Cuma, Ağustos 7, 2020

Aile içi paylaşım nedir? Nasıl ayarlanır?

Aile İçi Paylaşım, siz ve ailenizin beş üyesinin iTunes, iBooks ve App Store’dan satın aldıklarınızı, Apple Music aile üyeliğini ve bir iCloud depolama alanı planını kolayca paylaşabilmenize olanak sağlayan bir özelliktir.

Bu özellik sayesinde ailedeki herkes ortak bir fotoğraf albümü ve bir aile takvimi oluşturabilir, hatta bir aile üyesinin kaybolan cihazını bulmasına yardımcı olabilir.

Nasıl işliyor?

Ailenizdeki bir yetişkin, “düzenleyici” görevini üstlenerek ailenizin paylaşacağı özellikleri belirliyor ve en fazla beş üyeyi gruba davet edebiliyor. Böylece iTunes, iBooks ve App Store’dan satın alınanları, Apple Music aile üyeliğinizi, bir iCloud depolama alanı planını ve çok daha fazlasını paylaşabiliyorsunuz. Aile üyeleri gruba katıldığı anda, Aile İçi Paylaşım ayarları herkesin cihazında otomatik olarak kuruluyor.

Satın alma paylaşımını kurduğunuzda, aile üyelerinin satın aldığı tüm şarkılar, albümler, filmler, kitaplar ve uygulamalar tüm grup üyeleri tarafından anında erişilebilir oluyor. Yeni içerikler, her üye için iTunes, iBooks veya App Store’daki Satın Alınanlar sekmesinde beliriyor.

iCloud Saklama Alanı paylaşım özelliğini açtığınızda 200 GB veya 2 TB kapasiteli iCloud depolama alanı planını tüm ailenizle paylaşabiliyorsunuz. Böylece onlara fotoğraflarını, videolarını ve dosyalarını kendi planlarını satın almak zorunda kalmadan saklayabilecekleri bir alan sağlamış oluyorsunuz. Aile üyeleri birbirilerinin dosyalarına erişemiyor ama kimin ne kadar alan kullandığını kolayca görebiliyor. Daha fazla alana ihtiyacınız olursa, dilediğiniz zaman daha büyük bir plana geçiş yapabiliyorsunuz.

Paylaşım grubunuz oluşturulduktan sonra iTunes ve App Store’dan satın alınan her şey düzenleyicinin hesabına faturalandırılıyor. Ancak son onayı her zaman düzenleyici veriyor. Ailedeki çocuklar için Satın Alma Onayı’nı etkinleştirmeniz yeterli. Çocuğunuz bir satın alma işlemi başlattığında, düzenleyiciye uyarı gönderiliyor. Böylece düzenleyici, indirilecek ürünü gözden geçirip ödemeyi kendi cihazından onaylayabiliyor veya reddedebiliyor. Bu, hem satın almalar hem de ücretsiz indirmeler için geçerli oluyor.

Apple Music aile içi üyeliği sayesinde, ailenizin üyeleri kendi cihazlarından Apple Music’e sınırsız erişim sağlayabiliyor. Tüm üyeler, Apple Music arşivine kayıtlı 45 milyondan fazla şarkıya ulaşabiliyor. Ve ailenizin her bir üyesi kendi özel hesabını kullanarak kişisel müzik arşivini oluşturabiliyor ve uzmanlardan müzik önerileri alabiliyor.

Aile İçi Paylaşım ile konumunuzu ailenizdeki herkesle otomatik olarak paylaşabiliyorsunuz. Konum paylaşma aktif edildiğinde birbirinizin yerini görmek için Arkadaşlarımı Bul veya Mesajlar uygulamasını kullanmanız yeterli oluyor.

Aile İçi Paylaşım ve iPhone’umu Bul sayesinde, herhangi bir aile üyesi başka bir aile üyesinin kayıp cihazınıbulmasına yardımcı olabiliyor. Her birinizin cihazları, iPhone’umu Bul uygulamasında tek bir listede gösteriliyor. Bu sayede, kaybolan veya çalınan bir iPhone, iPad, Mac, Apple Watch ya da AirPods’u bulmak hiç olmadığı kadar kolay hale geliyor.

Aile Paylaşımı

Nasıl ayarlanır?

Aile Paylaşımı’nı ayarlamak için yazımızın devamındaki adımları kullanabilirsiniz. Bu adımları izleyerek yeni bir aile grubu başlatıp kişileri katılmaları için davet edebilir veya bir başkasının aile grubuna katılabilirsiniz.

