple Diagnostics için açma – D

Mac’inizde donanımla ilgili olabileceğini düşündüğünüz sorunlar varsa, Apple Donanım Test’ini çalıştırın. Sorunun muhtemel bir donanım sorunundan kaynaklandığını düşündüğünüzde Apple Diagnostics’i çalıştırabilirsiniz.Mac’inizi bu modda başlatmak için; başlatır başlatmaz tuşuna basmalı ve seçenekleri görene kadar bırakmamalısınız.

 

NetBoot sunucusundan başlatma – N

Bir NetBoot sunucusundan önyükleme, bir yerel sabit disk veya optik disk sürücüsü yerine bir ağdan önyükleme yapmanıza izin verir. Bir ağdan önyükleme yapmak için Mac’inizin uyumlu bir firmware’e sahip olması gerekir.Mac’inizi bu modda başlatmak için; başlatır başlatmaz tuşuna basmalı ve seçenekleri görene kadar bırakmamalısınız.

 

NVRAM ve PRAM sıfırlama – option-command-P-R

Bazen Mac’inizdeki bazı işlemler çalışmaz. Bu gibi durumlarda herhangi bir forumda bulacağınız ilk düzeltmelerden biri, NVRAM’ı sıfırlamaktır (kalıcı olmayan rasgele erişimli bellek). Bu, Mac’inizin hızlı bir şekilde erişmek istediği ayarları depolamak için kullandığı küçük bir bellek miktarıdır. Mac’inizde açıklanamayan bir sorun yaşıyorsanız, burası başlamak için iyi bir yerdir.Mac’inizi bu modda başlatmak için; başlatır başlatmaz option-command-P-R tuşuna basmalı ve yaklaşık 20 saniye kadar sonra bırakmalısınız.

 

Kurtarma Modunda açma – command-R – Recovery Mode

Bazen son çare olarak, Kurtarma Modunda önyükleme yapmanız ve bir diski onarmanız veya MacOS’u yeniden yüklemeniz gerekir. Bu modda bir Time Machine yedeklemesinden de geri yükleme yapabilirsiniz.Mac’inizi bu modda başlatmak için; başlatır başlatmaz command-R tuşuna basmalı ve Apple logosunu görene kadar bırakmamalısınız.

 

Öneri veya Sorular?

Herhangi bir sorunuz veya eklenmesini istediğiniz diğer başlangıç tuş kombinasyonları var mı? Aşağıdaki yorumlar bölümünden bize yazın!

- Reklam -
.

Son Eklenenler

Apple’ın Türkiye’deki üçüncü mağazası Apple Bağdat Caddesi açılıyor

Apple bugün Apple Bağdat Caddesi mağazasının 22 Ekim Cuma günü açılacağını duyurdu. İstanbul’un en merkezi yerinde bulunan Apple Bağdat Caddesi, Apple’ın Türkiye’deki üçüncü perakende satış...

M1 Pro ve M1 Max çipli MacBook Pro ile oyunun kuralları değişiyor!

Tamamen yeniden tasarlanan MacBook Pro tanıtıldı. Yeni MacBook Pro gücünü, Mac için tasarlanan ilk profesyonel çipler olan M1 Pro ve M1 Max’ten alıyor. 14 inç ve...

Apple’ın geliştirdiği en güçlü çipler M1 Pro ve M1 Max tanıtıldı

Mac için yeni çığır açıcı M1 Pro ve M1 Max çipleri tanıtıldı. M1 Pro, M1’in dönüştürücü mimarisini daha büyük bir ölçeğe taşıyarak olağanüstü performans ve...

Popüler

iOS 13 ile Safari’de tam sayfa ekran görüntüsü alabilirsiniz!

iOS 13 ile hayatımıza giren ve pek çok kişinin dikkatini çekmeyen özelliklerden biri de bu yazımızda bahsedeceğimiz kullanıcılara Safari'de tam sayfa ekran görüntüsü alabilme...

Apple Kimliğinizi değiştirme

Mevcut Apple Kimliğinizi değiştirmek mi istiyorsunuz? Belli bir sebeple bir gün Apple Kimliğiniz olarak kullandığınız e-posta adresini değiştirmek isteyebilirsiniz. Apple, Apple kimliğinizi değiştirmenize imkan tanıyor....

iPhone Diğer saklama alanı nedir ve nasıl silinir?

En son iOS sürümünü indirmeye ve yüklemeye veya bazı fotoğraflar çekmeye veya arkadaşınızın size bahsettiği uygulamayı indirmeye çalışıyorsunuz ve iPhone'unuz depolama / saklama alanının...

YORUM BIRAK

Yorumunuzu yazınız
İsminizi yazınız
Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.