Başlamadan önce kontrol edin

Aile Paylaşımı’nı ayarlamak için şunlar gereklidir:

 • iCloud’a ve iTunes’a giriş yapmış bir Apple Kimliği
 • iOS 8 veya sonraki bir sürümü yüklü iPhone, iPad ya da iPod touch veya OS X Yosemite ya da sonraki bir sürümü yüklü Mac

Bir aile grubu başlatma

Ailedeki bir yetişkin (aile düzenleyicisi) iPhone, iPad, iPod touch veya Mac’inden grup için Aile Paylaşımı’nı ayarlayabilir. Satın alma paylaşımı özelliğini açarsanız davet ettiğiniz aile üyeleri tarafından başlatılan satın alma işlemleri için ödeme yapmayı kabul ettiğinizi ve hesabınızda geçerli bir ödeme yönteminin bulunduğunu onaylamanız istenir.

iPhone, iPad veya iPod touch’ınızda:

 • Ayarlar > [adınız] kısmına gidin. iOS 10.2 veya önceki bir sürümü kullanıyorsanız Ayarlar > iCloud’a gidin.
 • Aile Paylaşımı’nı Ayarla’ya ve Başlat’a dokunun. Ailenizi ayarlamak ve aile üyelerinizi davet etmek için ekrandaki yönergeleri izleyin.
 • iOS 11 veya sonraki bir sürümünü kullanıyorsanız ailenizle paylaşmak istediğiniz ilk özelliği seçin. Ardından, iMessage’ı kullanarak aile üyelerinizi davet etmek için yönergeleri izleyin.

Mac’inizde:

 1. Apple menüsü > Sistem Tercihleri’ni seçin, ardından iCloud’u tıklayın.
 2. Aile Paylaşımı’nı Ayarla seçeneğini tıklayın.
 3. Ekrandaki yönergeleri izleyin.

Aile Paylaşımı’nı ayarladıktan sonra aile üyelerinizi katılmaya davet edebilirsiniz. Aynı anda yalnızca bir ailenin üyesi olabilirsiniz.

Kişileri ailenize katılmaya davet etme

Sizin ve davet edeceğiniz kişinin iOS 8 ve sonraki bir sürümünü veya OS X Yosemite ve sonraki bir sürümünü kullanıyor olması koşuluyla, Apple Kimliği olan herkesi ailenize ekleyebilirsiniz.

13 yaşından küçük çocukların da kendilerine ait Apple ID’leri olabiliyor. Düzenleyici; ebeveyn veya yasal veli olarak, çocuk için Apple ID oluşturabiliyor ve onu aile grubuna ekleyebiliyor. Bu durumda, Satın Alma Onayı varsayılan olarak açık oluyor. Ve düzenleyici, çocuklarının erişebileceği her türlü içeriği bir iOS cihazında Kısıtlamalar’dan veya macOS ve iTunes’daki ebeveyn denetimlerinden sınırlandırabiliyor.

Kişileri ailenize katılmaya davet etmek için aşağıdaki adımları izleyin:

iPhone, iPad veya iPod touch’ınızda:

 • Ayarlar > [adınız] > Aile Paylaşımı’na gidin. iOS 10.2 veya önceki bir sürümünü kullanıyorsanız Ayarlar > iCloud > Aile’ye gidin.
 • Aile Üyesi Ekle’ye dokunun.
 • Aile üyenizin adını veya e-posta adresini girin ve ekrandaki yönergeleri izleyin.
 • iOS 11 veya sonraki bir sürümünü kullanıyorsanız Mesajlar uygulamasıyla davet göndermeyi veya aile üyelerinizi bizzat davet etmeyi tercih edebilirsiniz. Seçiminizi yaptıktan sonra ekrandaki yönergeleri izleyin.

Mac’inizde:

 • Apple menüsü > Sistem Tercihleri’ni seçin ve ardından, iCloud’u tıklayın.
 • Aileyi Yönet’i tıklayın.
 • + işaretini tıklayın ve ardından ekrandaki yönergeleri izleyin.

Aile üyenizin daveti kabul edip etmediğini öğrenme

Daveti gönderdikten sonra, kişinin adının altından davetin durumunu kontrol edebilirsiniz. Bunun için:

iPhone, iPad veya iPod touch’ınızda:
Ayarlar > [adınız] > Aile Paylaşımı’na gidin. iOS 10.2 veya önceki bir sürümünü kullanıyorsanız Ayarlar > iCloud > Aile’ye gidin.

Mac’inizde:
Apple menüsü > Sistem Tercihleri > iCloud > Aileyi Yönet’i seçin.

Ardından söz konusu kişinin adını seçerek davetin durumuna bakabilir, daveti yeniden göndermeniz gerekirse Daveti Yeniden Gönder’i seçebilirsiniz.

Bir aile grubuna katılma

Bir aileye katılmanız için gönderilen daveti doğrudan cihazınızdan kabul edebilir veya reddedebilirsiniz.

Bir aile grubuna davet edildiğinizde e-posta veya mesajla gönderilen bir davet alırsınız ve yanıtınızı doğrudan davet ekranından gönderebilirsiniz. E-posta veya mesaj yoluyla gönderilen daveti bulamamanız durumunda ise cihazınızda Ayarlar veya Sistem Tercihleri bölümüne giderek aşağıdaki şekilde söz konusu daveti yanıtlayabilirsiniz:

iPhone, iPad veya iPod touch’ınızda:
Ayarlar > [Adınız] > Davetler’e gidin. iOS 10.2 veya önceki bir sürümünü kullanıyorsanız Ayarlar > iCloud > Davetler’e gidin.

Mac’inizde:
Apple menüsü > Sistem Tercihleri > iCloud > Aileyi Yönet’i seçin.

Daveti kabul etmek için ekrandaki yönergeleri izleyin.

Bir aileye katıldığınızda hesap bilgilerinizi onaylamanız ve ailenizin ayarladığı özellikleri veya servisleri kullanmak üzere seçim yapmanız istenebilir.

Daveti kabul edemiyorsanız bir başkasının Apple Kimliğiniz ile bir aileye katılıp katılmadığını veya Apple Kimliğiniz ile satın alınan içeriği paylaşıp paylaşmadığını kontrol edin. Aynı anda sadece bir aileye katılabileceğinizi ve yılda yalnız bir kez farklı bir aile grubuna geçiş yapabileceğinizi unutmayın.

ElmaliHayat.com Sosyal Medya Hesaplarımızı Takip Edin!
FacebookInstagramTwitter

YORUM BIRAK

Yorumunuzu yazınız
İsminizi yazınız
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

.
Try Apple Music

En Yeniler

Apple Store Uygulamasının 10. Yıl kutlamasına katılmak ister misiniz?

Apple, geçtiğimiz haziran ayında 10. yaşına giren Apple Store uygulamasının içine kullanıcıların da kutlamalara katılabilmesi için sürpriz bir yumurta...

Apple 27 inç iMac’i 10. nesil Intel CPU’lar, T2 çip ve 1080p web kamerası ile güncelledi

Apple, daha hızlı 10. nesil Intel işlemci seçenekleri, yeni nesil AMD grafik kartı, 128GB'a kadar RAM, daha yüksek çözünürlüklü...

Universal Stüdyoları’nın yeni filmleri sinema gösteriminden 17 gün sonra iTunes’a gelecek

Universal Stüdyoları'nın gelecekteki filmleri, Universal Stüdyoları ve AMC Sinemaları arasında yapılan bir anlaşmaya göre sinema gösteriminden sadece 17 gün...

2020 yılı iPhone Fotoğraf Ödülleri’nin kazananları açıklandı

Bu yıl 13’üncüsü düzenlenen ve dünyanın dört bir yanından binlerce kişinin katıldığı iPhone Fotoğraf Ödülleri’nin kazananları açıklandı.Yılın büyük ödülü,...

Apple, 2030 yılına kadar tedarik zinciri ve ürünleri için yüzde 100 karbon nötr olmayı taahhüt ediyor

Apple 2030 yılına kadar tüm tedarik zinciri ve ürünleri için yüzde 100 karbon nötr olma planını açıkladı. Şirket şimdiden...

Mario Kart Tour’a yatay mod desteği geldi

iOS ve Android cihazlar için Nintendo tarafından geliştirilen Mario Kart Tour artık yatay modda oynanabilecek.2019'da oyun sevenlerin beğenisine sunulan...

Popüler

iPhone kilitli ekran erişim ayarları

iPhone'nuzda kilitli ekran erişim ayarlarını yapmadıysanız (parola koruması açık olsa bile); kilitli ekranda bugün görüntüsü, son bildirimler, denetim merkezi...

iPhone & iPad için Ekran Kaydı hatası çözümü

Ekran kayıtlarını iPhone veya iPad'inize kaydedemiyor musunuz?Son zamanlarda birçok iOS kullanıcısı, iPhone ve iPad'lerinde bir ekran kaydı oluşturmaya çalıştıklarında...

Apple Kimliğinizi değiştirme

Belli bir sebeple bir gün Apple Kimliğiniz olarak kullandığınız e-posta adresini değiştirmek isteyebilirsiniz. Apple, Apple kimliğinizi değiştirmenize imkan tanıyor. Yazımızda...

Benzer Yazılar
Size tavsiye ettiklerimiz